5.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » лекари
CentarМозаикЗдравје

Внимавајте при земање на овој витамин: Лекарите го поврзуваат со корона вирус

M T
Најновата студија покажа дека земањето популарен витамински додаток тројно го зголемува ризикот од смрт од коронавирус. Студијата за здравствени податоци од Велика Британија покажа дека...
КоронавирусСветВо тренд...

Италијански лекари и стоматолози кои не се целосно вакцинирани се суспендирани од работа

M T
Околу 1.900 италијански лекари и стоматолози се суспендирани од професионалното здружение на земјата поради неусогласеност со законите со кои се бара да бидат целосно вакцинирани...
CentarМозаикЗдравјеТехнологија

Лекарите вознемирени: Младите почнаа да развиваат „чудни тикови“ поради социјалните медиуми

M T
Загрижувачки нов тренд се шири преку TikTok, што предизвика голема загриженост кај лекарите за менталното здравје на децата. Се поголем број корисници на TikTok ,...
КоронавирусМакедонија

Лекарска комора: Пријавете ги лекарите кои шират псевдонаука и невистини за ефектите од вакцинацијата

M T
Четвртиот бран на Ковид-19 зема сериозен замав, расте притисокот врз здравствениот систем за обезбедување на потребен третман на зголемениот број на новозаболени. Во такви услови...
КоронавирусСвет

Штрајк на лекарите во Нигерија: Гладот е полош од Ковид-19

M T
Лекарите во нигериските државни болници започнаа штрајк поради одложената исплата на платите и надоместоците, објави синдикатот на лекарите. Нигериските лекари често штрајкуваат поради, како што...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Проект на македонски лекари вклучен во глобалната борба за справување со коронавирусот

CENTAR MKD
Научно-истражувачки проект во областа на Ковид-19 на Унивeрзитетската Клиника за хематологија-Скопје предводен од проф. д-р Ирина Пановска-Ставридис е одобрен и избран да биде финасиран во...