22.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » заболени
КоронавирусМакедонија

ИЈЗ: Минатата недела имало за 8 проценти помалку заболени со Ковид-19

M T
Намалување од 8,1 отсто на бројот на новозаразени од Ковид-19 минатата седмица во споредба со претходната, бележи Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) во неделниот извештај...
КоронавирусСвет

Во Словенија голем пораст на бројот на заболени и хоспитализирани – секој петти тест е позитивен

M T
Во Словенија, во изминатите 24 часа се потврдени 477 нови случаи на коронавирус, односно секој петти тест е позитивен, со значително зголемување на бројот на...
КоронавирусМакедонијаВо тренд...ТОП ВЕСТИ

Само 0,02 отсто од вакцинираните со две дози во Македонија заболеле од коронавирус

M T
Вкупно 92 лица од 330.000 кои се ревакцинирани заболеле со коронавирус, објави министерот за здравство, Венко Филипче. Ова, додаде тој, значи дека процентот на заболени...
Коронавирус

Британски научник: Речиси е неизбежно да имаме по 100.000 новозаразени од Ковид-19 во еден ден

M T
Научен советник на британската влада изјави дека скоро е неизбежно бројката на нови случаи од Ковид-19 да достигне до сто илјади дневно. Нил Фергусон, професор...
КоронавирусСвет

Бројот на заболени со Ковид-19 во Англија се зголеми за четири пати во последниот месец

M T
Бројот на заболени со Ковид-19 во Англија се зголеми за четири пати во последниот месец, додека британскиот премиер, Борис Џонсон, објави дека има намера целосно...
КоронавирусСветВо тренд...

Делта сојот потврден во Косово

M T
На Косово се регистрирани двајца заболени со делта сојот на коронавирусот, објави денеска косовското Министерство за здравство. „Од вкупно 22 позитивни примероци испратени до Институтот...