Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » влада » Page 2

Tag : влада

Коронавирус Centar Македонија

Официјално: Ова се новите рестриктивни мерки кои ги донесе Владата

CENTAR MKD
Владата на Република Северна Македонија на денешната 13-та седница ги разгледа и прифати препораките на Комисијата за заразни болести да се ограничи работно време на...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Заврши владината седница – Донесени се серија важни одлуки и нови рестриктивни мерки поради ковид 19 пандемијата

CENTAR MKD
Се ограничува работното време на угостителските објекти до 23 часот; Премиерот го прифати барањето да препорача разрешување на Димова од директорската функција на Националната агенција...
Коронавирус Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Владата носи одлука за нови рестриктивни мерки: Сѐ ќе се затвори по 23 часот, ќе се работи онлајн и во две смени

CENTAR MKD
Во вторник на Владина седница ќе се најдат дополнувањата на предлозите за рестриктивни мерки поради коронавирусот, кои во понеделникот беа тема на состанокот на Комисијата...
Македонија

Средба на премиерот Заев со претставници на Градежната комора: Поздравени се определбите на премиерот Заев и на Владата за поддршка на работата на компаниите

CENTAR MKD
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, се сретна со претседателот на Градежната комора...
Македонија

Премиерот Заев на средба со претставници на АДКОМ: Државата ќе им излезе во пресрет на јавните комунални претпријатија во тековниот кризен период

CENTAR MKD
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, придружуван од министерот за финансии Фатмир Бесими, и преку онлајн врска со заменик-претседателот на Владата задолжен...
Centar Македонија

Владата ја продолжи 12-тата седница – Донесени нови одлуки

CENTAR MKD
Во продолжението на 12-тата редовна седница кое што се одржа денеска, Владата на Република Северна Македонија го разгледа извештајот на Агенцијата за странски инвестиции, дополнет...
Centar Бизнис ТОП ВЕСТИ

Вкупниот финансиски износ на третата бескаматна кредитна линија за микро и мали претпријатија погодени од КОВИД-19 – Ковид 3, е 31 милиони евра

CENTAR MKD
Вкупниот финансиски износ на третата бескаматна кредитна линија со грант компонента наменета за микро и мали претпријатија погодени од КОВИД-19 (Ковид 3) е 31 милиони...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Ќе се зајакне ли мнозинството на Владата на Зоран Заев? – Беса ја отвори можноста и Алтернатива да влезе во коалицијата

CENTAR MKD
Министерот за земјоделство и генерален секретар на Беса, Аријанит Хоџа вели дека неговата партија нема проблем опозициската Алтернатива да влезе во Владата, но за такво...
Centar Македонија Во тренд...

Владата закажа седница за во 20 часот – Меѓу темите и последиците од ковид 19

CENTAR MKD
Владата на Република Северна Македонија вечерва ќе ја одржи својата редовна 12-та седница, која ќе се одржи преку видеоконференциска врска. На дневен ред на оваа...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Владата не ги усвои новите мерки против коронавирусот, прво треба да се смени законот

CENTAR MKD
Владата на денешната 11. седница ги разгледа препораките на Комисијата за заразни болести за новите заштитни мерки против ширењето на коронавирусот, но не ги усвои,...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Заврши владината седница, донесени серија важни одлуки

CENTAR MKD
Владата на Република Северна Македонија на денешната 11-та седница ги разгледа препораките на Комисијата за заразни болести за задолжително носење заштитни маски или заштитна опрема...
Centar Македонија

Маричиќ: Лажна вест е дека судот во Стразбур одлучил аболицијата на Иванов да важи

CENTAR MKD
„Класична лажна вест е дека судот во Стразбур одлучил аболицијата на Иванов да важи. Она што е точно е дека пред Европскиот суд за човекови...
Centar Бизнис Во тренд...

Многу производи ќе бидат поевтини за 18 отсто – Премиерот Зоран Заев откри кога ќе биде викендот без ДДВ

CENTAR MKD
– Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најавува премиерот Зоран Заев. -Конечно, продолжениот викенд 10, 11 и 12...
Centar Македонија

Владата закажа седница – се носат битни одлуки

CENTAR MKD
Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна, 6-та седница, со повеќе точки на дневен ред од својата програма за работа и...
Centar Македонија Во тренд...

Важна вест за родителите чии деца почнуваат на школо – Владата објави веб страница која треба да знаат учениците и родителите

CENTAR MKD
Веб страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел да се запознаат со...
Centar Македонија Во тренд...

Магдалена Несторовска избрана за државен секретар во МВР

CENTAR MKD
На предлог на министерот за внатрешни работи, на денешната седница Владата ја именуваше м-р Магдалена Несторовска за државен секретар во Министерството за внатрешни работи, информира...
Centar Бизнис

Важна вест за пензионерите – еве кога и како ќе биде исплатена септемвриската пензија

CENTAR MKD
Денеска Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за септември 2020 година, и го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на...