6.8 C
Скопје
9. декември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : општини

Македонија

Владата и општините изградија и реновираат над 1 000км патишта, некои не беа чепнати 50 години

M T
Инвестициите во инфраструктурата се клучни за развојот на секоја држава, а тоа е нешто што централната Влада предводена од СДСМ заедно со локалните самоуправи го...
Македонија ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Развојот и напредокот на општините мора да продолжи – СДСМ го има најдоброто за општините

M T
Соопштение на СДСМ: Развојот, напредокот и грижата за сите општините остануваат врвен приоритет на Владата предводена од СДСМ. Во изминатите 4 години општините работеа транспарентно,...
Македонија

Шахпаска за Канал 5 ТВ: Ги поттикнувам општините активно да се вклучат во воспоставување на социјалните услуги на локално ниво

M T
Министерство за труд и социјална политика работи на проширување на сместувачките капацитети за стари лица кои се оставени сами на себе, рече министерката Јагода Шахпаска...
Македонија Во тренд... ТОП ВЕСТИ

СДСМ: СДСМ ја има најдобрата понуда за секоја општина, во понудата на ВМРО-ДПМНЕ не верува ниту Мицкоски

M T
Соопштение на СДСМ: СДСМ утврди 51 кандидат за градоначалници за претстојните локални избори. Сите кандидати се докажани, угледни, професионални личности кои се мотивирани и подготвени...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Првиот висечки мост ќе поврзува повеќе градски општини

M T
Изградбата на новиот висечки мост на улицата Љубљанска во скопската општина Карпош е во тек. Увид во градежните работи на овој значаен инфраструктурен објект денеска...
Македонија Бизнис

Благој Бочварски: Со СДСМ се гради како никогаш досега – реконструкција на 450 километри локални улици и патишта во сите општини во државата

M T
Прес-конференција на Благој Бочварски, Претседател на Комисија за транспорт и врски на СДСМ: Во тек е имплементација на капиталниот проект за изградба и санација на...
Македонија

Бочварски: Општините имаат капацитет, нека аплицираат за пари за реконструкција на локалните патишта!

M T
„Ги повикувам сите градоначалници да аплицираат бидејќи имаме повик за ваков тип на проекти за локални улици, да ги искористат своите средства, да аплицираат со...
Коронавирус Македонија

Во Аеродром врие од инфицирани – 649 активни случаи на ковид, каква е состојбата во секоја скопска општина оделно?

CENTAR MKD
Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) Чаир – 159 Гази...