24.8 C
Скопје
27. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » студенти
Македонија

Министерот Спасовски заедно со студентите од Факултетот за безбедност на академско онлајн кафе дружење

M T
Денеска министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски традиционално го испи академското кафе заедно со студентите од Факултетот за безбедност, со деканот проф. д-р Никола Дујовски...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Премиерот Заев доби плакета од студентите oд Универзитетот на Југоисточна Европа за поддршката и реализацијата на младинските политики

M T
Премиерот Зоран Заев доби плакета во знак на благодарност за заложбите и за целокупната поддршка за студентите за реализација на младинските политики на денешната средбата...
МакедонијаВо тренд...

Царовска со порака до студентите на првиот академски час: Бидете посветени на студирањето и подгответе се добро за предизвиците кои ве очекуваат потоа

M T
По повод почетокот на новата академска 2021-2022 година, министерката за образование и наука Мила Царовска го посети Природно – математичкиот факултет во Скопје, каде се...
КоронавирусСвет

Една третина од тестираните студенти на коронавирус во Србија се позитивни

M T
Денеска, на универзитетите во Србија почнува нова академска година и според натписите на медиумите, во таа земја само едно е сигурно, дека наставата ќе почне...
МакедонијаВо тренд...

Марко Михаилоски: Студентите да аплицираат за субвенциониран студентски оброк, крајниот рок е утре

M T
Прес-конференција на Марко Михаилоски, претседател на СДММ: Утре истекува првиот рок за аплицирање за мерката субвенциониран студентски оброк. Ги повикувам сите студенти кои се на...
Македонија

Царовска: студентите ги вклучуваме во креирањето на младинските политики,субвенционираниот студентски оброк и воведените нови и зголемени износи на стипендии се нивни барања

M T
Младите мора да бидат задоволни од грижата на државата кон нив и од можностите кои им ги обезбедува за остварување на личните и професионални цели....
Македонија

Царовска со студентите на УГД: Заложбата за поголема финансиска поддршка на младите ја остваруваме преку нови и зголемени стипендии и субвенциониран студентски оброк

M T
Министерката за образование и наука Мила Царовска денеска на средба со студентите од Универзитетот “Гоце Делчев” во Штип истакна дека изминатата година се направени две...
Македонија

Царовска и Шабани на средба со студентите од УЈИЕ: младинскиот стандард евисок приоритет на државните политики

M T
Грижата и посветеноста на државата кон младите влијае на нивното задоволство и желбата да се реализираат како личности во својата земја и да придонесат за...
Македонија

МОН: Објавен конкурсот за прием на студенти во државните студентски домови и други објекти за сместување за студиската 2021/2022 година

M T
Министерството за образование и наука ги известува студентите запишани на јавните и приватните високообразовани институции во државата, дека е објавен Конкурсот за прием на студенти...
Македонија

Царовска:Студентите од октомври ќе добиваат финансиска поддршка засубвенциониран оброк

M T
Студентите од октомври ќе добиваат финансиска поддршка за субвенциониран студентски оброк. Средствата ќе се уплаќаат директно на лична сметка, со што ќе имсе даде можност...
CentarМакедонија

Студентите кои не можат да се сместат поради немање простор во студентските домови ќе добијат парична помош за приватно сместување

CENTAR MKD
Во оваа насока, на оваа 5-та седница, на предлог на Министерството за образование и наука, Владата до Собранието ќе достави Предлог – закон за дополнување...
CentarБизнис

Државата дели пари на младите – Картички од по 50 евра, еве како и за што ќе може да се потрошат

CENTAR MKD
Средношколците не помлади од 16 години и редовните студенти не постари од 29 години се дел од листата корисници на финансиска поддршка предвидена со третиот...