Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » образование
Македонија

Царовска: Со унапредување на системот на евалуација до поквалитетно високо образование

M T
Министерката за образование и наука Мила Царовска, денеска им посака успешна работа на членовите на Одборот за евалуација на високото образование, кои посетуваат обука организирана...
Македонија Во тренд...

Заев на петгодишнината од Универзитетот „Мајка Тереза“: Образованието на јазик и писмо на секоја етничка заедница е придонес за општествена интеграција и развој на заедницата

M T
Премиерот на Република Северна Македонија Зоран Заев, придружуван од првиот заменик-претседател на Владата и министер за политички систем и односи меѓу заедниците Артан Груби, присуствуваше...
Македонија Во тренд...

Средба на Царовска и Шабани со косовската министерка за образование и наука Нагавци, изразена согласност и заложба за продлабочување на меѓусебната соработка

M T
Северна Македонија и Косово се соседи кои покажуваат интерес за меѓусебна поддршка и за обезбедување на повеќе и подобри образовни и научни можности за граѓаните....
Македонија ТОП ВЕСТИ

Царовска: Образованието е најважната инвестиција во животот – на учениците, наставниците и на родителите им посакувам успешна реформска учебна година

M T
Новата учебна 2021-2022 година започнува на 1 септември со отворени училишта за сите ученици. Образовниот систем е целосно подготвен за тоа. Изминатиот период интензивно се...
Македонија

Царовска во Куманово: Учениците ни се важни, затоа создаваме квалитетно образование во цела држава

M T
Министерката за образование и наука Мила Царовска и министерот за внатрешни работи денеска го посетија ОУ “Христијан Карпош” во Куманово, каде во тек се градежни...
Македонија

Царовска: Создаваме современо и квалитетно образование со инвестиции во училиштата, наставните програми и наставниот кадар

M T
Премиерот Зоран Заев, министерката за образование и наука, Мила Царовска и градоначалникот на Општина Ѓорче Петров, Александар Наумоски денеска ја посетија новата спортска сала во...
Македонија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ кое е против реформите во образованието, денеска се вознемири од најавите дека ќе се бара преиспитување на откупот на учебници

M T
Реакција на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ ВМРО-ДПМНЕ кое е против реформите во образованието, денеска се вознемири од најавите дека ќе се бара преиспитување на откупот на...
Centar Македонија

Владата одбори средства за непречено функционирање на студиски програми на неколку факултети

CENTAR MKD
За да го обезбеди редовното и непречено функционирање на студиските програми за 2020 година на Православниот Богословски факултет „Св. Климент Охридски” – Скопје, придружна членка...