Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » влада
Македонија ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Владата го реши проблемот со парното, додека Арсовска ги игнорираше барањата и потребите на скопјани

M T
Соопштение на СДСМ: Додека градоначалничката од ВМРО-ДПМНЕ Данела Арсовска ги игнорираше барањата на скопјани да се реши проблемот со парното, Владата предводена од СДСМ презеде...
Македонија ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Нов и компетентен тим ја освежува Владата

M T
Претседателот на СДСМ и мандатар за состав на новата Влада Димитар Ковачевски ги претстави кадровските решенија кои на негов предлог беа усвоени од страна на...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Ковачевски го доби мандатот за формирање влада

M T
Претседателот Стево Пендаровски денеска му го врачи мандатот за состав на новата влада на новоизбраниот лидер на владејачката СДСМ, Димитар Ковачевски. „Од денес почнувам со...
Македонија Во тренд...

Владата прогласи тридневна жалост

M T
Со едноминутно молчење во знак на почит кон жртвите од трагичната сообраќајна несреќа во Бугарија, и во знак на сочувство со нивните семејства, Владата на...
Македонија

Демократскиот сојуз: Со изборот на старo-нова Влада бараме робусна борба против криминалот и корупцијата

M T
Во пресрет на избор на стара-нова Влада, Демократскиот сојуз укажува на потребата од радикални промени во поставеноста, дејствувањето и приоритетите. Во оваа насока, додаваат од...
Македонија

Мелов: Во изминативе четири години од страна на Владата предводена од СДСМ во Кавадарци беа реализирани клучни инфраструктурни проекти од исклучително значење за целиот овој регион

M T
Прес на кандидат од листата на советници на СДСМ во Кавадарци Вуко Мелов: Во изминативе четири години од страна на Владата предводена од СДСМ во...
Македонија

Владата и општините изградија и реновираат над 1 000км патишта, некои не беа чепнати 50 години

M T
Инвестициите во инфраструктурата се клучни за развојот на секоја држава, а тоа е нешто што централната Влада предводена од СДСМ заедно со локалните самоуправи го...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Вонредна седница на Владата за трагедијата во Тетово

M T
Владата во 10 часот ќе одржи итна и вонредна седница за пожарот во ковид-центарот во Тетово во кој синоќа загинаа најмалку 10 лица. „Во тетовскиот...
Свет

Вашингтон загрижен за новата талибанска влада составена од само мажи

M T
САД се загрижени откако Талибанците го објавија составот на новата влада на Авганистан, која се состои само од мажи, меѓу кои има луѓе поврзани со...
Свет

Пекинг е подготвен за контакти со новата влада на Авганистан

M T
Кинеското министерство за надворешни работи денеска објави дека Пекинг е подготвен да одржува комуникација со новата влада на Авганистан и нејзините лидери, пренесуваат медиумите во...
Македонија Во тренд...

Богданка Кузеска: Владата предводена од СДСМ најде начин да стави крај на блокадите на Левица и ВМРО-ДПМНЕ за личните карти

M T
Прес-конференција на Богданка Кузеска, портпаролка на СДСМ: Владата предводена од СДСМ изнајде начин да стави крај на блокадите и кочниците на ВМРО ДПМНЕ и Левица...
Коронавирус Македонија Во тренд...

Ковид-мерките за влез и излез од земјата на разгледување пред Владата

M T
Владата денеска треба да го разгледува предлогот на Комисијата за заразни болести околу новите мерки за влез и излез од земјата за граѓани на Македонија...
Македонија Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Владата прогласи кризна состојба во траење од 30 дена заради зголемената појава на пожари

M T
Владата на денешната 95-та седница, која се одржа изутринава донесе Одлука за постоење кризна состојба на територијата на Република Северна Македонија во траење од 30...
Македонија

Владата ќе го разгледува предлогот за воведување кризна состојба во државата поради пожарите

M T
Владата денеска во 08.30 часот треба да одржи седница за предлогот на Управувачкиот комитет за воведување кризна состојба во траење од 30 дена поради состојбата...
Centar Бизнис

200.000 м-кард за бесплатна патарина за српските граѓани, одлучи Владата

CENTAR MKD
Во насока на ветувањето за ослободување на плаќање патарина во земјава на српските државјани за време на летната сезона Владата на Република Северна Македонија ја...
Centar Бизнис Во тренд...

Се продолжува рокот за аплицирање за финансиска поддршка во земјоделството за 2021 година од 31 мај, на 30 јуни 2021 година

CENTAR MKD
Владата денеска усвои измена на уредба со која се продолжува рокот за аплицирање за финансиска поддршка во земјоделството за 2021 година од 31 мај, на...
Коронавирус Македонија Во тренд...

Владата ја укина мерката карантин за патниците од африканскиот континент и Бразил

CENTAR MKD
На седницата, Владата донесе Одлука за престанување на важноста на мерката со која сите домашни и странски физички лица – патници од земјите од Африканскиот...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Заврши владината седница – Полицискиот час продолжува до 1. јуни, ова се сите одлуки

CENTAR MKD
Од 71-та седница на Владата: Итна одлука за детални проверки на сите објавени и необјавени информации за случајот „увоз на нафтени деривати”; Владата ќе ја...
Македонија Во тренд...

Заврши владината седница попладнево – Ова се сите донесени одлуки

CENTAR MKD
Од 59-тата седница: Владата ги достави во Собрание измените на Законот за попис; Започна постапката за законска гаранција за 100.000.000 евра од ЕИБ за мали...