12 C
Скопје
22. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » влада

Tag : влада

Македонија Во тренд...

Заврши владината седница попладнево – Ова се сите донесени одлуки

CENTAR MKD
Од 59-тата седница: Владата ги достави во Собрание измените на Законот за попис; Започна постапката за законска гаранција за 100.000.000 евра од ЕИБ за мали...
Centar Бизнис Во тренд...

Проверете дали сте на листата од речиси 300.000 граѓани кои добиваат 6.000 денари помош – Конечно списокот е ажуриран и објавен на интернет

CENTAR MKD
Објавена е ажурирана листата на веб страницата www.kupuvamdomasno.gov.mk на која граѓаните ќе може да извршат проверка дали им следува помош од 6.000 денари. Сепак на...
Centar Бизнис

Владата одлучи: Нов пакет помош за граѓани и фирми вреден 490 милиони денари

CENTAR MKD
Владата на денешната редовна 28-ма седница донесе одлука за нов пакет мерки за поддршка во справувањето со последиците од КОВИД-19 кризата. Како што соопшти владината...
Centar Македонија Во тренд...

Владата излезе со нови кадровски промени: Смени на директор и членови на одбори

CENTAR MKD
Владата донесе серија одлуки за кадровски решенија согласно предлогот на владината комисија за кадровски прашања: – Марко Ѓоргиевски е отповикан од должноста независен и неизвршен...
Centar Македонија

Владата со серија нови именувања на функционери, членови на одбори, совети..

CENTAR MKD
Поранешниот пратеник и потпретседател на СДСМ Мухамед Зекири е нов генерален секретар на Владата. Одлуката е донесена вечерва, на 24-та седница на Владата, заедно со...
Centar Бизнис Во тренд...

Триста илјади граѓани ќе добијат помош од државата – Објавени се условите, а помошта ќе се исплати откако ќе се гласа за законот во Собранието

CENTAR MKD
Станува збор за помош, која е дел од четвртиот пакет мерки, во висина од околу 26 милиони евра кои ќе им бидат распределни на околу...
Коронавирус Centar Македонија

Заврши владината седница: Донесени нови мерки против коронавирусот, а ова се сите одлуки

CENTAR MKD
Од 18-та седница на Владата: Забраната за групирање на јавни површини на повеќе од четири лица во текот на целиот ден; усвоени измените на Програмата...
Centar Бизнис Во тренд...

Триста илјади граѓани ќе добијат помош од државата, проверете дали ги исполнувате условите

CENTAR MKD
Станува збор за помош, која е дел од четвртиот пакет мерки, во висина од околу 26 милиони евра кои ќе им бидат распределни на околу...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Во тек седница на Владата – се носат нови мерки во борбата против коронавирусот

CENTAR MKD
Владата на Република Северна Македонија, денеска, преку видео-конференциска интернет комуникација ќе ја одржи редовната 17-та седница со повеќе точки на дневен ред од својата Програма...
Centar Македонија Во тренд...

Важно: Ажурирани протоколите за заштита од КОВИД-19, Владата објави детали

CENTAR MKD
Протоколите што ги опфаќаат мерките и препораките за заштита и превенција од КОВИД-19, согласно одлуките на Владата на Република Северна Македонија, се дополнети и ажурирани...
Centar Бизнис

Државата ќе дели К-15 на вработените во државните органи

CENTAR MKD
Премиерот Зоран Заев прими делегација на Синдикатот на работниците од управата, правосудните органи и здруженијата на граѓани (Синдикат на УПОЗ) предводена од претседателот Пецо Грујовски...
Коронавирус Centar Македонија

Владата одлучи да се набави лекот ремдесивир

CENTAR MKD
Владата на Република Северна Македонија на денешната 16-та редовна седница ја разгледа информацијата за имплементацијата на Рамковниот договор за јавна набавка на лекот „Veklury (remdesivir)“,...
Centar Македонија Во тренд...

Владата вечерва со потсетување до граѓаните: Стрелките на часовникот одат еден час наназад

CENTAR MKD
Летното сметање на времето во 2020 година се завршува на 25 октомври во 03 часот по полноќ, така што со поместување за еден час наназад,...
Centar Бизнис

(Видео) Државата ќе дели меѓу 14.500 и 21.776 денари месечно за плати на вработени во компании кои страдаат од кризата во следните 3 месеци

CENTAR MKD
Со измените на Законот за поддршка на исплата на плати, компаниите кои се потешко погодени од кризата, ќе добијат поголема финансиска поддршка, истакна пратеничката на...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Владата донесе серија одлуки: Ова се сите нови именувања и разрешувања на директори и членови на управни одбори

CENTAR MKD
На оваа своја седница Владата донесе одлуки за именување директори, в.д. директори и членови на Управни одбори на повеќе јавни претпријатија и акционерски друштва во...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Заврши владината седница – Ова се сите одлуки

CENTAR MKD
– Утврден Закон за финансиска поддршка за исплата на платите за месеците октомври, ноември и декември 2020 година од Ковид економските мерки; Одлуки за разрешувања...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Средба на премиерот Заев со специјалниот претставник на ЕУ, Лајчак: Поддршка од ЕУ за натамошен напредок на земјава во духот на европските вредности

CENTAR MKD
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменикот на претседателот на Владата за европски прашања, Никола Димитров, вечерва имаше онлајн средба...