32.8 C
Скопје
29. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » ковачевски
Македонија

Ковачевски: Со Националната стратегија обезбедуваме еднакви можности за лицата со попреченост, што е наш врвен приоритет

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска се обрати на работилницата за подготовка на „Националната стратегија за правата на лицата со попреченост”....
Македонија Во тренд...

Започна Самитот во ЕУ за земјите од Западен Балкан, премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација

M T
Во Брисел, денеска започна дводневниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, на кој учествува и претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски....
Македонија

Премиерот Ковачевски предводи владина делегација на Самитот на ЕУ за Западен Балкан

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан, кој се одржува денеска и утре во Брисел...
Македонија

Премиерот Ковачевски ќе ја пречека финската премиерка Сана Марин на работна средба

M T
На 20 јуни 2022 година (понеделник) претседателката на Владата на Република Финска, Сана Марин ќе пристигне во еднодневна посета на нашата земја. Премиерката Марин и...
Македонија

Ковачевски-Мишел: Интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ е прашање од највисок приоритет

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, како дел од својата програма со активности за време на Преспа форумот за дијалог, денеска имаше...
Македонија

Премиерот Ковачевски ќе учествува на официјалното завршување на Отворените училишни балкански игри

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, денеска, 15.6.2022 година (среда), ќе учествува и ќе се обрати на официјалното завршување на Отворените училишни...
Македонија

Ковачевски на средба со Ердоган во Истанбул

M T
Премиерот, Димитар Ковачевски, денеска во рамките на неговата работна посета во Истанбул ќе предводи владина делегација на средба со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган. Како...
Македонија

Ковачевски во Солун на Самитот на шефови на држави и влади на земјите – членки на процесот за соработка на Југоисточна Европа

M T
Премиерот Димитар Ковачевски ја предводи владината делегација во чиј состав се Бојан Маричиќ, заменик-претседател на Владата задолжен за европски прашања и Бујар Османи, министер за...
Македонија

Премиерот Ковачевски ќе го пречека канцеларот на Сојузна Република Германија, Олаф Шолц

M T
На 11 јуни 2022 година (сабота) претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски ќе го пречека канцеларот на Сојузна Република Германија Олаф Шолц,...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Премиерот Ковачевски ќе учествува на Форумот ГлобСек 2022 во Братислава

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски од денеска до петок ќе учествува на Форумот за безбедност ГлобСек што се одржува во главниот...
Македонија Бизнис Во тренд...

Ковачевски – Бјерде: Се фокусираме на инвестиции во земјоделство и енергетика за забрзан економски раст

M T
Премиерот Димитар Ковачевски, одржа средба со потпретседателката на Светска Банка за Европа и Централна Азија, Ана Бјерде пред почетокот на меѓународната конференција „Економски финансиски форум“,...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Ковачевски до МПЦ-ОА: Со особена грижа и верност ги чуваме заветите на Светите Кирил и Методиј

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски по повод 24 Мај – Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј, испрати телеграма со...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Ковачевски на средбата со Папата Франциск: Грижата за најранливите, толеранцијата и човечкото достоинство се вредности врз кои се продлабочува соработката со Ватикан

M T
Премиерот Димитар Ковачевски во придружба на ќерката Тамара Ковачевска и делегацијата на Владата на Република Северна Македонија, којашто е во дводневна посета во Рим и...
Македонија

Премиерот Ковачевски во работна посета на Кралството Белгија и ЕУ

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска е во еднодневна работна посета на Кралството Белгија и ЕУ. Во Брисел премиерот Ковачевски ќе...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Дополнително кратење 100 милиони евра непродуктивни трошоци од Буџетот

M T
Премиерот Димитар Ковачевски во синоќешното гостување на Сител ТВ најави дека во моментов се работи на ребаланс на Буџетот, кој ќе опфати дополнително кратење на...
Македонија Во тренд...

Ковачевски: Не се разговара за аранжман со ММФ, туку за користење на еден од инструментите

M T
Претседателот на Владата Димитар Ковачевски, во интервју за ТВ 21, истакна дека зголемувањето на дефицитот во Буџетот и потребата од дополнителни средства за негово покривање...
Македонија Во тренд...

Ковачевски: Управни одбори на јавни претпријатија генерираат загуби, а имаат повисоки плати од претседателот, претстои ревидирање на овие состојби

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски, во интервју за ТВ 21 истакна дека е отпочнат процес за реформа во администрацијата и дека...
Македонија

Ковачевски: Инвестираме во обновливи извори на енергија за успешна енергетска транзиција

M T
Владата на Република Северна Македонија спроведува успешна енергетска транзиција која на среден и на долг рок ќе обезбеди сигурност со снабдување на енергенси, одржливост на...
Македонија Бизнис

Ковачевски: Фокусот на Владата е раст на економијата, енергетска транзиција и одржливо земјоделство

M T
Премиерот Димитар Ковачевски на отворањето на Економскиот форум во организација на „Finance Think“, зборуваше за актуелната состојба во земјата предизвикана од глобалните промени кои се...
Македонија Во тренд...

Kовачевски: Дезинформации пласираат оние кои не сакаат земјата да напредува

M T
Во интервју за австрискиот весник „Ди Пресе“, претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски се осврнува на дезинформациите што во нашата земја се...