25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » венко филипче
CentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Филипче: Во август или на почетокот на септември би можеле да прогласиме крај на епидемијата

CENTAR MKD
Ако епидемиолошката состојба остане стабилна, во август или на почетокот на септември би можеле да прогласиме крај на епидемијата, изјави министерот за здравство, Венко Филипче...
КоронавирусCentarМакедонија

ФИЛИПЧЕ ПРЕДУПРЕДИ: Летото ќе биде мирно, но секогаш може да се јави повирулентна мутација

CENTAR MKD
Министерот за здравство Венко Филипче денеска оцени дека епидемиолошката состојба во Македонија е стабилна и дека засега нема никакви знаци дека нешто ја влошува. Сепак,...
CentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

(ВО ЖИВО) Се заоструваат рестриктивните мерки – Обраќање на премиерот Зоран Заев, министерот Венко Филипче, д-р Жарко Караџовски…

CENTAR MKD
Прес-конференцијата на која ќе бидат објавени новите рестриктивни мерки ќе ја одржи претседателот на Владата Зоран Заев, заедно со министерот за здравство Венко Филипче, заменик-министерот...
КоронавирусCentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Филипче обелодени кога почнува вакцинацијата во Македонија и кој прв ќе се вакцинира

CENTAR MKD
Министеротза здравство Венко Филипче, кој присуствуваше на примопредавањето на вакцините против коронавирус, што Србија ни ги донираше утрово на граничниот премин Табановце, се заблагодари на...
КоронавирусCentarМакедонија

Филипче откри со која вакцина тој би се вакцинирал

CENTAR MKD
Ќе бидеме една од ретките земји која во прв момент ќе обезбеди значајна количина на вакцини за сериозно голем процент од населението, рече вчера на...
КоронавирусМакедонијаВо тренд...

Филипче обелодени кој прв ќе се вакцинира во Македонија

CENTAR MKD
Министерот за здравство д-р Венко Филипче на барање на телевизија Телма, говореше за Националната стратегија за вакцинација која ја изработија Министерството за здравство и Националната...
CentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Се олабавуваат рестриктивните мерки – Филипче најави продолжување на работното време на кафичите

CENTAR MKD
Единствено нешто што ќе се случи во однос на рестриктивните мерки е тоа што сигурно на 21 јануари, односно следната недела, кафулињата, рестораните и останатите...
КоронавирусCentarМакедонијаВо тренд...

Се токми заострување на рестриктивните мерки: Заев и Филипче ќе се обратат до јавноста

CENTAR MKD
Владата денеска ќе оддржи седница на која ќе бидат разгледани предлог мерките од Комисијата за заразни болести. По завршување на седницата, со почеток во 13:30...
КоронавирусCentarТОП ВЕСТИ

Филипе: Полицискиот час и карантинот нема да имаат ефект за новогодишните празници

CENTAR MKD
Министерот за здравство Венко Филипче денеска гостуваше во емисијата „Магазин“ на Сител телевизија каде апелираше граѓаните да бидат многу претпазливи за време на новогодишните и...
КоронавирусCentarМакедонија

Се огласи Филипче: Пикот на епидемијата е достигнат – ова се графиконите

CENTAR MKD
Епидемијата го достигна пикот пред една недела, од тогаш бројките се стабилизирани. Според анализите на ИЈЗ, највисок процент на позитивни од тестирани (41,2%) е регистриран...
КоронавирусCentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

По барање на Филипче, инспекциски надзор на ДСЗИ во ГОБ „8 Септември“, од 107 пациенти, 38 се на возраст над 68 години

CENTAR MKD
Министерот за здравство д-р Венко Филипче рано утрово побара од ДСЗИ да извршат вонреден инспекциски надзор за утврдување на возраста на пациентите хоспитализирани во ГОБ...
КоронавирусCentarМакедонија

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче закопа 39 граѓани за еден ден, а Заев во кризна состојба оди на избори

CENTAR MKD
Зоран Заев прогласи кризна состојба на целата територија на државава, а Венко Филипче закопа 39 лица за едно деноноќие. И додека прогласија кризна состојба која...
КоронавирусCentarМакедонија

Филипче: Oди сè потешко, се исцрпуваат капацитетите, вирусот однесе многу животи

CENTAR MKD
Министерот за здравство, Венко Филипче во вечерашното гостување во вестите на телевизија Сител предупреди дека со оваа динамика многу брзо ќе се исполнат и дополнителните...
КоронавирусCentarМакедонијаВо тренд...

Филипче вечерва ги соопшти новите мерки против ковид 19 (фото)

CENTAR MKD
Владата со нови одлуки за спречување на ширењето на ковид-19 вирусот, соопшти министерот за здравство Венко Филипче, набројувајќи ги новите мерки: ➡️ Забрана за групирање...
КоронавирусCentarМакедонијаВо тренд...

Филипче до граѓаните: Состојбата со Ковид-19 критична, сега ни е потребна поддршка повеќе од било кога во изминатите осум месеци

CENTAR MKD
Министерот за здравство Венко Филипче, во видео обраќањето до граѓаните, истакна дека состојбата со Ковид-19 е критична, а болнииците веќе ги полнат сите капацитети. -Пред...
КоронавирусCentar

Сведоштво на Младен Петров за неговата борба со коронавирусот во “8-ми септември”

CENTAR MKD
Министерот за здравство Венко Филипче, вечерва објави сведоштво на Младен Петров, кој лежел и се лекувал во клиниката 8-ми септември: „Во изминативе 20 дена бев...
КоронавирусCentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Филипче: Од утре дополнителни 150 болнички капацитети на Интерните клиники, 500 дополнителни термини за тестирање во денот

CENTAR MKD
Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче на денешната прес-конференција информираше за моменталната епидемиолошка ситуација во земјава, болничките капацитети, организацијата и реогранизацијата на работата во...
КоронавирусCentarМакедонија

ВМРО-ДПМНЕ: Граѓаните умираат по пат до болница, а Филипче продолжува со портпаролска работа

CENTAR MKD
Додека Филипче држи банални и бледи прес-конференции и си продолжува со портпаролска работа, граѓаните умираат дома или по пат до болница, велат од ВМРО-ДПМНЕ како...
КоронавирусCentarМакедонија

ВМРО-ДПМНЕ: Филипче урива рекорди секој ден, бројката на починати од корона е скоро 1.000

CENTAR MKD
Филипче урива рекорди секој ден. Црн петок за Македонија и граѓаните – заразени 934 лица. Бројот на активни случаи надмина 9.000, а бројот на починати...