30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » финансиска поддршка
Македонија Бизнис

1.3 милијарди денари финансиска поддршка за 17.000 тутунари – МЗШВ целосно ги исплати субвенциите за тутун

M T
Заврши целосната исплатата на субвенциите за тутунот од реколтата 2021, а исплатени се вкупно 1.3 милијарди денари на сметките на 17 илјади тутунопроизводители. Процедурата со...
Македонија

МТСП: Во понеделник почнува исплатата на мајските пензии, со дополнителни 1000 денари финансиска поддршка

M T
Министерството за труд и социјална политика известува на ден 30.05.2022 год. (понеделник) започнува етапната исплата на мајските пензии, кои продолжуваат да се исплатуваат предвремено. Пензија...
Македонија ТОП ВЕСТИ

МТСП: Утре започнува етапната исплата на мартовски пензии, со дополнителни 1000 денари финансиска поддршка

M T
Министерството за труд и социјална политика известува дека од утре 29.03.2022 год. (вторник) започнува етапната исплата на мартовските пензии. Пензиите ќе бидат исплатени предвреме и...
Македонија Во тренд...

СДСМ: Обезбедени се 130 милиони евра за финансиска поддршка за граѓаните и компаниите, грижата продолжува

M T
Соопштение на СДСМ: Владата предводена од СДСМ и надлежните институции постојано преземаат мерки за надминување на сите предизвици од енергетската криза и заштита на стандардот...
Македонија

ФИТР: На „Стартапувај 3“ обезбедена најголема финансиска поддршка за стартапите во историјата на Фондот

M T
Новите 70 стартап проекти, поддржани со вкупно 2,6 милиони евра неповратни средства, претставуваат најголема финансиска поддршка за старт-ап и спин-оф компаниите во историјата на ФИТР,...
Во тренд...

Шилегов: Силна финансиска поддршка за граѓаните, 50% поевтин оброк за учениците, до 50% помал трошок за градинките

M T
Покрај здравствените ризици кои ги донесе пандемијата на Ковид-19 во изминатите 2 години, силно беа погодени економијата и семејните буџети на граѓаните. Затоа, Град Скопје...
Македонија Бизнис

Нови средства за сите кои подигнале нови повеќегодишни лозови, овошни насади, ароматични растенија или медоносна флора

M T
Сите земјоделски стопанства кои во периодот од 1. септември 2020 година до 31- ви март 2021 подигнале нови повеќегодишни лозови, овошни насади или ароматични растенија...
Македонија Бизнис

Гоце Георгиевски: Рекордна исплата на финансиската поддршка за земјоделството и руралниот развој, грижата за земјоделците продолжува

M T
Прес-конференција на Гоце Георгиевски, Претседател на Комисија за земјоделство, шумарство и водостопанство на СДСМ: СДСМ како одговорна партија, останува целосно посветена на навремена, конкретна помош...