30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » оставка
Свет

Петков: Поднесов оставка од функцијата премиер, следните избори ќе бидат реален референдум за тоа каква Бугарија сакаме

M T
Утрово поднесов оставка од функцијата премиер на Бугарија, напиша на социјалните мрежи досегашниот премиер на Бугарија, Кирил Петков. „Во овие 6 месеци, ми беше чест...
Свет

Петков ја поднесе оставката до Владата

M T
Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката до Владата. Оставката е поднесена по курир, велат од прес-центарот на Народното собрание. Петков рано изутрината пристигна во...
Свет

Словенечкиот министер за земјоделство поднесе оставка поради хотелска сметка

M T
Словенечкиот министер за земјоделство Јоже Подгоршек денеска поднесе оставка поради афера за неплаќање на една хотелска сметка. Според пишувањата на медиумите, Подгоршек во јануари годинава...
Македонија ТОП ВЕСТИ

СДСМ: По вчерашните пресуди, Христијан Мицкоски мора да си поднесе оставка заедно со неговиот Извршен комитет

M T
Соопштение на СДСМ: „Пресудите во предметот „Титаник“ го потврдија криминалот на ВМРО-ДПМНЕ. Се потврди дека постоело злосторничко здружение кое ја фалсификувало волјата на граѓаните, вршело...
Македонија ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Мицкоски отчет треба да даде за Титаник и да поднесе оставка

M T
Соопштение на СДСМ: Откако поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ пред суд признаа дека ја злоупотребувале службената положба во партиски цели, единствен отчет што треба да го...
Македонија Во тренд...

Констатирана оставката на премиерот Зоран Заев, почнуваат роковите за избор на нова влада

M T
Собранието ја констатираше оставката на Зоран Заев од премиерската функција, што беше дочекано со аплауз од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. По ова актуелната Влада останува на...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев денеска ќе ја поднесе оставката во партијата, „Алтернатива“ одлучува дали ќе стане дел од владината коалиција

M T
Претседателот на Владата и лидер на СДСМ, Зоран Заев, денеска ќе поднесе оставка од лидерската функција во партијата. Несреќата на автопатот „Струма“ ги одложи првичните...
Свет

Шведската премиерка поднесе оставка само неколку часа по именувањето

M T
Првата шведска премиерка, Магдалена Андерсон, поднесе оставка само неколку часа по нејзиното назначување. Андерсон утрово беше избрана во парламентот, а неколку часа подоцна поднесе оставка...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев утре ќе ја поднесе оставката од лидерската позиција во СДСМ

M T
Претседателот на Владата и лидер на СДСМ Зоран Заев утре, петок, ќе поднесе оставка од лидерската функција во партијата. Несреќата на автопатот Струма ги одложи...
Македонија ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Мицкоски да поднесе оставка и да се извини за сите лаги

M T
Соопштение на СДСМ: Христијан Мицкоски да понесе одговорност за својот политички дебакл, откако се разоткри уште една негова голема лага, дека има ново парламентарно мнозинство....
Македонија

Министерот за здравство не размислува за оставка

M T
Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека не размислува да поднесе оставка од функцијата, по последните случувања. „Не, не размислувам во таа насока“, кратко одговори...
Македонија Во тренд...

Сугарески поднесе оставка од функцијата претседател на Надзорниот одбор на СДСМ

M T
Претседателот на Надзорниот одбор на СДСМ, Горан Сугарески, објави дека поднел оставка од партиската функција поради лошите резултати на локалните избори. „Во знак на морална...
Свет

Трамп го повика Бајден да поднесе оставка поради Авганистан

M T
Поранешниот американски претседател Доналд Трамп го повика актуелниот претседател Џо Бајден да поднесе оставка поради настаните во Авганистан. Во изјавата, Трамп оцени дека е време...
Свет

Бајден бaра оставка од гувернерот на Њујорк поради обвиненија за сексуално злоставување на жени

M T
Американскиот претседател Џозеф Бајден, спикерот на Претставничкиот дом на САД Ненси Пелоси и бројни членови на Демократската партија на Куомо го повикаа гувернерот на државата...
Свет

Илјадници Кубанци излегоа на улиците и бараа оставка од претседателот

M T
Илјадници Кубанци излегоа на улиците низ целата земја во неделата и побараа оставка од претседателот Мигел Дијаз-Канел, извикувајќи „слобода“. Протестите избувнаа поради најтешката економска криза...
Centar Македонија Во тренд...

Филипче нема да му удоволи на ВМРО ДПМНЕ – Оставка нема да има

CENTAR MKD
Венко Филипче, Министерот за здравство не чувствува одговорност за да поднесе оставка која од него ја побара ВМРО ДПМНЕ. Филипче кој денеска беше во Струмица,...
Македонија

Кабранов од Либертас: Ја објавивме веста за Чулев откако се уверивме дека е точна – извршен е притисок за да се предомисли

CENTAR MKD
Ацо Кабранов, Уредникот на Либертас, во коментар на социјалната мрежа Фејсбук информира дека веста дека Чулев ќе поднесе оставка ја објавиле откако се увериле дека...