Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : ДДВ

Македонија Бизнис ТОП ВЕСТИ

Костадин Костадинов: ДДВ за струја намалено од 18 на 5 отсто, грижата за граѓаните продолжува

M T
Прес-конференција на Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник: СДСМ останува посветена на интересите на граѓаните и носи решенија кои обезбедуваат унапредување на животниот стандард....
Бизнис

ДДВ-то за струјата на домаќинствата се намалува од 18 на пет проценти

M T
Пониска цена за електричната енергија и пониски трошоци за домаќинствата е целта на измените и дополнувањата на Законот за данокот на додадената вредност на Министерството...
Centar Бизнис

Ќе поевтинат кафето, пијалоците и храната во кафе-баровите и рестораните

CENTAR MKD
Државата го намалува ДДВ од 18 на 10 отсто за угостителските услгуи од први јануари следната година. Со ова сите ресторантски услуги ќе мора да...
Centar Бизнис Во тренд...

Бектеши: Со економските политики за развој на иновативноста, инвестиции во технолошкиот развој и подобрување за условите за водење бизнис ќе ја постигнеме посакуваната трансформација на економијата

CENTAR MKD
„Во наредните четири години како Министер за економија ќе продолжам да водам економска политика чија цел ќе биде развој на иновативноста и инвестиции во технолошкиот...
Бизнис Во тренд...

Скенирајте фискални сметки, наскоро стартува голема наградна игра на УЈП – еве како ќе функционира

CENTAR MKD
Со секоја скенирана сметка преку апликацијата МојДДВ, граѓаните ќе учествуваат во наградната игра МојДДВ#МојаНаграда, информираат од Министерството за финансии. Секоја скенирана сметка станува потенцијален добитник...