5.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » буџет
МакедонијаТОП ВЕСТИ

МЗШВ: Со усвојувањето на ребалансот на Буџетот се исплаќаат субвенции кон 45 илјади земјоделци – За прв пат се воведува и можност за авансна исплата

M T
Со Ребалансот, Министерството за земјоделство шумарство и водостопанство (МЗШВ) обезбеди 2,7 милијарди денари, средства наменети за директна поддршка на земјоделците, односно за исплаќање на редовните,...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Ребалансот на буџетот во застој оти претседателот на комисијата од ВМРО-ДПМНЕ си се шета во Египет

M T
Соопштение на СДСМ: „Комисијата за финансирање и буџет не одржува седница на која треба да се расправа за ребалансот на Буџетот за 2022 година. Добивај...
Бизнис

Бесими: Со реструктуирање на буџетот ќе се направи простор за нови антикризни мерки

M T
Преку реструктуирање на буџетот ќе се направи простор и за евентуални мерки кои ќе помогнат во надминување на кризата. Секаде каде што може, ќе се...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Покрај заштедите, ќе скратиме уште 100 милиони евра непродуктивни трошоци од Буџетот

M T
Соопштение на СДСМ: Владата предводена од СДСМ подготвува ребаланс на Буџетот со кој дополнително ќе се скратат уште 100 милиони евра непродуктивни трошоци. Ова е...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Дополнително кратење 100 милиони евра непродуктивни трошоци од Буџетот

M T
Премиерот Димитар Ковачевски во синоќешното гостување на Сител ТВ најави дека во моментов се работи на ребаланс на Буџетот, кој ќе опфати дополнително кратење на...
МакедонијаБизнис

Каевски: Со буџетот се предвидени повеќе пари за капитални инвестиции

M T
Усвоениот Буџет за следната година има силна развојна компоненета за економски раст и повеќе пари за капитални инвестиции, истакна на прес-конференција, Дарко Каевски, пратеник на...
МакедонијаБизнис

Бесими го достави дополнетиот Предлог-буџет за 2022 година на претседателот на Собранието

M T
Министерот за финансии Фатмир Бесими денеска го достави дополнетиот Предлог-буџет за 2022 година до претседателот на Собранието Талат Џафери, кој Собранието треба да го усвои...
Македонија

Маричиќ: Со новиот буџет финансиски и кадровски се зајакнува судството

M T
Министерот за правда Бојан Маричиќ во обраќањето на презентацијата на „Функционалната анализа на основните судови и планот за подобрување на основните судови во РСМ“, која...
МакедонијаБизнис

Бектеши го презентираше граѓанскиот буџет за 2022 година: Повеќе средства за капитални инвестиции, обновливи извори на енергија, поддршка на МСП и домашниот туризам

M T
Министерот за економија Крешник Бектеши денеска на прес-конференција во Владата го презентираше Предлог-буџетот на Министерството за економија за 2022 година. Министерот се осврна на проектите...
МакедонијаВо тренд...

Кондовски: Секој слободен денар од буџетот на Општина Битола ќе оди за инфраструктура

M T
Мој прв приоритет е секој слободен денар во буџетот на Општина Битола да оди во инфраструктура. Тоа ќе биде мотор за локален економски развој на...
МакедонијаБизнис

Марија Георгиевска: Пратениците да гласаат за ребалансот на Буџетот, со него се обезбедува поддршка за граѓаните и повисок економски раст

M T
Прес-конференција на Марија Георгиевска, пратеничка на СДСМ: Денеска пред пратениците е Ребалансот на Буџетот за 2021 година. Ова е важен документ кој придонесува кон враќање...
МакедонијаБизнисТОП ВЕСТИ

Лидија Тасевска: Ребалансот на Буџетот за 2021 обезбедува повеќе пари за капитални проекти, сите пратеници да го поддржат

M T
Прес-конференција на Лидија Тасевска, пратеничка на СДСМ: Ребалансот на Буџетот за 2021 година е во насока на обезбедување повеќе пари за капитални инвестиции, за вложување...
МакедонијаБизнис

Советот на Град Скопје ќе расправа за ребаланс на буџетот за 2021 година

M T
На претстојната седница на Советот на Град Скопје ќе биде разгледуван Предлог за изменување на Буџетот на Град Скопје за 2021година со кој е предвидено...
Македонија

Бисера Костадиновска Стојчевска: ВМРО-ДПМНЕ го кочи ребалансот на Буџетот, се противи на повеќе пари за здравство, образование и социјална заштита

M T
Прес-конференција, Бисера Костадиновска Стојчевска, пратеничка на СДСМ: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ остануваат на спротивната страна од интересите на граѓаните и државата. Тимчо Муцунски од ВМРО-ДПМНЕ упорно...
МакедонијаБизнис

Ковачевски: Имаме одлична реализација на приходите и на расходите

M T
Декомпозицијата на економскиот раст покажува дека инвестициите ќе имаат значајна улога во заздравувањето на економијата и нејзиното постепено интензивирање, вели заменик министерот за финасии Димитар...
CentarБизнис

115 милиони евра помош за компаниите со новиот буџет

CENTAR MKD
Со буџетот за 2021 година, обезбедуваме над 115 милиони евра поддршка за компаниите, истакна на прес-конференција, пратеничката од СДСМ, Марија Георгиевска. Предлог буџетот утре влегува...