20.8 C
Скопје
5. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Author : M T

Македонија

МОН: Опозицијата го блокира Законот со кој на наставниците континуирано ќе им растат платите

M T
Пратениците повеќе од три месеци не ги гласаат законските измени со кои на наставниците и стручните соработници им се обезбедува континуиран раст на платите и...
Свет

Бајден бaра оставка од гувернерот на Њујорк поради обвиненија за сексуално злоставување на жени

M T
Американскиот претседател Џозеф Бајден, спикерот на Претставничкиот дом на САД Ненси Пелоси и бројни членови на Демократската партија на Куомо го повикаа гувернерот на државата...
Свет

Напад врз куќата на авганистански министер, загинаа најмалку четири лица

M T
Најмалку четири лица загинаа, а повеќе од 10 се повредени откако милитантите ја бомбардираа куќата на авганистанскиот министер за одбрана Бизмилах Кан Мохамади. Авганистанскиот министер...
Мозаик

Вработен во кино откри измама со пуканки: Плаќате повеќе, а количината е иста

M T
Пуканките и напитоците се совршена придружба на секој филм. Меѓутоа, Американецот Џун Лонг сподели видео на социјалната мрежа Тик-ток во кое открива како продавачите на...
Свет

43 степени се очекуваат во некои региони на Русија

M T
Надпросечната топлина на југот од европскиот дел на Русија ќе трае до крајот на неделата, изјави научниот директор на Хидрометеоролошкиот центар, Роман Вилфанд. Тој изјави...
Македонија

Пронајдени околу 100 стебла канабис во нива кај Теарце

M T
На 03.08.2021, по преземени мерки и активности, полициски службеници од СВР Тетово на местото викано „Лапуф“, на подрачјето на Полициското одделение Теарце, во нива, пронашле...
Свет

Барак Обама организира голема роденденска забава, гостите мора да се тестираат за Ковид-19

M T
Поранешниот американски претседател во среда (4 август) полни 60 години, но, наводно, не бара подароци бидејќи претпочита донации за добротворните проекти на „Фондацијата Обама“, објави...
Коронавирус Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Истражување: Инфекцијата со коронавирус е три пати помала кај вакцинираните

M T
Целосно вакцинираните луѓе во Англија имале три пати помала веројатност да бидат позитивни на коронавирус отколку невакцинираните луѓе, според британското истражување објавено денеска. Тоа е...
Коронавирус Свет Во тренд...

СЗО бара 11,5 милијарди долари за борба против делта-сојот

M T
Светската здравствена организација бара 11,5 милијарди долари во итни средства за борба против повеќе заразниот делта-сој од коронавирусот. Голем дел од парите што се бараат...
Македонија

Камион излетал од патот во близина на ГП Блаце, возачот починал од срцев удар

M T
Товарно возило со косовски регистарски ознаки вчера вечер излетало од патот во близина на Граничниот премин Блаце соопштија од МВР. Возачот на возилото кој бил...
Свет

Маж се заканува дека ќе активира бомба во украинската Влада

M T
Непознат маж се заканува дека ќе активира бомба што тајно ја внел во зградата на украинската влада, објавија руските агенции, повикувајќи се на ТВ каналот...
Коронавирус Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Грција: Казни за просветните работници кои се против вакцина – Пониски плати и суспензии за оние кои ја одбиваат вакцината

M T
Грчките просветни работници кои се противат на вакцинација, одбиваат да се вакцинираат или да се тестираат самостојно, ќе се соочат со намалување на платата или...
Македонија

98 санкционирани возачи на мотоцикли

M T
Во текот на вчерашниот ден (03.08.2021) спроведена е зајакната акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на прекршоци што ги чинат возачите...
Centar Свет Мозаик

Добил 450 евра казна бидејќи се бакнувал со девојката на улица во Приштина

M T
По неколку предупредувања, косовската полиција казни шведски државјанин во Приштина за бакнување на неговата девојка на улица. Се се случи на 28 јули во близина...
Centar Здравје

Еве кои се најздрави грицки во светот: Го забавуваат стареењето, а го забрзуваат метаболизмот

M T
Пуканките се секогаш на листата на нездрави грицки. Па, можеби ќе бидете изненадени, но пуканките имаат многу здравствени придобивки за нас. Пуканките се направени од...
Свет

Крадци провалиле во вилата на американски дипломат во Виена

M T
Вилата на министерот советник во Амбасадата на САД во Виена била цел на провалници, кои украле вредна таписерија и ја запалиле. Според весникот „Кронен цајтунг“,...
Македонија Бизнис

МТСП: Во тек е исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита

M T
Министерството за труд и социјална политика информира дека денеска започна исплатата на правата од социјална, детска и цивилна заштита (сите парични прaва) за месец јули2021...
Коронавирус Свет Во тренд...

Њујорк воведе ковид-пасоши – во ресторан и театар можат само вакцинирани

M T
Во Њујорк нема да може да се влезе во ресторан, спортска сала и театар без потврда за вакцинација, изјави демократскиот градоначалник Бил де Бласио. Градот...
Македонија

173 сообраќајни санкции во Скопје, 78 за брзо возење

M T
Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (03.08.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени...