Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МозаикЗдравје

Лек за сите проблеми: Еве кои се придобивките од маслото од кантарион во превенцијата од болести

Маслото од кантарион потекнува од растение кое во народот сè уште е познато како трева Богородица, а се вели дека не постои болест, физичка и психичка, која ова масло не може да ја излечи.

Од кожни проблеми и оштетување до депресија, маслото од кантарион ќе се грижи за тоа што ве мачи.

Депресија
Маслото од кантарион има антибактериско и антивирусно дејство, а истражувањата покажале дека делува и на депресијата, па дури и на сезонската депресија, бидејќи го балансира нивото на хормоните серотонин и допамин.

Проблеми со кожата
Маслото од кантарион е одличен избор како лек за проблеми со кожата, поради неговото антибактериско дејство, раните побрзо ќе зараснат додека можете да лекувате и изгореници од прв степен. Но, не се советува да го користите кога ќе се сончате, бидејќи може да ја зголеми можноста за црвенило и изгореници на кожата. Се користи на кожата со мачкање на одредено место, но не го ставајте на оние рани кои се уште крварат.

Дигестивни проблеми и воспаленија
Може да се користи и кога ве боли стомакот, кај воспаление на јајниците, но и кај болни бубрези, како и против дијареа.

Масажа
Маслото од кантарион е исклучително погодно за масажи, а ќе помогне дури и при распаѓање на болките. Можете да го земате и орално два пати на ден, додека чајот од кантарион е исклучително корисен и за болки во грбот предизвикани од напнатост.

Стегнатинерви
За болки во нервите, односно за стегнати нерви, ставете две до три капки масло од кантарион во две лажици маслиново или бадемово масло и тријте го на болното место на секои три часа.

Болка во увото
Маслото од кантарион помага и при болки во ушите, а можете да го користите и самостојно, односно едноставно да го испуштите во увото и да го затворите увото со парче памучна вата. Нагласено е дека кантарионот, како ниту едно друго масло, не треба да се става во уво ако веќе има исцедок, бидејќи може да ја влоши ситуацијата.

Можеби ќе ве интересира

Поскапени брашното, маслото, цените во Австрија вртоглаво растат

M T

Природен лек кој може да ни помогне: Еве за што е добар чајот од камилица

M T

Овој лек може да му наштети на вашето срце поради неговата скриена содржина на сол

M T

ГРЕШКИ ШТО СИТЕ ГИ ПРАВИМЕ – НИКАКО не го чувајте маслото на едно место, тоа го скратува рокот на траење

M T

Ограничена продажбата на масло за јадење, ќе може да се купи само едно шише

M T

Во Србија пристигна најсовремениот лек против коронавирус

M T