29.8 C
Скопје
26. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » лек
МОЗАИКЗДРАВЈЕ

Лек за сите проблеми: Еве кои се придобивките од маслото од кантарион во превенцијата од болести

M T
Маслото од кантарион потекнува од растение кое во народот сè уште е познато како трева Богородица, а се вели дека не постои болест, физичка и...
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕ

Природен лек кој може да ни помогне: Еве за што е добар чајот од камилица

M T
Чајот од камилица е еден од најпознатите билни чаеви, а го користеле старите Египќани, Римјани и Грци за медицински цели. Постојат два вида камилица, римска...
ТЕМАЗДРАВЈЕ

Овој лек може да му наштети на вашето срце поради неговата скриена содржина на сол

M T
Тим на истражувачи ги анализирал медицинските досиеја на 300.000 Британци на кои NHS им препишал парацетамол во шумлива форма. Резултатите покажале дека пациентите кои земале...
КОРОНАВИРУССВЕТТОП ВЕСТИ

Во Србија пристигна најсовремениот лек против коронавирус

M T
Во Србија денеска пристигна првиот контингент од лекот против коронавирусот „паксловид“. Србија е првата земја во континентална Европа што го доби овој лек (сѐ уште...
КОРОНАВИРУССВЕТ

ЕMA: Лекот на „Фајзер“ против Ковид-19 ќе биде во употреба за неколку недели

M T
Од Европската агенција за лекови наведуваат дека веќе почнале да ги разгледуваат податоците од лабораториските и клиничките студии, како и резултатите од студијата за употреба...
КОРОНАВИРУССВЕТ

Медицинскиот факултет во Белград: Ивермектинот не е ефикасен во лекување на коронавирусот

M T
Ивермектин, лек кој во последните месеци беше во фокусот на јавноста во Србија во контекст на лекувањето на коронавирусот, не е ефикасен во борбата против...
МОЗАИКЗДРАВЈЕ

Ненадминат лек за висок крвен притисок: Овие 3 состојки се вистинско чудо

M T
Пробајте го овој руски лек за висок крвен притисок, не само што го решава проблемот со хипертензија, туку и ги чисти цревата и црниот дроб!...
ТЕМАЗДРАВЈЕИЗБОР

Колку е ефикасен витаминот Ц во одржувањето на нашето здравје?

M T
Кога зборуваме за имунитет, повеќето луѓе прво мислат на витамин Ц. Во последно време, ние зборуваме за здравјето повеќе од кога било. Колку е ефикасен...
КОРОНАВИРУССВЕТИЗБОР

Во Србија стигна првиот контигент лекови против коронавирус

M T
Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, изјави денеска дека еден контингент од најновите лекови против коронавирусот веќе пристигнал во земјата. Таа додаде дека лекот сега ќе...
КОРОНАВИРУССВЕТИЗБОР

Девет лица починале во Бразил по тестирање лек против Ковид-19

M T
Синџир на бразилски болници тестира непроверен лек на постари пациенти со Ковид-19, без нивно знаење, како дел од обидот на претседателот Жаир Болсонаро да претстави...
ТЕМАМОЗАИКЗДРАВЈЕНАПРАВИ САМ

Еве што треба да земате секое утро пред појадок за да го регенерирате вашето тело

M T
Одлична идеја за утринска рутина… Рецепт за лек кој помага да се исчисти црниот дроб. Ако постапката опишана подолу се изведува секојдневно, тогаш ефектот може...
КОРОНАВИРУССВЕТИЗБОР

Пронајден лек за КОВИД 19 во отровот на една од најопасните змии

M T
Бразилските научници открија дека молекула од отровот на змијата јараракусу, ендемична јужноамериканска отровница, ја намалува репродукцијата на коронавирусот во мајмунските клетки, што е потенцијален прв...
КОРОНАВИРУСТЕМАСВЕТИЗБОРТОП ВЕСТИ

Нов лек против коронавирус ќе биде замена за вакцините

M T
Компанијата Астра Зенека објави дека нејзината терапија со антитела ги исполни очекувањата на нивната нова студија во борбата против коронавирусот. Британската компанија понуди замена за...
ЗДРАВЈЕ

ВНИМАНИЕ: Ако се користи на овој начин, лукот може да биде ОПАСЕН

M T
Лукот е моќен народен лек ако се јаде на вистински начин, но никогаш не треба да се користи за расчистување на дишните патишта, предупредуваат лекарите....
ТЕМАЗДРАВЈЕ

Најдобар природен лек за црниот дроб, пијте го најмалку половина литар на ден

M T
Секако, многу е важно да се исклучат штетните ефекти и лошите навики во исхраната кои би продолжиле да го уништуваат црниот дроб, како што се...
КОРОНАВИРУСТЕМА

Можен пресврт на пандемијата: Со израелски лек излекувани 30 пациенти

CENTAR MKD
Првата фаза од испитувањето за новиот лек за коронавирус успешно е завршена во Медицинскиот центар Ихилов во Тел Авив и се покажало дека тој придонел...
КОРОНАВИРУСТОП ВЕСТИ

Jапонска компанија тврди дека има лек кој го скратува времето на закрепнување од Ковид-19

CENTAR MKD
Jапонската компанија „Фуџифилм“ објави дека нејзиниот лек „Авиган“, веќе одобрен за потешките групи, обезбедил статистички значајно намалување на времето за заздравување на пациентите со Ковид-19....
КОРОНАВИРУССВЕТ

Имаме ли конечно лек кој ќе го уништи Ковид-19? Лекот на американска компанија покажал ефикасност од 97 отсто

CENTAR MKD
Американската биофармaцевтска компанија „Innovation Pharmaceuticals“, известила за најновиот напредок во истражувањето на лекот Brilacidin, како потенцијална терапија против болеста Ковид-19. Најновите резултати се исклучително охрабрувачки....