Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Божик
МозаикЉубов

ИСПОВЕД НА ЉУБОВНИЦИТЕ: ‘За Божиќ ми дава куќа и РАЗВОД од жената!’

M T
Сезоната на празници е период кога луѓето често се во искушение да ги изневерат своите партнери. За тоа сведочи една неодамнешна анкета за да открие...
Свет

Путин: Божик е посебен празник кој ги исполнува срцата со радост

M T
Рускиот претседател Владимир Путин им го честита Божик на православните христијани и на сите руски граѓани, соопшти прес-службата на Кремљ. Путин во овогодинешната честитка вели...
Македонија

Али Ахмети им го честита Божик на православните верници

M T
По повод христијанскиот празник Божик, претседателот на ДУИ, Али Ахмети упати честитка до сите православни верници. „Имам чест на сите православни верници да им го...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Ковачевски за Божик: Христовото раѓање симболизира нови почетоци кон подобра иднина

M T
По повод големиот христијански празник Божик, претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, упати честитка до сите граѓани кои го слават, до православните христијани. „Ви го честитам...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Заев: Божик повикува да продолжиме да ги негуваме заедничките вредности

M T
Премиерот Зоран Заев упати честитка до архиепископот на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија, г.г. Стефан и до претставниците на Синодот на МПЦ – ОА,...
Македонија

Божик е неработен ден за сите граѓани на Северна Македонија

M T
Министерството за труд и социјална политика, соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ”, бр.21/98 и 18/07), 7 јануари 2022...
Мозаик

Празниците можат да имаат позитивни или негативни ефекти и врз децата

M T
Доколку го славите Божиќ, знаете дека овој период од годината може сериозно да влијае на вашето расположение и размислување. Децата се особено возбудени за украси,...
Свет

Кралицата Елизабета го откажа семејниот ручек во пресрет на Божик

M T
Британската Кралица Елизабета Втора го откажала семејниот ручек во пресрет на католичкиот Божик, изјави неименуван извор од Бакингемската палата. Изворот наведува дека одлуката е донесена...
КоронавирусСвет

Појавата на омиркон е затишје пред бура – до католички Божиќ 3.450 заразени, а во јануари 16.000 на ден

M T
Четвртиот бран на Ковид-19 во Австрија полека опаѓа, а експертите предупредуваат дека поради појавата на сојот омикрон може да се појават нови рекордни дневни бројки...
МакедонијаВо тренд...

Многу продолжени викенди во 2022-ра: Втор ден Велигден се паѓа на 25-ти април, а Рамазан Бајрам на втори мај – Еве ја целата листа на неработни денови следната година

CENTAR MKD
Програма на неработни денови за 2022 година Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2022 година...
КоронавирусCentarВо тренд...

Шефот на тимот на Оксфорд: Мали се шансите вакцината да биде спремна пред Божик

CENTAR MKD
Вакцината за коронавирус сè уште не е одобрена, но постојат две главни цели во доцните клинички испитувања. Директорот на групата истражувачи во Оксфорд вели дека...
МакедонијаВо тренд...

Следува продолжен викенд – Ова е листата за неработни денови кои следуваат до крајот на 2020

CENTAR MKD
Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година неработни денови се: За сите граѓани на...
МакедонијаВо тренд...

Многу продолжени викенди и куп неработни денови – Ова е листата за празници кои следуваат до крајот на 2020

CENTAR MKD
Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година неработни денови се: За сите граѓани на...
МакедонијаВо тренд...

Многу продолжени викенди и куп неработни денови – Ова е листата за празници во 2020-та

CENTAR MKD
Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година неработни денови се: За сите граѓани на...
МакедонијаВо тренд...

Многу продолжени викенди и куп неработни денови – Ова е листата за празници во 2020-та

CENTAR MKD
Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година неработни денови се: За сите граѓани на...
МакедонијаВо тренд...

Кога се паѓа Велигден, а кога Курбан Бајрам – Еве ја листата со многу продолжени викенди и куп празници за 2020-та

CENTAR MKD
Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година неработни денови се: За сите граѓани на...
МакедонијаВо тренд...

Кога се паѓа Велигден, а кога Курбан Бајрам – Сите неработни денови во новата 2020

CENTAR MKD
Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година неработни денови се: За сите граѓани на...
МакедонијаВо тренд...

Кога се паѓа Велигден, а кога Курбан Бајрам – Сите неработни денови во 2020

CENTAR MKD
Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година неработни денови се: За сите граѓани на...
МакедонијаВо тренд...

Многу продолжени викенди и куп неработни денови – Ова е листата за празници во 2020-та година

CENTAR MKD
Согласно со Законот за празниците на Република Македонија (Сл.весник на РМ број 21/98 и 18/07) во 2020 година неработни денови се: За сите граѓани на...