Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Кујната од Centar

Мафини со домашен крем од ванила

Ви пренесуваме рецепт за мафини полнети со домашен пудинг од ванила.

Додека ги печете ќе мириса цела куќа.

Состојки:

За тестото:

1 јајце

100 гр шеќер

100 мл млеко

200 гр брашно

12 g сода бикарбона

кора од еден лимон

За фил:

180 мл млеко

1 жолчка од јајце

3 лажици шеќер

1 лажица пченкарен скроб

2 лажици маскарпоне сирење

1 лажичка екстракт од ванила

Подготовка:

Најпрво подгответе го филот така што во тенџере ќе го ставите млекото, екстрактот од ванила, шеќерот, пченкарниот скроб и жолчките. Сè измешајте со рачен миксер, па мешајте на тивок оган додека не се згусне.

Тргнете го од оган, па додадете го маскарпоне сирењето и сè соединете. Оставете да се излади, а потоа префрлете го филот во шприц.

За тестото во сад ставете го целото јајце, шеќерот, млекото и маслото и сето добро изматете го. Изрендајте ја кората од лимон, додадете брашно и сода бикарбона, а потоа лесно измешајте со рачна маталка.

Калапот за мафини обложете го со корпи за печење, па наполнете ги со една лажица тесто, па со филот, а одозгора со уште тесто.

Се пече во рерна на 200 C околу 20 минути. По желба, пред послужување посипете ги со шеќер во прав.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе

Можеби ќе ве интересира

Мафини со јајца и спанаќ

CENTAR MKD