Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Кујната од Centar

Сите ќе ги сакаат: Чизкејк топчиња од само три состојки

Овие топчиња може да ги направи секој. Многу лесно се прават и се готови за миг. Една од состојките се бисквитите Орео, кои на овие топчиња им даваат посебна арома.

Состојки:

  • 200 грама Орео бисквити
  • 100 грама полномасно крем сирење на собна температура
  • 250 грама млеко или темно чоколадо
  • Подготовка:

Бисквитите ставете ги во блендер и исечкајте ги, па додајте го крем сирењето и сè убаво измешајте. Потоа од смесата со раце направете мали топчиња и наредете ги на мрсна хартија. Топчињата ставете ги во фрижидер половина час.

На крај стопете го чоколадото во микробранова печка – повремено мешајте за да биде целосно мазно. Со вилушка секое топче натопете го во чоколадото, ставете ги на чинија и ставете ги во фрижидер 15 минути. На крајот можете да ги декорирате со бисквитни трошки.

Совет: Овие топчиња се одлични во комбинација со бело чоколадо.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Нов силен земјотрес го погоди Чиле: Се слушна силен звук

Силен земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала денеска го погоди Чиле. Според EMSC, земјотресот се случил во 14:33 часот по локално време. Епицентарот на земјотресот бил на… Прочитај повеќе

Полицијата им е зад пети на кластерот интернет терористи осомничени за дојавите за бомби во Македонија?

Деновиве во Србија, Босна и Херцеговина и Бугарија на сличен принцип како и во Македонија стигнаа десетици дојави за бомби во училишта и образовни институции, пишува Centar.mk. Во Бугарските медиуми… Прочитај повеќе

Го вклучија црвениот аларм: Америка итно ги повика своите граѓани да ја напуштат Русија

Американскиот Стејт департмент издаде итно предупредување до своите граѓани да не патуваат во Русија. Во соопштението се наведува дека на сите американски државјани во Русија им се препорачува што поскоро… Прочитај повеќе

Тргна исплатата на пензиите – Повисоки се за 8,4 проценти

Министерството за труд и социјална политика известува дека на ден 28.03.2023 година (вторник) започнува етапната исплата на пензиите за месец март, зголемени за 8.4% согласно усогласувањето предвидено со новата методологија… Прочитај повеќе

Пресврт: Пелети сега се продаваат и за 230 денари од вреќа, но никој не ги купува

Откако голем број на граѓани се префрлија од пелети на греење со инвертери, топлотни пумпи или дрва побарувачката на овој енергенс драстично се намали, пишува Центар.мк. Високите цени од над… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе

Можеби ќе ве интересира

Оваа чоколадна торта од само 5 состојки е готова за неколку минути

M T

Леб од САМО две состојки – Брзо се прави, а нема да ви требаат брашно или квасец

M T

Решение за дамки од сонце: Потребни ви се само три состојки кои ги имаме во кујната

M T

Летен сладолед со само две состојки

M T

Дали косата брзо ви се мрси? – Ставете ги овие две состојки во шампонот, резултатот ќе ве ВООДУШЕВИ

M T

Тајната за совршеното тесто за пица е само во една состојка што сите ја имаме во кујната

M T