8.8 C
Скопје
23. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Author : M T

Свет

Најбогатиот човек во светот, Џеф Безос, денеска ќе патува во вселената

M T
Џеф Безос, најбогатиот човек на светот, денес ќе патува во вселената со ракетата „Њу Шепард“ на својата компанија „Блу Ориџин“, како дел од екипажот од...
Свет

Одговор на ракетниот напад: гранатиран Либан

M T
Израелската војска соопшти дека нејзината артилерија рано утрово го гранатирала јужен Либан, како одговор на две ракети истрелани од Либан кон израелска територија. Како што...
Македонија

164 сообраќајни прекршоци во Скопје, 30 за брзо возење

M T
Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (19.07.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени...
Македонија

Генералниот секретар Николовски со честитка за Курбан Бајрам: Ова е ден кој возвишува благородни дела, да продолжиме да го унапредуваме нашето заедничко општество

M T
Генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски,по повод празникот Курбан Бајрам во име на партијата и во свое лично име упати честитка до верниците од исламска...
Свет

Вработени во амбасадата на САД во Виена пријавиле необјасниви здравствени проблеми

M T
Американскиот Стејт департмент соопшти дека ги истражува извештаите за можни необјаснети здравствени проблеми меѓу персоналот во амбасадата на САД во Виена. Списанието „Њујоркер“ објави дека...
Македонија Бизнис ТОП ВЕСТИ

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски се противеа на зголемувањата на плати и пензии, на проектот Мој ДДВ, а денеска лажат дека ќе враќале пари кај граѓаните

M T
Соопштение на СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ е партија која знае само да граба од граѓаните, да ги краде парите и да ги троши на непродуктивни и криминални...
Бизнис

СДСМ: Економските мерки даваат резултат, рекордно прво полугодие во Технолошко индустриски развојни зони ТИРЗ

M T
Соопштение на СДСМ: Владата предводена од СДСМ во континуитет презема навремени и ефикасни економски мерки и политики кои резултираат со стабилна, развојна, и конкурентна економија....
Македонија

Мигрант заврши зад решетки поради напад и разбојништво врз други мигранти во Липково

M T
Основното јавно обвинителство Куманово поведе постапка против лице на возраст од 21 година, државјанин на Пакистан поради разбојништво. Осомничениот на 18 јули, околу пладне, во...
Здравје

ВНИМАНИЕ: Ако се користи на овој начин, лукот може да биде ОПАСЕН

M T
Лукот е моќен народен лек ако се јаде на вистински начин, но никогаш не треба да се користи за расчистување на дишните патишта, предупредуваат лекарите....
Коронавирус Centar ТОП ВЕСТИ

Нов удар врз ковид: Две групи лекови драстично ја намалуваат можноста за смрт

M T
Лековите за намалување на холестеролот можат да ја зголемат можноста за преживување на инфекција со ковид-19 и да го намалат ризикот од развој на потешка...
Centar Бизнис Мозаик

Ова е најскапиот помфрит во светот: Внесен и во Гинисовата книга на рекорди

M T
Солениот, крцкав помфрит е омилена закуска за милиони луѓе ширум светот од повеќе причини. Првата причина е секако фантастичниот вкус, како втора можеме да ја...
Centar Свет

Научниците никогаш порано не го виделе овој феномен на Арктикот: „Се случува три дена по ред“

M T
Ова е тренд директно поврзан со климатските промени и забрзаното исчезнување на мразот на крајниот север. Метеоролозите беа запрепастени од грмотевиците и молњите кои три...
Centar Здравје Во тренд...

Кои витамини ви недостасуваат: Ова се симптомите

M T
Соочени со пандемија на коронавирус, многу луѓе земаат дополнителни витамини, минерали и разни додатоци без да се консултираат со лекар. Ова не е најдобро решение,...
Centar Мозаик ТОП ВЕСТИ

Научниците направија лепак од змиски отров кој експресно го запира крварењето

M T
Научен тим составен од експерти од Канада и Кина направи лепак за кожа што престанува да крвари во рок од 45 секунди. Научното списание Science...
Centar Наука Во тренд...

НАСА предупредува: Месечината ќе предизвикува поплави во 2030-тите

M T
Многу градови на брегот на Соединетите држави имаат проблем со поплави што се јавуваат поради плимата и осеката, или периодичното зголемување на нивото на морето....