1.8 C
Скопје
11. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » нато
Војна во УкраинаСВЕТ

Рекордни 83 отсто од Украинците сакаат членство во НАТО

M T
Рекордни 83 отсто од Украинците сакаат нивната земја да се приклучи на НАТО-алијансата, објави денеска киевската Агенција за испитување на јавното мислење, повикувајќи се на...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Стратешките комуникации на НАТО се најсилното оружје против дезинформациите и хибридните дејствија

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска се обрати на НАТО конференција за комуникатори. Во продолжение ви го проследуваме обраќањето во целост:...
ТОП ВЕСТИ

Богоев: Нашата земја има план А, членство во НАТО и ЕУ, се друго е спротивно на државниот интерес

M T
Државата има еден и единствен план, ние како држава сме се определиле по осмостојувањето за НАТО и ЕУ, нема тука план Ц, тоа е планот...
СВЕТ

Русија: Игнорирањето на НАТО на црвените линии на Москва е ризично

M T
Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Рјабков ја оцени како крајно ризична деструктивната политика на НАТО, која ги игнорира „црвените линии“ обележани од Москва. Во...
СВЕТ

Шведскиот министер: Одлуката на земјата да влезе во НАТО не е најсреќна, тоа е неопходен чекор

M T
Шведскиот министер за финансии рече дека иако одлуката на земјата да влезе во НАТО не е најсреќна, тоа е неопходен чекор поради војната во Украина....
СВЕТ

Кадиров: Знам што се случува на Косово, тоа е сложена ситуација во кој има трет поттикнувач – НАТО

M T
За тензичната ситуација во Косово се огласи и чеченскиот лидер Рамзан Кадиров кој на својот канал Телеграм изјави дека и тој ја следи ситуацијата меѓу...
СВЕТ

Шефицата на германската дипломатија: Членките на НАТО мора да ги решаваат конфликтите со дијалог

M T
Германската министерка за надворешни работи, Аналена Баербок, изјави во Атина дека е важно членките на НАТО да ги решаваат споровите преку дијалог мислејќи на споровите...
МАКЕДОНИЈА

Протоколите за пристапување на Финска и на Шведска во НАТО во македонското Собрание

M T
Собранието денес со почеток во 12 часот, ќе ја одржи 82. седница, на чиј дневен ред, меѓу другите, се точките за ратификација на протоколите за...
СВЕТ

Ердоган: Нема компромис за членството на Шведска и Финска во НАТО

M T
Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека Турција нема да заземе позитивен став за кандидатурата на Шведска и Финска за членство во НАТО доколку тие...
СВЕТ

Лукашенко: „Русија го надмудри НАТО“

M T
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко ја изрази својата поддршка за одлуката на Русија да започне „специјална воена операција“ во Украина. „Ја поддржувам Русија. Не само...
СВЕТ

Поранешен израелски разузнавач предвидува распад на НАТО

M T
Поранешниот израелски разузнавач Јаков Кедми тврди дека пактот за НАТО ќе се распадне. Тој нагласи дека Северноатлантската алијанса треба да исчезне поради нејзината бескорисност. Како...
СВЕТТОП ВЕСТИ

Членките на НАТО денеска ги потпишуваат протоколите за прием на Шведска и Финска

M T
Членките на НАТО денеска ќе ги потпишат пристапните протоколи неопходни за покана на Шведска и Финска во воената алијанса на церемонија во седиштето на НАТО...
СВЕТ

Макрон: Шведска и Финска ќе дадат значаен придонес во НАТО алијансата

M T
Претседателот на Франција, Емануел Макрон денеска изјави дека Шведска и Финска ќе дадат значаен придонес во НАТО алијансата, соопштија од неговиот кабинет. Во соопштението меѓудругото...
СВЕТ

Нов Стратегиски концепт на НАТО, Русија стана директна закана

M T
Нов Стратегиски концепт на Алијансата усвоија денеска шефовите на земјите членки на НАТО во Мадрид со кој се поставени приоритетите и клучните задачи за следната...
СВЕТ

Путин: Ако НАТО распореди војска во Финска и Шведска, ќе одговориме на ист начин

M T
Русија ќе одговори на влезот на Шведска и Финска во НАТО, изјави денеска претседателот на Руската Федерација, Владимир Путин. „ Доколку НАТО ја воспостави својата...
СВЕТ

Започна Самитот на НАТО во Мадрид – Пендаровски ја предводи македонската делегација

M T
Денеска во Мадрид официјално започна Самитот на НАТО, на кој учествува претседателот Стево Пендаровски и ја предводи македонската делегација. На свечениот пречек, шефовите на делегациите...
СВЕТ

Ердоган попушти – Постигнат договор за членство на Финска и Шведска во НАТО

M T
Турција го поддржа членството на Финска и Шведска во НАТО, соопшти кабинетот на финскиот претседател Саули Нииниште. Во меѓувреме потврда стигна и од НАТО. Министрите...
СВЕТТОП ВЕСТИ

Најголема безбедносна операција во поновата историја – Зголемено полициско присуство пред самитот на НАТО во Мадрид

M T
Околу 10.000 припадници на безбедносните сили се распоредени низ Мадрид пред денешниот почеток на дводневниот самит на НАТО. Самитот ќе ги собере шефовите на држави...