16.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » прилеп
Македонија

Акциска контрола во Прилеп, приведено едно лице, седум санкционирани возачи

M T
Во текот на изминатата вечер (31.07/01.08.2022) од страна на патролни тимови составени од полициски службеници од Одделот за униформирана полиција, Единицата за брзо распоредување, Посебната...
Македонија

Акциска контрола во Прилеп, приведени три лица, 20 санкционирани возачи

M T
Во текот на изминатата вечер (29/30.07.2022), од страна на патролни тимови составени од полициски службеници од Одделот за униформирана полиција, Единицата за брзо распоредување, Посебната...
Македонија

Акциска контрола во Прилеп, кај едно лице пронајдена дрога, 24 санкционирани возачи

M T
Во текот на изминатата вечер (24/25.07.2022), од страна на патролни тимови составени од полициски службеници од Одделот за униформирана полиција, Единицата за брзо распоредување, Посебната...
Македонија

Акциска контрола на подрачјето на Прилеп, едно лице приведено, констатирани повеќе неправилности во угостителски објект

M T
На 21.07.2022 од страна на патролни тимови составени од полициски службеници од Одделот за униформирана полиција, Единицата за брзо распоредување, Посебната единица за поддршка, Единицата...
Македонија

Ковачевски од Прилеп: Вложуваме во најмладите, преку инфраструктурни зафати до современа настава

M T
Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски, придружуван од министерот за образование и наука, Јетон Шаќири, денеска во Прилеп го посети основното училиште „Кире Гаврилоски – Јане“....
Македонија

Ученици од Прилеп превезувани со технички неисправен автобус на екскурзија

M T
Вчера околу 14 часот и 30 минути, на улица “Маршал Тито” во Тетово, полициски службеници на СВР Тетово-Полициска станица за безбедност на патниот сообраќај Тетово...
Македонија

Запленети над 6000 пиротехнички средства во Прилеп, приведени три лица

M T
Денеска (29.12.2021) полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи Прилеп и Полициска станица Прилеп, постапувајќи по планот за откривање и санкционирање на продажба на...
Македонија

Фатени на дело двајца крадци во Прилеп, одземеното вратено на сопственикот

M T
На 12.11.2021 во 15.00 часот на ул.„Прилепски бранители“ во Прилеп, полициски службеници од ОВР Прилеп лишиле од слобода двајца малолетници (машко и женско), кои биле...
Македонија

Царовска: Во Прилеп имаме активни инвестиции во образовната инфраструктура во вредност од 60 милиони денари

M T
Прилеп е една од општините која се наоѓа на инвестициската агенда на Министерството за образование и наука, каде во моментов имаме активни инвестиции во вредност...
Македонија

Претрес во Прилеп, пронајдени оружје и муниција

M T
Денеска (05.07.2021) полициски службеници од Надворешната канцеларија за криминалистички работи од ОВР Прилеп, по добиена судска наредба извршија претрес во дом и други простории кај...
MeteoCentarCentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

(ВИДЕО) Силно невреме со град со големина на орев го погоди Пелагонискиот регион – Еве какви беа сцените

CENTAR MKD
Во тек е силно невреме во Пелагонискиот регион, кој е зафатен од силно невреме проследено со град со големина на орев. Погодени се Демир Хисар,...
MeteoCentarCentarМакедонија

Град со големина на лешник ги погоди Демир Хисар и Битола

CENTAR MKD
Силен град нешто пред 19 часоѕ го погоди Демир Хисар. Нешто по 19 часот невремето се префрли и во Битола каде според граѓаните паѓал град...
MeteoCentarCentarМакедонија

УХМР со вонредно предупредување: Скопската котлина ќе биде зафатена од силно невреме, можен е и град

CENTAR MKD
Од север кон Скопската Котлина се спушта нестабилна облачна маса од која се очекува во делови од котлината да има интензивен пороен дожд, силен ветер,...
КоронавирусCentarВо тренд...

Рекордни 64 нови случаи на ковид во Прилеп

CENTAR MKD
Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 64 нови случаи на коронавирус, а 17 лица оздравеле од заразната болест. Од...
Македонија

Притвор за шест лица, расчистено убиството во Прилеп

CENTAR MKD
Надворешната канцеларија за криминалистички работи- ОВР Прилеп на 15.10.2020 поднесе кривична пријава против Ш.А. (35), М.Л. (39), С.К. (20), М.А.(26), Џ.Л.(54), С.А. (23) поради основано...
КоронавирусCentarМакедонија

Прилеп: 26 новозаразени од ковид 19

CENTAR MKD
26 нови случаи на коронавирус во Прилеп. Според министерството за здравство денеска оздравеле 14 лица од градот под Марковите кули. Досега во Прилеп се регистрирани...
КоронавирусCentarЛокално

Во Прилеп нови 19 случаи на коронавирус

CENTAR MKD
19 нови случаи на коронавирус се регистрирани во Прилеп во изминатото деноноќие. Од почетокот на пандемијата во Прилеп се регистрирани дури 792 случаи на ковид...
Македонија

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

CENTAR MKD
ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43), С.М.(57), Ѓ.А.(21), Р.В.(30), Е.В.(29), И.В.(52)...
CentarМакедонија

Заев од Прилеп: ВМРО-ДПМНЕ гази врз македонистот Конески, а го велича Тодор Александров, предавникот на македонските војсководци

CENTAR MKD
Христијан Мицкоски зборува за патриотизам, за национални чувства на државата.. сакајте си го прилепчани ВМРО, тоа е мое и ваше. но ДПМНЕ никогаш, затоа што...
CentarМакедонија

Сугарески: Ќе се реконструира и делот од Фариш до Прилеп со што добиваме нов рехабилитиран пат од Градско до Прилеп

CENTAR MKD
На мое лично задоволство, заедно со градоначалникот на Прилеп, Илија Јованоски и директорот на ЈП за државни патишта Зоран Китанов, извршивме увид во реконструкцијата на...