33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Маричиќ
Македонија

Маричиќ денес е домаќин на министрите за Европа на Финска и Ирска

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска ќе биде домаќин на неговите хомолози од Ирска и Финска,Томас Бирн, и Тити Тупураинен,...
Македонија

Маричиќ: Време е да заврши нашиот осумнаесет годишен маратон за старт на преговорите

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска имаше свое обраќање во воведниот дел на 19-тиот состанок на Мешовитиот парламентарен комитет –...
Македонија

Маричиќ-Бирн: Блокадата штети на целиот регион и е против интересите на ЕУ

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ на маргините на Самитот на Европската Унија за Западен Балкан оствари средба со ирскиот министер...
Македонија

Вицепремиерот Маричиќ во еднодневна посета на Црна Гора

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска е во еднодневна посета на Црна Гора, каде ќе учествува на годишниот Самит на...
Македонија

Маричиќ: Добро е Франција да учествува и да направи иницијатива што може да ни помогне во преговорите со Бугарија

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во гостувањето во „Клик плус“ изјави дека постои внимание и интерес од страна на Франција...
Македонија

Маричиќ ја пречека Брнабиќ на скопскиот аеродром

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, на скопскиот аеродром ја пречека српската премиерка Ана Брнабиќ, која денеска ќе престојува во посета...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Маричиќ: 9-ти мај нè обврзува да продолжиме да ги негуваме мирот, единството, стабилноста и слободата

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ денес во видео обраќање, со порака за за мир, единство, обединетост и солидарност, го честиташе...
Македонија

Вицепремиерот Маричиќ во работна посета на Стразбур

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, престојува во работна посета на Стразбур. Во рамки на посетата, вицепремиерот Маричиќ во Советот на...
Македонија

Вицепремиерот Маричиќ во посета на успешно реализирани проекти финансирани со европска поддршка во општина Валандово

M T
Заменик претседателот на Владата за европски прашања, Бојан Маричиќ денес (4.3.2022 г.) е во посета на општина Валандово. Во рамки на посетата на општина Валандово,...
Македонија

Маричиќ: Добро е партиите да се на иста страна и активно да учествуваат во процесот со Бугарија

M T
„Добро е сите политички партии да бидат на истра страна во разговорите со Бугарија, бидејќи ова се прашања од национален интерес. Ќе дојде и тој...
Македонија Во тренд...

Маричиќ: Во вторник ќе имаме работни групи со Бугарија за испорака на резултати и решенија

M T
„Првиот чекор од градење на подобра атмосфера меѓу Северна Македонија и Бугарија ќе биде заедничката владина седница во вторник на 25 јануари во Софија. Таму...
Македонија Во тренд...

Маричиќ му ја предаде функцијата на својот наследник Тупанчески

M T
Маричиќ денеска во Министерството за правда ја предаде министерската функција на својот наследник проф. д-р Никола Тупанчески. Поранешниот прв човек на Министерството за правда Маричиќ...
Македонија

Маричиќ: Академијата за судии и јавни обвинители е единствена гаранција дека во правосудството ќе влезат најдобрите кадри

M T
На свечениот настан што се одржа по повод 15-годишнината од основањето на Академијата за судии и јавни обвинители, министерот за правда, Бојан Маричиќ, во своето...
Македонија

Маричиќ на министерскиот форум за правда ЕУ – Западен Балкан во Словенија

M T
Министерот за правда, Бојан Маричиќ, денес е во дводневна посета на Република Словенија, каде што ќе учествува на ЕУ-Западен Балкан министерскиот форум за правда и...
Македонија

Маричиќ: Со новиот буџет финансиски и кадровски се зајакнува судството

M T
Министерот за правда Бојан Маричиќ во обраќањето на презентацијата на „Функционалната анализа на основните судови и планот за подобрување на основните судови во РСМ“, која...
Македонија

Маричиќ: Работиме на тоа што помалку наши граѓани правдата да ја бараат во Стразбур

M T
Министерот за правда Бојан Маричиќ на прес-конференција со претседателот на Европскиот суд за човекови правда Роберт Спано и Билјана Брајтвејт – Програмски директор за Западниот...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев, Маричиќ и судијата Нанев: Нема веќе чекање по шалтери, граѓаните ќе можат да ги извадат потребните документи од судовите за неколку минути

M T
Премиерот Зоран Заев, заедно со министерот за правда Бојан Маричиќ и претседателот на Основниот суд во Кавадарци, Лазар Нанев, денеска одржаа заедничка прес-конференција на која...
Македонија

Маричиќ: Пописот помина во најдобар ред, забелешките се во промили

M T
Бојкотот не наиде на масовен одзив и добро е што повикувањата на Левица не ја постигнаа целта, сериозно пристапивме на правна анализа за оние кои...
Македонија Во тренд...

Маричиќ: Сите предизвици беа навремено надминати, пописот е успешен!

M T
Честитки до ДЗС за пописот, бидејќи беше сложена и тешка операција, која првпат се случува после 20 години и со нова методологија на Евростат, истакна...
Македонија Бизнис

Маричиќ: Одобрени се средства за нови вработувања во Обвинителството и судовите

M T
Зајакнувањето и прочистувањето на судството се високо на агендата, тврди министерот за правда Бојан Маричиќ во гостувањето на „Утрински брифинг“. Тој кажа дека негова должност...