10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Маричиќ
МАКЕДОНИЈА

Маричиќ: Со европската перспектива обезбедуваме повеќе европски програми и нови можности за младите

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, на денешниот објаснувачки скрининг за Поглавјето 26, „Образование и...
МАКЕДОНИЈА

Маричиќ: Судските реформи се клучни за забрзување на евроинтеграциите

M T
Денеска во Брисел се одржува објаснувачкиот скрининг состанок за Поглавјето 23 „Правосудство и фундаментални права“, со кој се заокружува објаснувачкиот скрининг за првиот Кластер, „Темели“....
МАКЕДОНИЈАИЗБОР

Маричиќ: Во преговарачката рамка нема ниту едно прашање поврзано со историјата и Протоколот

M T
„Во преговарачката рамка не е наведено ниту едно прашање поврзано со историјата ниту пак со протоколот којшто го потпишавме ова лето како основа за вадење...
МАКЕДОНИЈАИЗБОР

Маричиќ: Важно е и опозицијата да биде вклучена во преговорите, верувам дека ВМРО – ДПМНЕ ќе ја сфати тежината на овој процес

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, во денешното онлајн вклучување од Брисел, во „Студио 10“ на ТВ24, изјави дека важно е...
МАКЕДОНИЈА

Маричиќ: Државниот завод за статистика се подготвува за спроведување попис на земјоделство во 2023

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, на денешниот објаснувачки скрининг состанок за поглавјето Статистика, кој...
МАКЕДОНИЈА

Маричиќ од Луксембург: Статистичките податоци ќе бидат важен дел од преговарачкиот процес

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, на денешниот објаснувачки скрининг за поглавјето Статистика, рече дека...
МАКЕДОНИЈАИЗБОР

Маричиќ од Брисел: Скринингот ќе ги забрза реформите, имаме основа да напредуваме со добро темпо

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач, Бојан Маричиќ, во воведното обраќање на првиот скрининг состанок го изрази своето задоволство за...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Маричиќ: Преговорите се отворени, македонскиот тим е спремен за почеток на скрининг процесот

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, пред денешниот почеток на скрининг процесот испрати порака на својот Фејсбук профил дека сè е...
МАКЕДОНИЈА

Маричиќ во „Топ Тема“: Фронтекс договорот ќе биде потпишан на македонски јазик без никакви додавки

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, во гостувањето на „Топ Тема“ изјави дека Владата има јасна цел и дека се водат...
МАКЕДОНИЈА

Маричиќ од Прага: Обединети и со јасна цел за европска и просперитетна Северна Македонија

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, денеска од Прага, го честита 8-ми септември, Денот на независноста на државата, порачувајќи дека граѓаните...
МАКЕДОНИЈА

Маричиќ во дводневна работна посета на Прага

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, од денеска престојува во дводневна работна посета на Прага, Република Чешка, која од 1-ви јули...
МАКЕДОНИЈА

Маричиќ домаќин на поранешниот хрватски преговарач Дробњак

M T
На покана на заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, од денеска во дводневна посета на Скопје ќе биде поранешниот преговарач на...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Маричиќ од Белград: Нови проекти и Меморандум за соработка со Србија

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, заедно со српската министерка за евроинтеграции, Јадранка Јоксимовиќ, после одржаната билатерална средба, дадоа изјави во...
МАКЕДОНИЈА

Владина делегација предводена од вицепремиерот Маричиќ положи свежо цвеќе на споменикот на жртвите од катастрофалниот земјотрес во Скопје

M T
Делегација на Владата на Република Северна Македонија, предводена од вицепремиерот Бојан Маричиќ во придружба на министерот за правда Никола Тупанчевски и заменик-министерот за правда Агим...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Маричиќ: Нема потреба од референдум

M T
Вицепремиерот Бојан Маричиќ се противи на барањето да се организира референдум за одобрување на преговарачката рамка, барање од ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски. Тој посочи дека...
МАКЕДОНИЈАИЗБОР

Маричиќ: Скрининг процесот дава доволно простор за отворање дијалог во Собранието

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, во изјавата за „Канал 5“, дадена веднаш по завршувањето на состанокот за отпочнување на скрининг...
МАКЕДОНИЈАИЗБОР

Маричиќ: Подготвени сме да обезбедиме непречен тек на преговарачкиот процес

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ во обраќањето на состанокот за отворање на скрининг говореше за предизвиците и очекувањата од новата...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Маричиќ од Брисел: Мои сограѓани бидете горди, обезбедивме европска иднина

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска присуствуваше на првата Меѓувладина Конференција на Северна Македонија со Европската Унија, од каде испрати...
МАКЕДОНИЈАИЗБОР

Маричиќ за „Политика“: Донесовме историска одлука, достоинствено чекориме кон членство во ЕУ

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ, во интервјуто за српска „Политика“ изјави дека државнички и одговорно одговори Владата на сите предизвици...
МАКЕДОНИЈАИЗБОР

Маричиќ и Османи: Сите четири забелешки на ВМРО-ДПМНЕ се веќе инкорпорирани во предлогот

M T
Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ и министерот за надворешни работи Бујар Османи во синоќешното гостување на Националната телевизија истакнаа дека сите...