19.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » захарова
Свет

Марија Захарова: Бараме да се запре со убиствата на цивили во Украина

M T
Русија ги повикува меѓународните организации веднаш да и наредат на Украина да престане со убиствата на цивилите кои Киев ги обвинува дека соработуваат со Москва,...
Свет

Захарова: ЕУ и САД направија робови oд украинскиот народ

M T
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, денеска на Радио Спутник изјави дека акциите на земјите од Европската унија и САД ја довеле...
Свет

Захарова: Новиот пакет санкции на ЕУ против Русија е нелегитимен

M T
Портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија Захарова оцени дека новиот пакет санкции на Европската унија против Русија е нелегитимен и дека обидот...
Свет

Захарова: Политичарите од ЕУ ја бараат причината за кризата во својот двор

M T
Европските политичари треба да ги бараат причините за домашните кризи во своите грешки и непрофесионалност, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија...
Свет

Захарова: Западот вештачки ја одложува војната, Бугарија се користи за надмудрување на Русија

M T
Официјалната претставничка на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, објави дека Западот вештачки ја одложува војната во Украина. „Западот продолжува со ескалација на ситуацијата,...
Свет

Захарова: Го делат светот на оние кои имаат и на оние кои треба да ги искористуваат

M T
Западните земји се уште имаат колонијален однос кон светот, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова. Во интервју за телевизијата „Русија-1“,...
Војна во УкраинаСвет

Захарова: Дел од оружјето од Украина е прошверцувано во БиХ

M T
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова рече дека западните земји го игнорираат фактот дека испораката на оружје за Украина сигурно ќе доведе...
Свет

Захарова за забраната за летање на Лавров: Вие сте себични!

M T
Земјите што ја опкружуваат Србија го затворија небото за авионот на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, со што затворија уште еден канал за...
Свет

Захарова: Се надеваме дека Турција ќе се воздржи од офанзива на северот на Сирија

M T
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захаров имаше порака за Турција. Како што рече таа, Русија се надева дека Турција ќе се воздржи...
Свет

Захарова: ЕУ секоја година и ветува на Украина дека ќе биде приклучена во нивните редови

M T
Изјавите на европските политичари дека Украина сè уште не може да бара статус на кандидат за членство во Европската унија се злобни кон Киев, изјави...
Свет

Захарова: Шведска е марионета на Велика Британија а Американците ги диктираат нивните потези

M T
Марија Захарова, портпаролка на руското Министерство за надворешни работи, изјави за Телеграм дека има мала јавна поддршка за потегот во Шведска и праша зошто нема...
Војна во УкраинаСвет

Захарова: Над 900 борци од Азовстал се одведени во казнена колонија

M T
Повеќе од 900 украински борци од челичарницата Азовстал во Мариупол се одведени во казнена колонија на територијата контролирана од Русија, изјави портпаролката на руското Министерство...
Свет

Захарова: Што е полошо од бомбардирање на Белград со осиромашен ураниум?

M T
Што е полошо од бомбардирањето на Белград со осиромашен ураниум, земјата се труе многу години, изјави портпаролката на Министерството за надворешни работи на Русија, Марија...
Свет

Захарова: Лондон им сврте грб на Британците заробени во Донбас

M T
Oд Лондон во секунда им свртеа грб на ‘британските платеници’ кои беа заробени во Донбас, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија...
Свет

Захарова: Земјите што протераа руски дипломати ќе добијат тежок одговор

M T
Земјите кои протераа руски дипломати нема да ги затворат руските амбасади, бидејќи во спротивно ќе видат катанец на нивните амбасади, изјави портпаролката на руското Министерство...
Војна во УкраинаСвет

Захарова: „Зеленски, распушти се“

M T
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова му предложи на украинскиот претседател Владимир Зеленски да се самораспушти. Таа се осврна на изјавата на...
Свет

Марија Захарова: Ќе и одговориме на Полска ако ни бидат протерани дипломатите

M T
Русија ќе одговори на адекватен начин доколку од Полска бидат протерани околу 40 руски дипломати, изјави денеска портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија...
Војна во УкраинаСвет

Марија Захарова: Состојбата на Зеленски е несоодветна

M T
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захаров денеска изјави дека е неопходно да се анализираат изјавите на украинскиот претседател Володимир Зеленски, вклучително и...