10.8 C
Скопје
3. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » воз
МАКЕДОНИЈА

Загина маж од Неготино откако бил удрен од товарен воз

M T
На 08.09.2022 во 02.00 часот пријавено е дека товарен воз кој сообраќал на релација Табановце-Гевгелија на потегот од железничката станица Неготино кон железничката станица Дуброва...
СВЕТТОП ВЕСТИ

Шумски пожар зафати патнички воз во Шпанија, патниците скокале од вагонот, повеќе од 20 луѓе се повредени

M T
Повеќе од 20 патници се здобиле со изгореници откако скокнале од воз кој бил зафатен од шумски пожар во близина на Кастелон во североисточна Шпанија....
МАКЕДОНИЈА

Товарен воз прегази мигранти кои лежеле на пругата кај Миравци

M T
Воз прегази двајца мигранти на пругата меѓу Железничка станица Миравци и Железничка станица Клисура. Според информациите, несреќата се случила ноќеска по 2 часот по полноќ,...
СВЕТТОП ВЕСТИ

Воз во САД излета од шините, три лица се загинати а најмалку 50 се повредени

M T
Три лица загинаа, а најмалку 50 се повредени откако патнички воз излета од шините во Мисури, објавија американските медиуми. Несреќата се случила во близина на...
МАКЕДОНИЈА

Приведени крадци во кумановско, затекнати при обид да извршат кражба од воз

M T
На 04.05.2022 во 22.40 часот на граничен железнички премин „Табановце“, полициски службеници од Полициската станица за граничен надзор „Сопот“ ги лишиле од слобода Е.Ш.(34) од...
СВЕТ

Камион удри во воз во Унгарија – Има загинати и повредени

M T
Најмалку седум луѓе загинаа кога утрово камион удрил во воз во јужна Унгарија, соопшти полицијата. Во сообраќајката што се случила на преминот „Мајндсент“ се повредени...
СВЕТ

Авион падна на железничка пруга, па во него удри воз – Секунди претходно спасен пилотот

M T
Авион падна на железничка пруга во Калифорнија, по што во него удри воз. Полицијата во Лос Анџелес го извлекла пилотот од урнатиот авион „цесна“ неколку...
МАКЕДОНИЈА

Албански државјанин загина по удар од воз кој сообраќал на релација Битола-Скопје

M T
На 02.01.2022 во 14.00 часот во СВР Битола било пријавено дека патнички воз кој сообраќал на релација Битола-Скопје, на потегот помеѓу стојалиште „Браилово“ и стојалиште...
ТЕМАСВЕТМОЗАИК

Откази и тужби во Јапонија поради воз кој доцнел две минути

M T
Санкцијата дојде поради тоа што неговиот воз накратко доцнел во овој најпрецизен железнички систем во светот. Железничката компанија JR West го казни човекот за две...
СВЕТ

Одрон од земјиште затрупа воз, силно невреме ја погоди Австрија

M T
По силното невреме што ја погоди Австрија, беше активирано свлечиште во градот Вордеркримл и го затрупа возот што сообраќа во тој дел од земјата. Австриските...
ТЕМАМАКЕДОНИЈА

Воз се заби во камион кај Радуша – МВР со детали

CENTAR MKD
На 22.10.2020 во 17,15 часот било пријавено дека на пругата помеѓу железничката станица „Радуша“ и железничката станица „Јегуновце“ се случила незгода помеѓу патничкиот воз кој...