15.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : лукашенко

Свет

Лукашенко: Затворете го секој метар од границата, ниту една нога од соседната земја не смее да влезе во Белорусија

M T
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко им нареди на безбедносните служби да ја затворат границата. „Од денес, ниту една нога од соседната земја, без разлика дали...
Свет

Лукашенко му се заблагодари на Путин за поддршката: Белорусија уредно ќе го отплаќа заемот

M T
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, му се заблагодари на неговиот руски колега Владимир Путин, за сериозната поддршка од Русија и изјави дека Белорусија уредно ќе...
Свет

Полицијата влегува во домовите на оние кои го критикуваат Лукашенко, реагираат организациите за човекови права

M T
Белоруската полиција изврши претрес во домовите на активисти за човекови права и адвокати по најновите напади на критичарите врз претседателот Александар Лукашенко, соопштија две организации...
Свет

Лукашенко до Западот: Поради вашите санкции, ќе патувате преку Северниот Пол

M T
Белорускиот претседател Александар Лукашенко му се закани на Западот дека ќе го ограничи транзитот низ Белорусија во случај на нови санкции против Минск. „Ако извршите...
Свет

Жестоки напади поради санкциите – Лукашенко го нарече Хајко Мас „нацистички наследник“

M T
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, остро ги нападна Германија и министерот за надворешни работи на таа земја, Хајко Мас, заради новите санкции од ЕУ. На...