Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : Мигранти

Македонија

Српски државјанин уапсен кај Гевгелија, шверцувал мигранти од Куба

M T
На 19.10.2021 околу 15.45 часот на бензинска пумпа на автопат А1 – Гевгелија, полициски службеници од Полициска станица Гевгелија го лишиле од слобода Е.Е.(19) од...
Македонија

Приведен криумчар на мигранти кај село Богородица

M T
На 13.10.2021 околу 20.00 часот на влезот за с.Богородица, гевгелиско, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин „Богородица“ го лишиле од слобода З.Љ.(42) од...
Свет

Здружение за човекови права: Полицијата во Франција ги протерува и малтретира мигрантите

M T
Франција спроведува политика на одвраќање од мигрантите кои сакаат да преминат во Обединетото Кралство, а протерувањето и малтретирањето луѓе станаа речиси секојдневна појава. На северот...
Свет

Нов проблем за Бајден: Илјадници мигранти чекаат под мостот во Тексас

M T
Илјадници мигранти пристигнаа под мостот што ги поврзува градовите Дел Рио во Тексас и Акуано во Мексико и поставија импровизиран камп на горештините, поставувајќи му...
Македонија

Приведен жител на Лојане за криумчарење мигранти

M T
Полицијата приведе 35-годишен жител на Лојане осомничен за криумчарење мигранти. Според информациите на МВР, вчера на автопатот Куманово-Табановце полициски службеници го привеле А.А.(35) од с.Лојане,...
Македонија

Кривична пријава за скопјанец за криумчарење мигранти

M T
Денеска (03.09.2021), Регионалниот центар за гранични работи Југ, до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје, поднесе кривична пријава против Ш.С.(47)...
Македонија

МВР: Прифатниот центар за странци нема никаква врска со мигрантите, за таа намена функционираат двата транзитни центри во Гевгелија и Табановце

M T
Прифатниот центар за странци е наменет за привремено задржување на странци во случаи кога се исполнети условите содржани во одредбите на Законот за странци односно...
Свет

Четворица унгарски војници се повредени откако мигранти насилно се обиделе да ја преминат српско-унгарската граница

M T
Синоќа група од петнаесет мигранти насилно се обиделе илегално да ја преминат српско-унгарската граница, објави унгарската полиција. Четворица унгарски војници се полесно повредени, пренесуваат регионалните...
Македонија

Спасовски: Северна Македонија веќе не е атрактивна земја за нелегално преминување на мигранти

M T
Стратешкиот план на министерството за внатрешни работи е намалување на криминалитетот, а состојбата во Република Северна Македонија можеме генерално да ја оцениме со мирна и...
Свет

Двојно зголемен бројот на мигранти кои починале на пат кон Европа, објави Меѓународната организација за миграција

M T
Во првата половина на 2021 година, најмалку 1.146 луѓе се удавија во Средоземното море, наспроти 513 во истиот период минатата година. Најмалку 1.146 лица загинаа...
Свет

Европскиот Парламент предупредува – Бројот на мигранти расте, мора итно да дејствуваме

M T
Со доаѓањето на летните месеци на надворешните граници на ЕУ, притисокот на мигрантите расте, затоа е потребно итно и солидарно да се дејствува со цел...
Свет

Мигранти се истовариле на плажа во Италија, вознемирените туристи повикале полиција

M T
Пливачи на плажа во близина на градот Лече, на крајниот југ од Италија, биле шокирани кога група од 83 мигранти среде бел ден се истовариле...
Македонија ТОП ВЕСТИ

(Видео, фото) Сузбиена организирана криминална група што криумчарела мигранти, приведени 10 лица

CENTAR MKD
На 15.10.2020 година, од страна на Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Сектор за криминалистички истраги, Национална единица за сузбивање на криумчарење мигранти...
Македонија

Во камион кај Велес пронајдени 30 мигранти, возачот приведен

CENTAR MKD
На наплатната станица „Отовица” во Велес полициски службеници од СВР Велес забележале камион, при што возачот го напуштил местото на настанот. Подоцна, на 500 метри...
Свет

(Видео) Папата ги осуди злоупотребите и насилството кон мигрантите во Либија

CENTAR MKD
Папата Франциско ги осуди злоупотребите и насилството кона африканските мигранти во Либија на мисата во средата во чест на неговата посета на Лампедуза на почетокот...
Свет

Мигранти се судриле во БиХ, двајца убиени

CENTAR MKD
Две лица се убиени во судир меѓу мигранти во близина на Цазин во северозападна Босна, потврди вечерва локалната полиција, пренесуваат тамошните медиуми. Мигрантите се судриле...