16.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » мој ддв
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Со Мој ДДВ за три месеци кај граѓаните вратени осум милиони евра

M T
СДСМ преку институциите што ги предводи реализира мерки кои обезбедуваат повеќе пари кај граѓаните. Само преку Мој ДДВ за првото тромесечје од оваа година кај...
МакедонијаВо тренд...ТОП ВЕСТИ

СДСМ: Преку „Мој ДДВ“ вратени над 36 милиони евра кон речиси 400.000 граѓани за две години

M T
Управата за јавни приходи преку проектот „Мој ДДВ“ како дел од ДДВ-то искажано во фискалните сметки во изминатите две години на 399.000 корисници им исплати...
МакедонијаБизнис

Мелиса Ценовска Серафимовска: СДСМ ги враќа парите кај граѓаните – преку МојДДВ на 399.000 граѓани им се вратени 36,3 милиони евра

M T
Прес-конференција, Мелиса Ценовска Серафимовска, членка на Извршниот одбор на СДСМ: СДСМ ги враќа парите кај граѓаните, во семејните буџети, го зголемува животниот стандард и достоинството...
Македонија

Лукаревска: Со „Мој ДДВ“ четиричлено семејство враќа 28.000 денари годишно во домашниот буџет

M T
Под мотото „Мој данок, моја заштеда“ секој граѓанин ја согледа важната улога и одговорност која ја има во овој процес, а тоа е активно да...
CentarМакедонија

Проверете дали сте еден од среќниците: Извлечени добитниците на по 20.000 денари од наградната игра МОЈ ДДВ

CENTAR MKD
Вечерва лотаријата ги извлече добитниците на наградната игра МОЈ ДДВ. Лотото се емитуваше на Канал 5. Граѓаните кои скенираа сметки, покрај тоа што добиваат поврат...
CentarБизнис

Милиони денари ќе бидат распределени на сметките на оние кои скенирале преку Мој ДДВ

CENTAR MKD
УЈКП најави дека месецов на сметките на граѓаните ќе легнат 500 милиони денари. Се очекува на сметките на граѓаните кои скенирале сметки да легнат парите...
CentarБизнис

Деновиве треба да легнат 66.853.929 денари на сметките на 204.088 граѓани – пари од викендот без ДДВ

CENTAR MKD
Управата за јавни приходи го заокружи првиот Викенд без ДДВ преку кој граѓаните можеа да остварат враќање на целосниот износ на ДДВ за купените македонски...
CentarБизнисВо тренд...

Ако до утре потрошите 30.000 денари на македонски производи, државата ќе ви врати до 4.500 денари назад!

CENTAR MKD
Викендот без ДДВ, мерката од четвртиот пакет антикризни мерки влезе во вториот ден. Граѓаните за прометот што ќе го направат во овие три дена од...
CentarБизнис

Ако купите производ од 11.800 денари, добивате 1.800 денари назад – Државата враќа ДДВ за домашни производи

CENTAR MKD
Корисниците на апликацијата МојДДВ, за фискалните сметки издадени денеска, утре и задутре, за вкупниот промет до 30.000 денари по лице, остварен од македонски производи и...
CentarБизнисВо тренд...

МНОГУ ПРОИЗВОДИ ЌЕ БИДАТ ПОЕВТИНИ ЗА 18%: Секој граѓанин ќе може да си врати до 4.500 денари платен ДДВ доколку потроши 500 евра во викендот без ДДВ

CENTAR MKD
Премиерот Зоран Заев, најави дека мерката “Викенд без ДДВ” ќе се реализира на 10,11,12 октомври односно за време на продолжениот викенд. Секој граѓанин ќе може...
CentarБизнисВо тренд...

Многу производи ќе бидат поевтини за 18 отсто – Премиерот Зоран Заев откри кога ќе биде викендот без ДДВ

CENTAR MKD
– Продолжениот викенд за 11 октомври ќе биде викендот без ДДВ за сите граѓани, најавува премиерот Зоран Заев. -Конечно, продолжениот викенд 10, 11 и 12...
CentarБизнисВо тренд...

Многу производи ќе бидат поевтини за 18 проценти само два дена – Најавен е Викенд без ДДВ, како ќе функционира тоа?

CENTAR MKD
Викендот без ДДВ кој го најави Владата, најверојатно ќе се случи следните недели. Но како ќе функционира? Според информациите на Centar.mk, за време на т.н....
CentarБизнис

Исплатени речиси 270 милиони денари на граѓаните – УЈП информираше дека заокружена е исплатата за МОЈ ДДВ

CENTAR MKD
Управата за јавни приходи известува дека ја заокружи исплатата на повратот на дел од ДДВ искажан во фискалните сметки на физичките лица, за второто тримесечје....
CentarБизнисВо тренд...

Мој ДДВ подели по 100.000 денари на многу граѓани: Ова се имињата и презимињата на 15-те среќни добитници!

CENTAR MKD
Вечерва како дел од наградната игра „Мој ДДВ, моја награда“ беше извлечена третата група на добитници на 100.000,00 денари. Наградени од третото коло во вредност...
CentarБизнисВо тренд...

Очекувајте “свежи пари” – Познато е кога УЈП ќе ја почне втората исплата за Мој ДДВ

CENTAR MKD
Во текот на месец февруари, на трансакциските сметки на граѓаните кои ревносно скенирале сметки во последното тромесечје од 2019 ќе легнат парите од повратот за...
CentarБизнисВо тренд...

Очекувајте “свежи пари” – Познато е кога УЈП ќе ја почне исплатата за Мој ДДВ

CENTAR MKD
Во текот на месец февруари, на трансакциските сметки на граѓаните кои ревносно скенирале сметки во последното тромесечје од 2019 ќе легнат парите од повратот за...
CentarБизнисВо тренд...

Скенирајте фискални сметки: Почнува големата наградна игра, државата дели вредни награди од половина милион евра

CENTAR MKD
Наградната игра МојДДВ#МојаНаграда ќе започне во текот на овој месец и наградниот фонд е половина милион евра, најави министерката за финансии Нина Ангеловска на Комисијата...
CentarБизнис

Скенирајте фискални сметки: Стартува големата наградна игра, државата дели вредни награди

CENTAR MKD
МојДДВ покажува дека дава резултати за целта за која е наменет, односно над 150.000 луѓе активно скенираат сметки и на тој начин помагаат во решавањето...
Бизнис

УЈП со уште една новина – Мој ДДВ и на вашиот компјутер

CENTAR MKD
Управата за јавни приходи известува дека на следниот линк http://www.ujp.gov.mk/mk/obrasci/opis/206 може да се преземе Десктоп апликацијата и упатството за инсталација и користење којашто е наменета за...