16.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » граѓани
Македонија

02 Aвгуст неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија

M T
Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 02 Aвгуст (вторник)...
МакедонијаБизнис

ЕСМ: Приоритет ќе бидат граѓаните, вишоците електрична енергија може да се понудат на стопанството

M T
На состанокот во Стопанската комора (СКСМ) во врска со снабдувањето со електрична енергија на големите производни капацитети во државатa, од страна на Комората беа предложени...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Мицкоски да им се извини на граѓаните за сите лаги

M T
Христијан Мицкоски да им се извини на граѓаните за сите лаги, што хистерично ги ширеше изминатиот период помогнат од неговиот проруски партнер Димитар Апасиев, пишува...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ на сите граѓани им честита почеток на преговори со ЕУ!

M T
Прес-конференција, Мартин Костовски, пратеник на СДСМ Почитувани граѓани почитувани новинари, Нека е честито почеток на преговори со Европската унија! Денеска е историски ден за Република...
Македонија

Ковачевски: Честитки до сите граѓани, преговорите со ЕУ се отворени, време е за оптимизам, но и посветена работа

M T
Претседателот на Владата, Димитар Ковачевски по официјалниот почеток на преговорите за полноправно членство на Република Северна Македонија во ЕУ, одржа прес-конференција во Советот на Европската...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Со ограничувањето на маржите го штитиме стандардот на граѓаните

M T
Со ограничувањето на маржите за основните производи, го штитиме стандардот на граѓаните, велат од СДСМ преку соопштение. Според нив, Владата во време на најголемата светска...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Сите криминално стекнати пари од ВМРО ДПМНЕ да се вратат кај граѓаните

M T
ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски сите криминално стекнати пари да им ги вратат на граѓаните. Ова е и праведно и правично затоа што тоа се пари...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Има правда, време е парите што ВМРО-ДПМНЕ ги крадела да се вратат кај граѓаните

M T
Пресудата за предметот Талир 2 е победа на правдата врз најголемите корупциски скандали на ВМРО-ДПМНЕ. Во овој предмет осуден е криминалецот во бегство, поранешниот претседател...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да ги продаде вазните од 180.000 евра од Белиот дворец и парите да ги врати на граѓаните

M T
ВМРО-ДПМНЕ останува синоним за криминал, корупција и расипништво, партија што стана најбогатата во Европа, на грбот на граѓаните, велат од СДСМ. „Со пари од граѓаните...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Со Мој ДДВ за три месеци кај граѓаните вратени осум милиони евра

M T
СДСМ преку институциите што ги предводи реализира мерки кои обезбедуваат повеќе пари кај граѓаните. Само преку Мој ДДВ за првото тромесечје од оваа година кај...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Не успеа блокадата на Собранието, СДСМ работи за граѓаните

M T
Соопштение на СДСМ: Два дена им беа доволни на граѓаните да видат дека не успеа блокадата на Собранието. Пропаднаа обидите за деструкција од страна на...
CentarМакедонијаВо тренд...

СДСМ: Нема бесплатен превоз а во Шуто Оризари и воопшто нема превоз, Арсовска ги заборави граѓаните

M T
Соопштение на СДСМ: Нема ден а на површина да не излезе неспособноста на градоначалничката на Град Скопје Данела Арсовска. Три месеци Градот Скопје предводен од...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Над 55.000 евра месечно ги чини граѓаните неработењето на пратениците на ВМРО-ДПМНЕ

M T
Само за основните плати пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ граѓаните ја плаќаат 40.000 евра месечно. Дополнителни 15.000 евра добиваат за патни трошоци. Исто така врз грбот...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да ги врати парите кај граѓаните од луксузите во Белиот дворец како 20.000 евра за теписони или лустери

M T
Соопштение на СДСМ: Во време на најголемата светска економска криза, кога растат цените на енергенсите и на храната, а политичките субјекти од цела Европа се...
Македонија

1 Мај, Денот на трудот – Неработен ден за сите граѓани на Македонија

M T
Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ („Службен весник на РМ“ бр.21/98 и 18/07), 1 Мај 2022...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Нема да има асимилација на македонскиот народ, СДСМ и граѓаните нема да го дозволат тоа

M T
Наместо да шират невистини, неосновано да ја плашат јавноста и со тоа да ги поткопуваат државните позиции, Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ треба да застанат зад државните...
МакедонијаБизнисТОП ВЕСТИ

СДСМ: Ги покачуваме платите и го штитиме стандардот на граѓаните во криза

M T
Во време на најголема економска и енергетска криза, Владата предводена од СДСМ успешно ја менаџира кризата и успеа да ги ублажи последиците. Со 26 антикризни...
МакедонијаБизнисТОП ВЕСТИ

СДСМ: Со 400 милиони евра ги помагаме граѓаните и фирмите во време на криза

M T
Владата предводена од СДСМ во услови на најголемата криза, презеде навремени и ефикасни мерки за заштита на животниот стандард на граѓаните од ценовни шокови и...
Војна во УкраинаСвет

САД ги повикаа своите граѓани веднаш да ја напуштат Русија

M T
Соединетите Американски Држави издадоа ново предупредување за патување во Русија, напоменувајќи дека руските власти би можеле да ги изолираат и приведат Американците во земјата. Истакнувајќи...
МакедонијаБизнис

Менувачките работи кај банките се одвиваат непречено

M T
Менувачките работи кај банките се одвиваат непречено. Од Македонската банкарска асоцијација информираат дека банките располагаат со доволно девизна готовина и девизи за задоволување на сите...