Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : граѓани

Македонија ТОП ВЕСТИ

Шилегов: Верувам дека разумот ќе го надвладее гневот кај граѓаните

M T
Градоначалникот Петре Шилегов во гостување на „Само вистина“ на Канал 5 телевизија запрашан зошто очекува победа во вториот круг рече дека верува дека разумот ќе...
Коронавирус Македонија

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.557.028 дози вакцини, а ревакцинирани 45% од полнолетните граѓани во државата

M T
Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 2.504 дози вакцини, од кои 713 се аплицирани како прва доза, 1.730 се ревакцинирани, а 57 граѓани...
Коронавирус Македонија

МЗ: Вкупно се аплицирани 1.554.372 дози вакцини, а ревакцинирани 45% од полнолетните граѓани во државата

M T
Во текот на вчерашниот ден и во вторникот аплицирани се вкупно 9.307 дози вакцини, од кои 1.830 се аплицирани како прва доза, 7.281 се ревакцинирани,...
Коронавирус Македонија

МЗ: Ревакцинирани 44% од полнолетните граѓани во државата

M T
Во текот на вчерашниот ден аплицирани се вкупно 3.458 дози вакцини, од кои 873 се аплицирани како прва доза, 2.513 се ревакцинирани, а 72 граѓани...
Коронавирус Македонија

МЗ:77% од новите случаи и 79% од хоспитализираните, со Ковид 19 се невакцинирани

M T
Министерството за здравство ја објавува анализата на вакцинирани, од позитивни случаи со Ковид 19, во период од 06 август заклучно со 30 септември. За вакцинирани...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев: Не се откажувам лесно од луѓето кои добро им служат на граѓаните

M T
Не тактизирам со оставките, на време соопштив дека треба да видиме што ќе покаже вештачењето, нагласи премиерот Зоран Заев во гостувањето на 24 телевизија. Тој...
Коронавирус Македонија

МЗ: Вчера се аплицирани 16.737 вакцини

M T
Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно...
Македонија Во тренд...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ да се извини за лагите кон Шилегов, ништо не ги спасува од изборен пораз во Скопје

M T
Соопштение на СДСМ: Откако денеска кандидатот за градоначалник на Град Скопје Петре Шилегов ги разобличи лагите на опозициската партија, најмалку што можат да направат од...
Коронавирус Македонија

Вчера се аплицирани 13.037 вакцини

M T
Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација. На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Заев: Во контраст на заробеното општество, мнозинството граѓании застанаа во одбрана на демократијата

M T
„Во контраст на автократските тенденции и заробеното општество во еден период, реакцијата на огромното мнозинство граѓани од сите генерации и гласот во одбрана на владеењето...
Македонија Бизнис ТОП ВЕСТИ

Коле Чаракчиев: Со дневната евтина тарифа на струјата, 64 милиони евра назад кај граѓаните за четири години

M T
Прес-конференција на Коле Чаракчиев, член на Комисија за енергетика на СДСМ и пратеник: Владата предводена од СДСМ и премиерот Зоран Заев, силно се посветени на...
Македонија

МНР: Сите граѓани кои беа пријавени за евакуација веќе го имаат напуштено Кабул

M T
Според последните информации од повеќе извори сите граѓани кои беа пријавени за евакуација веќе го имаат напуштено Кабул и во моментов се наоѓаат на неколку...
Македонија Бизнис

Ваучери за туризам за граѓаните со ниски приходи

M T
Министерството за економија обезбеди дополнителни 23 милиони денари за ваучери за туризам од 12.000 денари за лица со ниски приходи кои што аплицираа на Јавниот...