Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Бизнис

Ако купите производ од 11.800 денари, добивате 1.800 денари назад – Државата враќа ДДВ за домашни производи

Корисниците на апликацијата МојДДВ, за фискалните сметки издадени денеска, утре и задутре, за вкупниот промет до 30.000 денари по лице, остварен од македонски производи и услуги, како и компјутерска опрема, со нивното скенирање ќе може да го вратат целосниот износ на пресметаниот ДДВ за тие производи во фискалните сметки, соопштија од Управата за јавни приходи.

Според в.д. директор на УЈП, Фарук Омери, ако досега се враќаше 20% од пресметаниот ДДВ за македонски производи, овој продолжен викенд се враќа целосниот износ на пресметаниот ДДВ.

-Значајно е дека за враќање на целиот износ на данокот граѓаните треба да ги скенираат фискалните сметки во рок од 3 дена по нивното издавање, а доколку ги скенираат по овој рок, враќањето на ДДВ за овие производи ќе продолжи како до сега, односно ќе се враќа 20% од искажаното ДДВ во фискалната сметка. Важно да се напомене и дека, вкупниот промет од македонски производи, услуги и комјутерска опрема за кои ќе се враќа целосен износ на ДДВ е 30 илјади денари по лице, а за надминатиот износ на вкупниот промет ќе се пресметува според редовната пресметка односно 20 % – објасни Омери.

Тој додаде дека во овој Викенд без ДДВ е даден акцент и на компјутерската опрема, со тоа што овој викенд истата независно од потклото во фискалните сметки ќе се регистрира како промет на македонски проиводи, со цел граѓаните да ги искористат приодибвките од купување копјутерска опрема имајќи предвид колку е таа во овој период неопходна.

Враќањето на целосниот износ на ДДВ ќе се изврши во рок од 15 дена од денот на скенираните сметки, додаваат од Управата за јавни приходи.

Можеби ќе ве интересира

Холанѓаните “обучуваат” пчели да ја “насетат” короната

CENTAR MKD

Нов сој на коронавирусот стигна до Европа: Што се знае за него?

CENTAR MKD

(ВО ЖИВО) Се заоструваат рестриктивните мерки – Обраќање на премиерот Зоран Заев, министерот Венко Филипче, д-р Жарко Караџовски…

CENTAR MKD