Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Бизнис Во тренд...

МНОГУ ПРОИЗВОДИ ЌЕ БИДАТ ПОЕВТИНИ ЗА 18%: Секој граѓанин ќе може да си врати до 4.500 денари платен ДДВ доколку потроши 500 евра во викендот без ДДВ

илустрација

Премиерот Зоран Заев, најави дека мерката “Викенд без ДДВ” ќе се реализира на 10,11,12 октомври односно за време на продолжениот викенд.

Секој граѓанин ќе може да пазари домашни производи и услуги во вредност од 30.000 денари за едно лице, притоа можност за поврат на ДДВ ќе може да се искористи и за компјутери и други ИТ производи.

Откако граѓаните ќе ги скенираат сметките во вредност од 30.000 денари во својата мобилна апликација “МОЈ ДДВ”, по неколку дена на нивните трансакциски сметки ќе им биде вратен 100 отсто од ДДВ.

Пример доколку купите производи во вредност од 30.000 денари, би добиле максимален поврат на ДДВ од околу 4500 денари доколку сите производи се даночат по стапка од 18 отсто.

Со оваа мерка, се очекува според прогнозите во македонската економија да се инјектираат 170 милиони евра, а прогнозите одат до таму дека е можен вкупен промет и до 250 милиона евра за овие три дена, соопшти Заев.

Можеби ќе ве интересира

Проверете дали сте еден од среќниците: Извлечени добитниците на по 20.000 денари од наградната игра МОЈ ДДВ

CENTAR MKD

Милиони денари ќе бидат распределени на сметките на оние кои скенирале преку Мој ДДВ

CENTAR MKD

Деновиве треба да легнат 66.853.929 денари на сметките на 204.088 граѓани – пари од викендот без ДДВ

CENTAR MKD