12 C
Скопје
22. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Бизнис

Милиони денари ќе бидат распределени на сметките на оние кои скенирале преку Мој ДДВ

УЈКП најави дека месецов на сметките на граѓаните ќе легнат 500 милиони денари.

Се очекува на сметките на граѓаните кои скенирале сметки да легнат парите од редовниот поврат за претходните три месеци и од викендот без ДДВ.

За третото тримесечје повратот е 430 милиони денари, додека од Викендот без ДДВ околу 63 милиони денари.

Граѓаните преку викендот без ДДВ може да набават било кој македонски производ во вредност до 30.000 денари, а потоа да ја скенираат сметката со што можеа да остварат поврат и до 4.500 денари.

Илјадници граѓани купија мебел од македонски компании, а нешто помал поврат за данок имаше и за IT опрема, каде ДДВ изнесува 5 проценти.

Можеби ќе ве интересира

Родени милионери: Три хороскопски знаци предодредени за богатство

CENTAR MKD

Пет хороскопски знаци толку ќе се збогатат што нема да знаат што со парите

CENTAR MKD

Државата им помага на компаниите со 14.500-21.700 денари месечно за плати на вработените – Почна аплицирањето за ноемвриската помош

CENTAR MKD