25.8 C
Скопје
26. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » проект
СВЕТ

Свечено отворање на Пељешкиот мост, најголемиот инфраструктурен проект во Хрватска

M T
Во Хрватска денеска ќе биде пуштен во сообраќај Пељешки мост, најголемиот инфраструктурен проект во земјата, чија изградба со речиси 80 отсто ја финансираше Европската унија...
МАКЕДОНИЈА

МЗШВ започнува нов проект за Национална стратегија за oбезбеденост со храна

M T
Поставување на основата за подготовка на интегрирана Национална стратегија за обезбеденост со храна во Северна Македонија ќе биде во фокусот на нов проект на Организацијата...
МАКЕДОНИЈА

Спасовски: Зголемени капацитетите на МВР за поефикасна контрола на мало и лесно оружје преку проект на УНДП

M T
Преку креирање нов Полициски информациски систем, надградба на Електронскиот регистар за оружје и специјализирани обуки на полициските службеници, во изминатите три години се зголемија капацитетите...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Шест месеци локална власт на ВМРО-ДПМНЕ, ниту еден проект, ниту едно исполнето ветување

M T
Соопштение на СДСМ: Градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ во првите шест месеци од мандатот не сработеа ништо за општините и за граѓаните. Не исполнија ниту едно ветување,...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Арсовска не сработе ниту еден проект, за 82 дена мандат успеа само да ја партизира градската администрација

M T
Соопштение на СДСМ: Освен нивелирани шахти и мобилни тоалети Арсовска нема сработено ниту еден конкретен проект. Изминаа 82 дена од нејзиниот мандат, а граѓаните на...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Каевски: Арсовска нема реализирано ниту еден проект

M T
„Еден час денеска потроши Данела Арсовска а не кажа ниту еден сработен, готов проект. Исто како што се празни првите 82 дена од нејзиниот мандат....
КУЛТУРА

Проектот „Landscape experience“ на Роберт Јанкулоски со соработничката Моника Мотеска и НГМ, годинешен преставник на Венециското биенале на уметноста

M T
Проектот „Landscape experience“ на Роберт Јанкулоски (соработник Моника Мотеска) и Националната галерија е избран за официјален претставник на Република Северна Македонија на 59. Интернационална ликовна...
МАКЕДОНИЈА

Почнува нов проект за зачувување на биолошката разновидност, одржливо управување со земјиштето и развој на одржлив туризам

M T
Mинистерот за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини и раководителот на Програмата на Обединетите Нации за животна средина (УНЕП) од Виена, Харалд Егерер, денеска...
МАКЕДОНИЈА

Георгиески: Градиме нови плоштади и го враќаме сјајот на охридската чаршија

M T
Проект од Предизборна програма на кандидат за градоначалник Константин Георгиески: „Урбана култура“ е еден од клучните проекти во нашата предизборна програма кој наскоро започнува да...
МАКЕДОНИЈА

Промовиран проектот за комплексот Планет во Општина Сарај

M T
Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов денеска присуствуваше на промоцијата на проектот на Комплексот Планет во Сарај. На промоцијата присуствуваа и Премиерот на РСМ, Зоран Заев,...
МАКЕДОНИЈА

Почна да се гради клучката кај Момин Поток, проектот од 18 милиони евра ќе биде завршен во 2023 година

M T
Денеска започна реализацијата на уште еден голем инфраструктурен проект за Скопје – изведбата на клучката кај Момин Поток, која е една од двете главни рути...
МАКЕДОНИЈА

МТСП: Социјалната реформа продолжува, обучени 300 негуватели да пружаат нега на 900 стари лица

M T
Со Проектот за подобрување на социјалните услуги 300 негуватели ќе пружаат нега на 900 стари лица над 65 години во нивните домови. Со оваа социјална...
МАКЕДОНИЈА

Се менуваат старите со нови лед светилки во Скопје

M T
Градот Скопје вчеравечер почна со инсталација на лед светилки за улично осветлување на улицата Франклин Рузвелт, на потегот од улицата Васил Ѓоргов до Зоолошката градина,...
МАКЕДОНИЈА

Министерката Шахпаска: Околу 5.000 деца Роми се вклучени со проектот „Инклузија на деца Роми во предучилишно образование“, градиме општество еднакво за сите, општество кое интегрира, а не сегрегира

M T
Соопштение: „Образованието во раното детство игра клучна улога во развојот на децата и има значајни позитивни социо-економски ефекти врз целото општество. Развојот на интелектуална љубопитност,...
МАКЕДОНИЈАИЗБОРТОП ВЕСТИ

СДСМ: Преку „Мој ДДВ“ вратени над 36 милиони евра кон речиси 400.000 граѓани за две години

M T
Управата за јавни приходи преку проектот „Мој ДДВ“ како дел од ДДВ-то искажано во фискалните сметки во изминатите две години на 399.000 корисници им исплати...
МАКЕДОНИЈА

Проектот “m.Health” е победник на Хакатонот “Е-Здравство” на ФИТР и РОШ Македонија

M T
Проектот “m.Health” понуди најиновативно и најкреативно решение за подобро управување со здравствениот систем, во рамките на првиот хакатон “Е-Здравство”, кој се одржа изминатиот викенд, во...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Проект на македонски лекари вклучен во глобалната борба за справување со коронавирусот

CENTAR MKD
Научно-истражувачки проект во областа на Ковид-19 на Унивeрзитетската Клиника за хематологија-Скопје предводен од проф. д-р Ирина Пановска-Ставридис е одобрен и избран да биде финасиран во...