Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Category

Бизнис

Грција најголем инвеститор во Албанија

Грција е на првото место според висината на инвестициите во Албанија. Според Националната банка на Албанија, најмногу инвестици има Грција, и тоа во сферата на телекомуникациите и банкaрскиот сектор. Согласно со податоците, висината на…

Намалена каматната стапка за кредити на Банката за поддршка на развојот

Владата денеска на седница го разгледа и усвои Полугодишниот извештај за износот и бројот на одобрени кредити од Посебниот кредитен фонд, структурата по банки учеснички, како и состојбата на салдото. На седнивата, Владата го овласти…

Откриено огромно нафтено поле – оваа земја уште повеќе ќе се збогати

Бахреинските власти објавија дека во земјата е откриено најголемото нафтено поле во историјата на тоа кралство, соопшти новинската агенција БНА. Нафтениот извор е откриен на западниот брег на земјата. Тоа е најголемо нафтено поле…

Значително поскапување на горивата од полноќ

Регулаторна Комисија за енергетика ја определи новата цена на нафтените деривати. Малопродажната цена на бензинот ЕУРОСУПЕР БС-95, се зголемува за 2,00 ден/лит во однос на цената утврдена со Одлуката од 19.03.2018 година, и со тоа…

Грција со лоши вести: Омилените летувалишта на Македонците оваа година поскапи- Халкидики…

Големото загадување е причината на првиот и вториот крак на Халкидики, Касандра и Ситонија, во летните месеци да се плаќа еколошка такса, која што дополнително ќе удри по џебот на македонците кои редовно ја газат Грција, по нејзините…

Кина го возвраќа ударот – наметна нови тарифи на виното и на свинското месо од Америка

Кина воведе тарифи од над 25 проценти на 128 американски производи, вклучително на свинското месо и на виното. Одлуката следува кога минатиот месец американскиот претседател Доналд Трамп ги зголеми давачките за странски увоз на челик и…

Нови цени на горивата: Колку ќе поскапи нафтата овој пат?

На втори април во понеделник напладне Регулаторната комисија за енергетика треба да ги соопшти новите утврдени цени на горивата. Ваквата практика се применува секоја втора недела. Според последните цени малопродажната цена на…

Владата објави податок кој долго се криеше – еве за што се работи

Во државната администрација, во локалната самоуправа, во јавните претпријатија, во акционерските друштва во државна сопственост вкупно се евидентирани 139.009 вработени. Без привремените вработувања и без вработените во акционерските…

Нови цени на горивата – Колку ќе поскапи дизелот овој пат?

НА втори април во понеделник напладне Регулаторната комисија за енергетика треба да ги соопшти новите утврдени цени на горивата. Ваквата практика се применува секоја втора недела. Според последните цени малопродажната цена на…

Гаши: Владата да не брза со зголемувањето на данокот на доход

По најавите на министерот за финансии, Драган Тевдовски, за зголемувањето на данокот на доход за лицата кои остваруваат приходи поголеми од 1000 евра, апелираме до Владата да не брза со усвојување на оваа мерка без притоа да се калкулираат…

Земјоделството е во катастрофална состојба, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

Земјоделците го почувствуваа ,,Животот’’ кој го донесе СДСМ. Земјоделците почувствуваа што значи, нивниот труд да не биде вреднуван од Владата, откупните цени да бидат ниски и да немаат пласман за своите производи. Откупната цена за јагнето…

За утре се најавува информација која ќе одекне како “Бомба” – Еве што ќе…

Бројката на административци ќе биде објавена утре. Пребројувањето и анализата на состојбите во администрацијата е завршена и в петок ќе бидат презентирани бројките и состојбата, најави министерот за информатичко општество и…

Нови книжни пари од 10 и 50 денари ќе се пуштат во употреба – еве како ќе изгледаат

Народна банка ќе пушти во оптек книжни пари изработени од полимер (пластифицирани), во апоени од 10 и 50 денари, информираат од таму. „Истовремено беше донесена и одлуката за повлекување од оптек на книжните пари во апоени од 10 и 50…

Супер вест за граѓаните – Скок на пензиите во Македонија

Пензионерите ќе добијат повисоки пензии за 1.69 проценти во месец април, а сето ова се случува почитувајќи ја практиката за усогласување на пензијата да се врши два пати годишно и нејзиниот пораст да биде согласно индексот на трошоци за…

Тевдовски: Трезорот наскоро се отвора за јавноста

Граѓаните наскоро ќе можат на компјутер да видат како се троши секој денар од државниот трезор. Ова го најави министерот за финансии, Драган Тевдовски, на економскиот форум на тема „Македонската економија, помеѓу визија и дилема: предизвици…

Милијарди долари загуба за „Гугл“

„Гугл“ изгуби голем случај на авторски права кој може да ја чини компанијата милијарди долари и да го промени начинот на кој технолошките компании пристапуваат кон развој на софтверот, објави Си-ен-ен. Апелациониот суд соопшти дека…

Државна помош за германски инвеститор во охридско „ЕМО“

Владата денеска ја разгледа и усвои Информацијата за предлог договорот за доделување на државна помош за инвестицијата на германската компанија Leopold Kostal GmbH & Co. KG за реализација на инвестициски проект на територијата на…

ЕЛЕМ објави тендер за купување помошна механизација за РЕК Битола

АД ,,Електрани на Македонија” денеска објави тендер за купување помошна механизација за РЕК Битола. Ангажирањето надворешна помошна механизација при ископот е еден од главните трошоци на АД ЕЛЕМ, затоа што за таа услуга ЕЛЕМ постојано им…

СДСМ со уште една одлична супер вест која ги израдува граѓаните: Силен раст на просечната…

Просечната нето плата за првпат во историјата изнесува повеќе од 24.000 денари, информираат од СДСМ. Според официјалните податоци објавени од Државниот завод за статистика, просечната нето плата во јануари оваа година изнесува 24.025…

Светските берзи стравуваат од можна трговска војна меѓу САД и Кина

Берзите стравуват дека планот на американскиот претседател, Доналд Трамп, за воведување тарифи од 60 милијарди долари на кинески производи би можел да предизвика трговска војна, oбјави Би-би-си. Како реакција на тоа, јапонскиот…