Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » млади
Македонија

Маричиќ: Со европската перспектива обезбедуваме повеќе европски програми и нови можности за младите

M T
Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања и главен преговарач со Европската Унија, Бојан Маричиќ, на денешниот објаснувачки скрининг за Поглавјето 26, „Образование и...
Македонија

Младите да бидат активно вклучени во носењето на одлуки – Клубот на млади пратеници и ИДУЕП во заедничка посета на Валандово

M T
Конкретни младински иницијативи и заложба за нивно финансирање, амандмански предлози и други законодавни иницијативи, како и симулации на собраниски активности како практична настава за учениците...
Македонија

Битиќи на конференцијата на ОЕЦД: Младите треба да имаат место на масата, нивниот глас мораме да го слушаме кога носиме одлуки за нивната иднина

M T
Денеска заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи се обрати на конференцијата за Југоисточна Европа на тема...
CentarМозаикЗдравјеВо тренд...

Алкохолот им штети само на младите, а на постарите може ДУРИ да им биде корисен

M T
Најновата голема студија за ефектите на алкохолот врз човечкото тело покажува дека помладите генерации се соочуваат со поголеми здравствени ризици кога пијат алкохолни пијалоци отколку...
МакедонијаКултура

Костадиновска-Стојчевска: Културата и младите во фокусот на агендата на министерството

M T
Наградата за Тирана како Eвропска младинска престолнина за 2022 година, претставува нов пат за напредок за градот, за младите и за земјата. Тоа е нов...
МакедонијаБизнисТОП ВЕСТИ

Илиевски на ТВ21: Со странски и домашни инвестиции ќе ги вработиме младите во Куманово, нема да дозволиме да се иселуваат

M T
,,Ние како Општина планираме да привлекуваме домашни и странски инвестиции и партнери се со цел младите стручни кадри да ни останат тука во градот, а...
CentarМозаикЗдравјеТехнологија

Лекарите вознемирени: Младите почнаа да развиваат „чудни тикови“ поради социјалните медиуми

M T
Загрижувачки нов тренд се шири преку TikTok, што предизвика голема загриженост кај лекарите за менталното здравје на децата. Се поголем број корисници на TikTok ,...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: СДСМ ја намали невработеноста на младите на 29 отсто ВМРО-ДПМНЕ ја држеше на 42 отсто

M T
Соопштение на СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ не го слушаше гласот на младите, мислеше само на наместени тендери, провизии, на полнење на своите џебови со народите пари, додека...
КоронавирусВо тренд...ТОП ВЕСТИ

МЗ: Млади, вакцинирајте се! Сè повеќе млади развиваат тешка клиничка слика од Ковид-19

M T
Се намалува старосната граница на заразени од коронавирус кои развиваат тешка клиничка слика на болеста. Меѓу последно евидентираните хоспитализиции и смртни случаи предизвикани од компликации...
Македонија

„Млади локално заедно“ во Бутел: Градиме квалитетни политики за младите, за нашите врсници да останат дома

M T
Караванот „Млади локално заедно“ на СДММ денеска на работна среда со младите од ЛК Бутел, ЛК Чаир, ЛК Шуто Оризари и ЛК Чучер Сандево. Трибината...
КоронавирусМакедонијаВо тренд...ТОП ВЕСТИ

Филипче на јавната трибина „Млади за вакцинација“: Младите да се вакцинираат, да го поддржат процесот на масовна имунизација и да му помогнат на здравствениот систем

M T
Долго време како општество тапкавме во место, многу млади својата иднина ја побараа надвор од државата и си заминаа од неа, затоа што тука немаа...
Македонија

Царовска од Битола: Како може некој да биде патриот, а да не се грижи за тоа дали ќе имаме лекари и наставници?

M T
„Горда сум што по 30 години конечно зборуваме за реформи и инвестираме во образованието. Нема држава која сака европски и светски стандарди, а притоа не...
МакедонијаВо тренд...

Царовска на средба со младите: Од септември учениците ќе добиваат зголемени стипендии од 3.500 денари

M T
Во просек за 11 % се зголемуваат ученичките стипендии кои ќе се исплаќаат со стартот на новата учебна година. Со владината одлука којашто е донесена...
Македонија

Работен појадок на министерката Шахпаска со австрискиот министер за труд Кохер: Младинската гаранција дава резултати, креираме конкретни политики за задржување на младите дома

M T
Во пресрет на Вториот министерски состанок за вработување и социјални прашања меѓу министрите на земјите членки на ЕУ и Западен Балкан, министерката за труд и...
Коронавирус

Делта сојот влијае на младите – нема колективен имунитет додека не се вакцинираат, велат германските имунолози

M T
Колективен имунитет на коронавирус веројатно нема да се постигне без вакцинирање на деца и адолесценти, објави германското здружение за имунологија (DGfI). „Обично се смета дека...
Македонија

ИДУЕП дебата: Младите мора да бидат рамноправен партнер во процесите на одлучување

M T
Поквалитетно образование, консензус меѓу партиите за сите прашања кои ги засегаат младите, како и вклучување на секој млад човек во процесите на носење на одлуки...
КоронавирусСвет

Австриско истражување: Младите излечени од корона најчесто немаат антитела

CENTAR MKD
Повеќето луѓе кои се излечиле од коронавирус на возраст од 15 до 40 години немаат антитела откако ќе заздрават, покажува студијата направена од австриските власти...
CentarМакедонија

МТСП: На личните сметки на 2.759 млади лица префрлени над 8,9 милиони денари за младински додаток на плата

CENTAR MKD
Министерството за труд и социјална политика и Агeнцијата за вработување информираат дека е извршена исплата на младински додаток за месец април. На личните сметки на...
CentarБизнис

Државата дели пари на младите – Картички од по 50 евра, еве како и за што ќе може да се потрошат

CENTAR MKD
Средношколците не помлади од 16 години и редовните студенти не постари од 29 години се дел од листата корисници на финансиска поддршка предвидена со третиот...