29.8 C
Скопје
10. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » банки
Македонија Бизнис

Менувачките работи кај банките се одвиваат непречено

M T
Менувачките работи кај банките се одвиваат непречено. Од Македонската банкарска асоцијација информираат дека банките располагаат со доволно девизна готовина и девизи за задоволување на сите...
Бизнис

Ангеловска-Бежоска на самитот на „Економист“: Инвестирањето во дигиталната безбедност ќе биде еден од главните приоритети за банките

M T
Инвестирање во дигиталната безбедност е еден од приоритетите во периодот што претстои за банкарскиот и за финансискиот сектор. Ова се должи на новите навики коишто...
Бизнис

Шпаркасе Банка и ФИТР потпишаа Меморандум за соработка за нови можности за стартап компаниите

M T
Шпаркасе Банка Македонија и Фондот за иновации и технолошки развој (ФИТР) потпишаа Меморандум за соработка, со кој ќе се овозможи поголема промоција и достапност до...
Centar Бизнис

Важна вест за пензионерите – еве кога и како ќе биде исплатена септемвриската пензија

CENTAR MKD
Денеска Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за септември 2020 година, и го задолжи Фондот за пензиско и инвалидско осигурување на...
Бизнис

Мега скандал го тресе банкарскиот сектор

CENTAR MKD
Дел од најголемите светски банки им дозволувале на криминалци да префрлаат незаконски стекнати пари во висина од околу 2 милијарди долари, покажуваат документите што „протекоа“...