29.8 C
Скопје
26. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Archives for C +

Author : C +

МАКЕДОНИЈА

Ковачевски: Енергетската криза ја претворивме во можност, со зголемено домашно производство ги заштитивме граѓаните од ценовен шок

C +
Премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски во рамки на посетата на САД, се сретна и со Ахим Штајнер ко-претседавач на Обедениетите Нации за енергетика. Во изјава...
МАКЕДОНИЈА

Европската комисија донесе одлука – Скопје е избран за „Европска престолнина на културата за 2028 година

C +
Министерката за култура Бисера Костадиновска Стојчевска на Фејсбук:   Европската комисија донесе одлука – Скопје е избран за „Европска престолнина на културата за 2028 година“....
МАКЕДОНИЈА

ОКТА донираше фотоволтаична централа и за средното економско училиште во Охрид

C +
Во рамки на одбележувањето на својот 45-ти роденден, ОКТА донираше уште една фотоволтаична централа, овој пат на средното општинско економско училиште „Св. Кирил и Методиј“...
МАКЕДОНИЈА

„Реплек“ уште еднаш се здоби со сертификатот за највисоки производни стандарди на Европската Унија

C +
Европската агенција за лекови (ЕМА) по четврти пат го потврди високиот квалитет на производите на „Реплек“, доделувајќи го сертификатот – EUGMP (Good manufacturing practice). Овој...
МАКЕДОНИЈА

Тројца искасани од кучиња скитници: двајца во Гостивар, еден во Тетово

C +
Триесет и деветгодишниот М. Д. од тетовско Жеровјане, вчера, во 9.30 часот, во СВР Тетово пријавил дека на улицата Браќа Ѓиновски во Гостивар неговата малолетна...
СВЕТ

Постигнат договор за прекин на огнот меѓу Ерменија и Азербејџан

C +
Етничките Ерменци во отцепениот азербејџански регион Нагорно-Карабах се согласија на рускиот предлог за прекин на огнот во средата, 24 часа откако Азербејџан вчера почна офанзива...
МАКЕДОНИЈА

Каевски: Мицкоски да одговори за диловите со Груевски и барањата за амнестија

C +
Интегрален текст од прес-конференцијата на Дарко Каевски, портпарол и пратеник на СДСМ: Внатрепартиските проблеми во ДПМНЕ очигледно се големи. СДСМ нема намера да се меша...
СВЕТ

Зеленски во ОН: Секоја деценија Русија започнува нова војна, а целта на сегашната војна против Украина е да не претвори во оружје против вас

C +
Во своето обраќање пред делегатите на Генералното собрание на ОН, украинскиот претседател Володимир Зеленски како перманентна закана за светскиот мир ја посочи Русија која секоја...
МАКЕДОНИЈА

Лајчак: Ковачевски лично се вложува за да ѝ помогне на Северна Македонија на патот кон ЕУ

C +
Специјалниот претставник на ЕУ за Западен Балкан, Мирослав Лајчак по средбата со македонскиот премиер Димитар Ковачевски на Твитер напиша дека ги почитува напорите на премиерот...
МАКЕДОНИЈА

Фондација Заев: Поддршка за стипендирање студенти кои студираат младинска работа

C +
„Фондацијата „ЗАЕВ – Едно општество за сите“, согласно програмските начела, ги промовира, афирмира и унапредува своите ставови и во делот на едукацијата на млади, врз...
МАКЕДОНИЈА

Мицкоски до Груевски: Жалам што се одлучи да правиш јавна пародија, за Македонија не смее да има пазар и договори под маса

C +
По јавните преписки меѓу лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и поранешниот претседател на оваа партија Никола Груевски, Мицкоски повторно со порака до својот претходник. „Жалам...
СВЕТ

Едногодишно момче починало во градинка во Њујорк: под душекот на кој спиело била пронајдена опасна дрога

C +
Килограм фентанил е пронајден под подлогата за спиење во приватна дневна градинка во Њујорк, каде едно дете починало, а три се пренесени во болница, соопшти...
МАКЕДОНИЈА

112 санкции за сообраќајни прекршоци на територијата на СВР Битола

C +
Секторот за внатрешни работи Битола во текот на вчерашниот ден продолжи со контролите во областа на сообраќајот, извести МВР. „На територија на СВР Битола санкционирани...
СВЕТ

Бајден разговараше со шефовите на земји блиски до Русија: Независноста е поважна од кога било

C +
Американскиот претседател Џо Бајден вчера инсистираше на „заеднички принципи на суверенитет, независност и територијален интегритет“, по разговорите со лидерите на петте централноазиски земји, па спомена...
МАКЕДОНИЈА

Битиќи и Османи во Њујорк потпишаа Меморандум и Договор со Зелениот климатски фонд

C +
Заменик-претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во придружба на...
СВЕТ

Османи на средби со министрите на Ерменија и Азербејџан: Употребата на сила за решавање на споровите е неприфатлива

C +
Претседавачот со ОБСЕ и министер за надворешни работи на Република Северна Македонија Бујар Османи оствари одвоени средби со министерот за надворешни работи на Азербејџан, Џејхун...
МАКЕДОНИЈА

Од денеска „гарантирани“ пониски цени на одделни прехранбени производи, Бектеши најави проширување на листата

C +
  Oд денеска до 30 ноември издвоени прехранбени производи во маркетите ќе се продаваат за најмалку 10 отсто пониски цени отколку што се продавале на...