Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » човекови права
Свет

ОН: Кина сериозно ги крши човековите права на Ујгурите и другите малцинства

M T
Кинеското „произволно и дискриминаторско затворање“ на Ујгурите и другите муслимани во автономниот регион Ксинџијанг може да биде злосторство против човештвото, е наведено во извештајот на...
Свет

Активистот за човекови права Осман Кавала осуден на доживотен затвор

M T
Турскиот суд го осуди на доживотен затвор бизнисменот и борец за човекови права Осман Кавала. Тој беше прогласен за виновен за обид за соборување на...
КоронавирусСветВо тренд...

Во Австрија од денеска стапи на сила задолжителната вакцинација

M T
Во Австрија денеска стапи на сила законoт, според кој вакцинацијата е задолжителна за сите лица над 18 години. Неколку земји ширум светот воведоа задолжителна вакцинација...
Македонија

Царовска по повод Меѓународниот ден за човекови права: Обезбедуваме еднаков пристап до квалитетно образование за секое дете

M T
Правото на квалитетно образование е едно од најважните и неприкосновени права на секое дете, затоа како Министерство за образование и наука, создадовме политики и обезбедуваме...
Македонија

Претседателот на Европскиот суд за човекови права, Роберт Спано, доаѓа во земјава

M T
Претседателот на Европскиот суд за човекови права, Робер Спано, доаѓа во посета на земјава за да земе учество на регионалната конференција од висок профил на...
Свет

Русија поднесе жалба против Украина до Европскиот суд за човекови права

M T
Москва ја поднесе првата меѓудржавна тужба против Украина во врска со настаните од 2014 година, изјавија за ТАСС од канцеларијата на рускиот државен јавен обвинител....
Свет

ХРВ: САД им продаваат оружје на три земји што ги кршат човековите права

M T
Администрацијата на Џо Бајден подготвува договори за продажба на оружје на најмалку тројца кршители на човековите права, вклучувајќи го и Египет, иако вети дека ќе...