Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Browsing Tag

мвр

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на „Фејсбук“ се заблагодари до сите вработени на Инфективната клиника. „Денеска сум на работното место, со едно…

Вечерва уапсен полицаец – Фатен како бара мито

Инспектори од криминалистичката полиција на МВР вечерва во Куманово приведоа полицаец од Скопје, кој барал пари од кумановска фирма лажно ветувајќи дека ќе сопре наводна истрага за фирмата, повикувајќи се на блискост со високи полициски…

(видео и фотогалерија) Над 80 санкции за еден час во Кочани и Виница, над 14.000 за…

Министерството за внатрешни работи покрај на територијата на главниот град Скопје, спроведува засилени акциски контроли за санкционирање на непочитувањето на сообраќајните правила и прописи и во другите градови, меѓу кои и Кочани и Виница,…

Полицијата “растури” свадба во Арачиново – Ова се официјалните детали од…

На 22.10.2020 околу 21.00 полициски службеници од СВР Скопје и инспектори од Државниот пазарен инспекторат извршиле контрола во врска со почитување на мерките за заштита од коронавирус, во угостителски објект во с.Арачиново. Притоа, во…

Воз се заби во камион кај Радуша – МВР со детали

На 22.10.2020 во 17,15 часот било пријавено дека на пругата помеѓу железничката станица „Радуша“ и железничката станица „Јегуновце“ се случила незгода помеѓу патничкиот воз кој сообраќал на релација Скопје – Кичево и товарно моторно…

110 вработени во МВР се заразени со КОВИД-19

Вкупно 110 вработени во Министерството за внатрешни работи во моментов се заразени со Ковид-19, поради што се наоѓаат во изолација. Од МВР за „Фокус“ велат дека бројот на заразени во изминатиот период се движи од 80 до 120, а според…

Полиција на секој чекор во Ѓорче – Centar дознава, во тек голема контролна акција

Бројни полициски патроли вечерва има во Ѓорче Петров, дознаваме од нашите читатели. Според информациите сообраќајната полиција контролира голем број на возила и на големо се казнуваат сообраќајни прекршоци. Ваквите акции на полицијата…

Голема измама со месеци хара низ Македонија – МВР излезе со важно предупредување до…

Во дневниот билтен на МВР сведоци сме на зачестени измами што ги пријавуваат граѓаните, кои се најмногу насочени кон повозрасните лица. https://www.youtube.com/watch?v=9pr1y7wv4ts Начинот на измама e со телефонско јавување на…

За еден ден казнети 233 возачи во Битола

Полицијата вчера (17. октомври) спровела засилена сообраќајна контрола на територијата на Битола, информират од МВР. Притоа, изречени биле вкупно 233 санкции, меѓу кои 27 за измината важност на сообраќајната дозвола (нерегистрирани…

Притвор за шест лица, расчистено убиството во Прилеп

Надворешната канцеларија за криминалистички работи- ОВР Прилеп на 15.10.2020 поднесе кривична пријава против Ш.А. (35), М.Л. (39), С.К. (20), М.А.(26), Џ.Л.(54), С.А. (23) поради основано сомнение дека сториле кривично дело „убиство“,…

(Видео, фото) Сузбиена организирана криминална група што криумчарела мигранти, приведени…

На 15.10.2020 година, од страна на Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Сектор за криминалистички истраги, Национална единица за сузбивање на криумчарење мигранти и трговија со луѓе, во содејство со Одделот за специјални…

Хеликоптери на МВР ја надлетуваат Македонија – во тек голема полициска акција

Голема полициска акција против криумчари на мигранти се одвива во моментов на повеќе локации во земјава. Според неофицијални информации во акцијата учествуваат специјалци, а хеликоптери постојано го надлетуваат теренот. Неофицијално…

Во еден ден казнети 467 возачи во Скопје

МВР во текот на вчерашниот ден (14. октомври) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје, сообраќајната полиција изречекла вкупно 467 санкции, меѓу кои за возење без возачка дозвола…

437 санкционирани возачи во Скопје, од кои 140 за пречекорена брзина

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (10.10.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. На територијата на град Скопје изречени се вкупно 437 санкции, меѓу кои возење без возачка дозвола…

Полицијата со нови апсења: Приведени крадци од струмичко

Отсекот за криминалистичка полиција при СВР Струмица, на 09. и 10.10.2020, по претходни оперативни сознанија, во с.Иловица, струмичко, од слобода лиши три лица поради сомнение дека извршиле повеќе тешки кражби во куќи на подрачјето на…

28 возила за меѓуградски превоз исклучени од сообраќај, 23 со неисправни уреди за…

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.10.), во рамки на засилените акциски контроли во областа на сообраќајот на територијата на град Скопје, санкционираше прекршоци за техничка неисправност на возилата кои вршат…

МВР: Не смее да има публика на натпреварот со Косово, граѓаните да не се организираат за…

Министерството за внатрешни работи информира дека се преземени сите потребни мерки за беспрекорна организација и одигрување на фудбалскиот натпревар од полуфиналето од Лигата на нации помеѓу фудбалските репрезентации на Северна Македонија и…

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривични пријави против 29-годишниот И.Џ. од селото Страхојадица, поради сомнение дека извршил кривично дело тешка кражба од патничко возило и против 18-годишниот Б.Д.…

Приведен разбојник од Арачиново

Полициски службеници од Единицата за внатрешни работи Центар при СВР Скопје, по претходни сознанија за сторени повеќе кривични дела на подрачјето на ЕВР Центар, денеска (26.09) го приведоа С.Ф. (22) од с. Арачиново, скопско. Тој заедно…

Полициски службеник прегазен во Кисела Вода откако се обидел да запре возило кое се…

Полициски службеник е тешко повреден откако доцна синоќа бил прегазен во скопска Кисела Вода кога се обидел да го сопре поради брзо возење. Полицаецот дал знак на возило кое се движело со поголема брзина од дозволеното, но наместо да…