10.8 C
Скопје
2. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Измама
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

СДСМ: Референдумот е измама на Мицкоски за граѓаните, за свои цели и против ЕУ

M T
Иницијативата за референдум е најновата измама на Христијан Мицкоски кон граѓаните, oоценуваат од СДСМ. Референдумот на Мицкоски, додаваат од таму, е против интеграција во ЕУ...
МАКЕДОНИЈА

Кривична пријава за две лица за измама и лажно претставување

M T
На 04.11.2021 полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал (ОСОСК) во координација со Одделот за криминалистичка полиција (ОКП) до ОЈО Скопје,...
ТЕМАСВЕТМОЗАИК

Го измами „жена на умирање“: Му вети наследство, тој и плати 20.000 евра

M T
Маж од селото Петровци во околината на Вуковар паднал на голема измама преку Фејсбук, пренесуваат хрватските медиуми. Имено, на оваа социјална мрежа, едно лице му...
МОЗАИК

Вработен во кино откри измама со пуканки: Плаќате повеќе, а количината е иста

M T
Пуканките и напитоците се совршена придружба на секој филм. Меѓутоа, Американецот Џун Лонг сподели видео на социјалната мрежа Тик-ток во кое открива како продавачите на...
МАКЕДОНИЈА

Тетовец лажно се претставувал како лекар, измамил повозрасен охриѓанец и добил 40.000 денари

M T
45-годишен тетовец лажно се претставувал како лекар и на тој начин измамил повозрасен жител од Охрид од кого добил 40.000 денари, соопшти полицијата. СВР Охрид...
КОРОНАВИРУССВЕТ

Во Индија 2.500 луѓе примиле лажна вакцина против коронавирус

M T
Илјадници Индијанци биле жртви на голема измама поврзана со лажни вакцини, а меѓу уапсените имало и лекари и други медицински работници, пренесува Си-Ен-Ен. Индискиот висок...
ТЕМАТЕХНОЛОГИЈА

Како да се заштитите кога ќе ви стигне порака со измама на Вибер?

M T
Што ако добиете линк, број или е-mail од непознат број на Вибер? Линкови, e-mail адреси и броеви од непознати извори може да предизвикаат значителна штета....
ТЕМАМАКЕДОНИЈА

“Паднаа” припадник на АНБ и полициски службеник во униформа – Детали за апсењето

CENTAR MKD
СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал до надлежното Јавно обвинителство поднесе кривична пријава против две лица И.А. (30) и А.Р. (40) двајцата...
ТЕМАМАКЕДОНИЈА

Голема измама со месеци хара низ Македонија – МВР излезе со важно предупредување до нацијата

CENTAR MKD
Во дневниот билтен на МВР сведоци сме на зачестени измами што ги пријавуваат граѓаните, кои се најмногу насочени кон повозрасните лица. Начинот на измама e...