10.8 C
Скопје
28. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » животна средина
МАКЕДОНИЈА

Кривична пријава против лице од Скопје за загрозување на животната средина и природата со отпад

M T
СВР Скопје – Единица за економски и компјутерски криминал поднесе кривична пријава против Д.С.(43) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело...
МАКЕДОНИЈА

Поднесена кривична пријава против скопјанец за загрозување на животната средина и природата со отпад

M T
Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против Е.Б.(30) од Скопје, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „загрозување...
МАКЕДОНИЈА

100 дена Влада: Цврсто газиме по трасираниот пат кон чиста и зачувана животна средина

M T
Животната средина како никогаш досега високо котирана во стратешката агенда на Владата на Република Северна Македонија. Министерството за животна средина и просторно планирање цврсто стои...
МАКЕДОНИЈА

Царовска: Со опремување на 260 кабинети по природни науки и нови наставни програми кај учениците ја развиваме љубовта кон природата и свесноста за важноста на животната средина

M T
Учениците од ОУ „Мирче Ацев“ во Ѓорче Петров учат за воздухот, почвата, растенијата и за заштита на животната средина во целосно нов кабинет по природни...
МАКЕДОНИЈА

Од Атина упатен повик, претставниците на законодавните домови да се заложат за мерки за безбедна и здрава животна средина

M T
Европската конференција на претседатели на парламенти која се одржува во Атина на 21 и 22 октомври, во организација на грчкиот парламент и Парламентарното собрание на...