22.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » закон
МакедонијаВо тренд...

Тупанчески за А1он: Меѓународен договор не може да се суспендира со закон

M T
,,Членот 118 од Уставот е прецизен и во него е утврдено дека меѓународните договори што се ратификувани се дел од внатрешниот поредок и не можат...
Свет

Северна Кореја усвои закон за превентивни нуклеарни напади

M T
Северна Кореја усвои закон со кој се дозволуваат превентивни нуклеарни напади, објавија денеска севернокорејските државни медиуми. „Доколку командниот и контролниот систем на националните нуклеарни сили...
Бизнис

Ангеловска-Бежоска и Бесими: Системскиот Закон за платежни услуги и платни системи стапува во сила на почетокот на следната година

M T
Законот за платежни услуги и платни системи, чии одредби стапуваат на сила од 1 јануари 2023 година, беше една од темите на редовната координација помеѓу...
Свет

Бајден го потпиша Законот за климата вреден 430 милијарди долари

M T
Американскиот претседател Џозеф Бајден ја потпиша сметката од 430 милијарди долари, која се смета за најголем пакет климатски мерки во американската историја и има за...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Талески: Усвоен Законот за служба во Армијата, подобри услови за работа и пензионирање на војниците

M T
Собранието ги усвои измените на Законот за служба во Армијата, откако ова законско решение цела година беше блокирано од страна на опозицијата. Овие измени и...
Свет

Нов Зеланд претстави закон со кој може да се забрани пушењето за идните генерации

M T
Владата на Нoв Зеланд претстави нов закон со кој се обидува целосно да го забрани пушењето за идните генерации. Тоа планираат да го направат со...
МакедонијаВо тренд...

58-ма Владина седница: Претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел ја пренесе поддршката на ЕУ за почеток на преговорите со Северна Македонија; Усвоен дополнет Предлог-Буџет за 2022 година; предложен нов Закон за енергетика усогласен со прописите на ЕУ

M T
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа 58-та редовна седница на која покрај премиерот Димитар Ковачевски и членовите на Владата присуствуваше и се обрати...
Македонија

Тупанчески: Недонесувањето на Законот за работни односи ќе доведе до сериозни импликации на судскиот систем

M T
Министерот за правда Никола Тупанчески смета дека недонесувањето на Законот за работни односи ќе доведе до сериозни импликации на судскиот систем. ,,Доколку не бидат изгласани...
МакедонијаВо тренд...

Ковачевски: Собранието што посокоро да го донесе законот за минимална плата

M T
Премиерот Димитар Ковачевски преку социјалните мрежи ги повика пратениците и политичките партии во Собранието што поскоро да го изгласаат законот за минималната плата. „Ги охрабрувам...
Свет

Шпанија со нов закон – Демонстрантите кои вознемируваат жени пред болниците за абортуси можат да одат во затвор

M T
Долниот дом на шпанскиот парламент минатата недела одобри нов закон со кој се изрекуваат затворски казни за сите демонстранти кои вознемируваат жени пред болниците за...
МакедонијаБизнисВо тренд...

Одлична вест: Од 1 јануари 100 проценти поголема дневница за работа во недела во дејноста трговија

M T
Од 1 јануари 2022 година сите вработени кои се ангажирани во трговијата ќе имаат 100 проценти поголема дневница. Според измените на Законот за трговија кои...
Македонија

Шахпаска: Со новиот Закон за работни односи ја олеснуваме работата на сезонските работници и во земјоделието

M T
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска оствари средба со претставници од Германското друштво за меѓународна соработка (ГИЗ). На средбата се разговараше за...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Со усвоените измени на Законот за облигациони односи, каматата веќе не смее да биде поголема од долгот

M T
Соопштение на СДСМ: Со усвоените измени на Законот за облигациони односи, каматата веќе не смее да биде поголема од долгот Собранието ги усвои дополнувањата на...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Лидија Тасевска: Каматата веќе не смее да биде повисока од долгот, усвоени измените на Законот за облигациони односи

M T
Прес-конференција на Лидија Тасевска, пратеничка на СДСМ: По предлог на парламентарното мнозинство од СДСМ, Собранието ги усвои дополнувањата на Законот за облигациони односи. Со ова,...
Македонија

Јован Митрески: Со измените на Законот за облигациони односи, каматите нема да смеат да бидат повисоки од долгот

M T
Прес-конференција на Јован Митрески, координатор на пратеничката група на СДСМ и коалицијата: По предлог од пратениците од парламентарното мнозинство на дневен ред на денешната седница...
МакедонијаВо тренд...

Славјанка Петровска: Законот за потекло на имот овозможува конфискација на нелегално стекнат имот, времето на неказнивност и избегнување на правдата заврши

M T
Прес-конференција на Славјанка Петровска, пратеничка на СДСМ: Социјалдемократскиот сојуз на Македонија и институциите кои ги предводи се силно посветени на бескомпромисната борба против криминалот и...
Македонија

МОН: Опозицијата го блокира Законот со кој на наставниците континуирано ќе им растат платите

M T
Пратениците повеќе од три месеци не ги гласаат законските измени со кои на наставниците и стручните соработници им се обезбедува континуиран раст на платите и...
Македонија

МТСП: Ги повикуваме стечајните работници кои ги исполнуваат условите од новиот Закон за стечајци во рок од 30 дена да се пријават во Агенцијата за вработување

M T
Со новиот Закон за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизацијата на претпријатијата со доминантна сопственост на државата, Министерството за труд и социјална политика обезбеди...
Свет

Во БиХ стапи на сила законот со кој се казнува негирање на геноцидот во Сребреница

M T
Од денеска во Босна и Херцеговина на сила е законот со кој се забранува и казнува негирање на геноцид и величење на воени злосторства. Високиот...