25.8 C
Скопје
1. октомври 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » дуи
МАКЕДОНИЈА

ДУИ го претстави четвртиот приоритет – Зелената агенда

M T
Демократската Унија за Интеграција (ДУИ), денеска го претстави четвртиот приоритет на платформата за локалните избори, Зелената агенда. Насер Нуредини од ДУИ на денешната прес конференција...
МАКЕДОНИЈА

Али Aхмети ги претстави петте програмски завети на ДУИ за локалните избори

M T
Претседателот на Демократската Унија за Интеграција, Али Ахмети, ја претстави новата платформа и петте клучни ветувања, што од партијата ги нарекуваат 5 завети, до кои...
МАКЕДОНИЈА

ДУИ: 130 милиони денари за фекална и атмосферска канализација во Гостивар

M T
Денеска министрите за животна средина и просторно планирање Насер Нуредини, за надворешни работи Бујар Османи и за економија Крешник Бектеши извршија увид во градежните активности...
МАКЕДОНИЈА

И ДУИ ќе ја поддржи резолуцијата за црвените линии само ако во неа пишува Северна Македонија

M T
Демократската унија за интеграција (ДУИ) ќе ја поддржи резолуцијата за црвените линии во преговорите со Бугарија, поднесена од ВМРО-ДПМНЕ, само доколку се користи уставното име...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Заев: Драго ми е што ДУИ заврши со етничката агенда

CENTAR MKD
Многу е значајно кога политичарите пред јавноста ќе дадат збор, тогаш тоа е нивен завет, вели премиерот Зоран Заев откако вчера ДУИ најави дека стануваа...
ТЕМАМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Ќе се зајакне ли мнозинството на Владата на Зоран Заев? – Беса ја отвори можноста и Алтернатива да влезе во коалицијата

CENTAR MKD
Министерот за земјоделство и генерален секретар на Беса, Аријанит Хоџа вели дека неговата партија нема проблем опозициската Алтернатива да влезе во Владата, но за такво...
КОРОНАВИРУСТЕМАМАКЕДОНИЈА

Ковид19 во парламентот: И пратеничка од ВМРО ДПМНЕ повеќе од една недела била заразена со коронавирус

CENTAR MKD
Пратеничка од ВМРО-ДПМНЕ е позитивна на Ковид-19, потврдуваат од пратеничката група на опозициската партија за медиумите. Според Медиумската информативна агенција, пратеничката била позитивна на вирусот...
ТЕМАМАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Анкетите покажуваат: СДСМ и БЕСА ќе победат на изборите со значителна разлика, ДУИ и ВМРО ДПМНЕ заминуваат во опозиција

CENTAR MKD
Според анкетата, Коалицијата на Алијансата и Алтернатива има мала предност пред ДУИ. На прашањето: „Која партија ќе победи на изборите“ – 23,8 отсто одговориле дека...
МАКЕДОНИЈА

На полноќ се огласи висок функционер на ДУИ: Партијата целосно ги поддржува законите за јавно обвинителство, совет на јавни обвинители, за одбрана, изборниот законик со корекција на изборните единици како и Преспанскиот, Охридскиот и добрососедскиот договор

CENTAR MKD
По скандалозното кочење на носење на одлуки во Парламентот од страна на антизападните структури и следот на настаните откако генералниот секретар на СДСМ Љупчо Николовски...
МАКЕДОНИЈАИЗБОР

Македонија оди на избори, но со каков изборен модел?

CENTAR MKD
Од опозициската ВМРО ДПМНЕ велат дека нема време за промена на изборниот модел, па така власта нема да успее да обезбеди комплетна поддршка при евентуална...