29.8 C
Скопје
26. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » парламент
Војна во УкраинаСВЕТ

Горниот дом на рускиот парламент ги ратификуваше договорите за влез на 4 украински територии

M T
Советот на Федерацијата, Горниот дом на рускиот парламент, денеска ги ратификуваше договорите за прием на четири украински територии во Русија. Советот на Федерацијата ги ратификуваше...
СВЕТ

Поранешниот германски канцелар Шредер го тужи парламентот поради одземените привилегии

M T
Поранешниот германски канцелар Герхард Шредер го тужи парламентот во обид да ги врати посебните привилегии што му беа одземени во мај, изјави неговиот адвокат. Тој...
СВЕТ

За првпат жена на чело на францускиот парламент

M T
Пратеничката Жаел Брон-Пиве денеска стана првата жена избрана за претседател на францускиот парламент. Брон-Пиве, член на подвижната партија на владејачката Република, доби 242 гласа, апсолутно...
СВЕТ

Словенечкиот парламент го потврди Роберт Голоб за премиер

M T
Словенечкиот парламент го потврди назначувањето на лидерот на Движењето за слобода, менаџерот Роберт Голоб за премиер, кој парламентарците треба да го изберат следната недела. Во...
СВЕТ

Летонија: Парламентот одлучи граѓаните да можат да се борат во Украина ако сакаат

M T
Летонскиот парламент едногласно изгласа да им дозволи на своите граѓани да се борат во Украина доколку сакаат, се наведува во денешното соопштение на Парламентот. Нашите...
СВЕТ

Австралискиот премиер се извини за сексуалните злоупотреби во парламентот

M T
Австралискиот премиер се извини за широко распространето сексуално вознемирување и злоупотреба на политичари една година по сериозното обвинение за силување во парламентот. Обраќајќи им се...
ТЕМАСВЕТ

Парламентот ѝ го плаќал станот, поради ова претседателката на норвешкиот парламент поднесе оставка

M T
Претседателката на норвешкиот парламент Ева Кристин Хансен поднесе оставка откако беше откриено дека парламентот ѝ го плаќал станот во Осло иако таа со години има...
СВЕТ

Војската го обиколи и блокира парламентот во Тунис

M T
Откако тунискиот претседател ја прекина работата на парламентот и го разреши од должноста премиерот, по насилните протести предизвикани од наглиот пораст на бројот на новозаразени...
СВЕТ

Обид за упад во украинскиот парламент

M T
Неколку стотици пензионирани украински полицајци денеска се обиделе да упаднат во зградата на парламентот во Украина, барајќи зголемување на пензиите, пренесуваат светските агенции. Поранешните полицајци...
СВЕТ

Драма во Словачка: парламентот е затворен поради закана од бомба

M T
Зградата на словачкиот парламент денеска беше затворена поради закана дека во неа наводно е поставена бомба. Никој не смее да влегува или да излегува од...
ТЕМАМАКЕДОНИЈАИЗБОР

Владата предводена од Зоран Заев добива засилување во Парламентот?

CENTAR MKD
Во вечерашното интервју за Клик Плус на телевизијата 21, лидерот на Беса, Билал Касами најави дека Владата предводена од СДСМ ќе добие уште поголема поддршка...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Костадинов: Заради скапите задолжувања на ВМРО-ДПМНЕ до 2021 треба да вратиме 2,3 милијарди евра, ние работиме домаќински и го поддржуваме растот на платите

CENTAR MKD
Лицемерно е ВМРО-ДПМНЕ да зборува за задолжување, кога јавноста многу добро знае како ВМРО-ДПМНЕ се задолжуваше со огромни каматни стапки за барок, споменици, жални врби,...