25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Собрание
Македонија

Собранието е повторно отворено за посети со физичко присуство

M T
Од денес, па секој петок во неделата, заинтересираните ќе имаат можност да ја разгледаат зградата на Собранието и да слушнат повеќе за улогата и функциите...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Не успеа блокадата на Собранието, СДСМ работи за граѓаните

M T
Соопштение на СДСМ: Два дена им беа доволни на граѓаните да видат дека не успеа блокадата на Собранието. Пропаднаа обидите за деструкција од страна на...
МакедонијаВо тренд...

СДСМ: Неуспешна е блокадата и неиспешен е обидот на ВМРО-ДПМНЕ да ги правда деструкциите во Собранието

M T
Соопштение на СДСМ: Неуспешен е обидот на ВМРО-ДПМНЕ да ги оправда деструкциите во македонското Собрание кои се на штета на граѓаните и на државата. Со...
МакедонијаБизнисТОП ВЕСТИ

СДСМ: Собранието ги изгласа законските измени, следува реализација на владините антикризни мерки

M T
Собранието ги усвои потребните законски измени за акцизите и за ДДВ, кои ги предложи Владата предводена од СДСМ и премиерот Димитар Ковачевски, со што се...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ во континуитет ја блокира работата на Собранието

M T
Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието наместо да се посветат на интересите на граѓаните, во континуитет посветени се на блокади, деструкции и искористување на овој орган...
МакедонијаВо тренд...

Ковачевски: Собранието што посокоро да го донесе законот за минимална плата

M T
Премиерот Димитар Ковачевски преку социјалните мрежи ги повика пратениците и политичките партии во Собранието што поскоро да го изгласаат законот за минималната плата. „Ги охрабрувам...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ еден ден зборува едно друг ден друго, блокира поголеми плати за наставниците во Собранието

M T
Соопштение на СДСМ: СДСМ останува посветена на унапредување на животниот стандард на граѓаните. Следува усвојување на законот за зголемување на минималната плата, по што од...
Македонија

Митрески за „Утрински брифинг“: ВМРО-ДПМНЕ ја блокира работата на Собранието со непресликување на новото мнозинство во парламентарните комисии и тела

M T
Пратеникот на СДСМ Јован Митрески за „Утрински брифинг“ истакна дека состојбата во собранието, не само во врска со именувањето на нови уставни судии на испразнетите...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Лицемерно е барањето за помалку пратеници во Собранието, реагира владејачката партија

M T
Лицемерно е барањето на ВМРО-ДПМНЕ за помалку пратеници во составот на Собранието, тоа е истата партија која со години трошеше пари и организираше избори за...
МакедонијаВо тренд...

Откажани сите активности на Собранието

M T
Одложени се сите активности и средби во Собранието поради автобуската несреќа што се случи ноќеска на автопатот „Струма“ во Бугарија. Од собраниската прес-служба велат дека...
Македонија

Пендаровски ќе се обрати на 76. Генерално собрание на ОН

M T
Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Њујорк ќе се обрати на Генералната дебата на 76. Сесија на Генералното собрание на Обединетите нации, што се одржува на...
Македонија

Собранието од 1 септември ќе продолжи со незавршените седници, а нова пленарна ќе биде свикана за две недели

M T
Денеска во Собранието, на првиот работен ден по враќањето од колективниот одмор на пратениците и претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, се одржа првата редовна...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Костадин Костадинов: Левица и ВМРО-ДПМНЕ во Собрание блокираат се што е во интерес на граѓаните, не нудат ништо што е во интерес на државата

M T
Одговор на новинарско прашање, Костадин Костадинов, портпарол на СДСМ и пратеник: Прашање: Левица вчера најави дека поради законот за државјанство што го предлага владата со...
CentarМакедонија

Костадинов: Како пратеници имаме обврска да ги поддржуваме и почитуваме препораките и насоките на здравствените власти

CENTAR MKD
Одгoвор на новинарско прашање, Костадин Костадинов, пратеник и портпарол на СДСМ Новинарско прашање: Вонредена состојба немаме сега се на сила здравствените мерки Ковид Пандемијата дали...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Костадинов: Заради скапите задолжувања на ВМРО-ДПМНЕ до 2021 треба да вратиме 2,3 милијарди евра, ние работиме домаќински и го поддржуваме растот на платите

CENTAR MKD
Лицемерно е ВМРО-ДПМНЕ да зборува за задолжување, кога јавноста многу добро знае како ВМРО-ДПМНЕ се задолжуваше со огромни каматни стапки за барок, споменици, жални врби,...