35.8 C
Скопје
3. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : хрватска

Свет

Србија најави мерки ако Хрватска го стави ликот на Тесла на евромонетите

M T
Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ вчера откри кои мотиви ќе ги има на хрватските евромонети. „Шаховницата ќе биде позадина, а потоа мапата на Хрватска на две...
Коронавирус Свет

Хрватска има 1,3 милиони неискористени дози вакцини

M T
Премиерот Андреј Пленковиќ денеска повторно апелираше од хрватскиот парламент до граѓаните да се вакцинираат против коронавирус и рече дека Хрватска има 1,3 милиони неискористени дози...
Коронавирус Свет Во тренд...

Хрватска – ниту едно вакцинирано лице не починало од коронавирус

M T
Ниту едно лице во Хрватска кое е вакцинирано не починало од последици од коронавирус, покажуваат податоците на хрватскиот Институт за јавно здравје. Анализата е направена...
Македонија

Пендаровски во Хрватска пречекан со државни и воени почести

M T
Претседателот Стево Пендаровски денеска во Загреб со државни и воени почести беше пречекан од хрватскиот колега, Зоран Милановиќ, со што започна неговата дводневна официјална посета...
Centar Бизнис

На Хрватска ѝ недостасуваат работници, најмногу бараат келнери, готвачи…

CENTAR MKD
Недостатокот на угостителски работници е резултат на кризата и односот на владата кон секторот, сметаат угостителите. Туристи пристигнуваат во Хрватска, но кој ќе им служи?...
Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Нов земјотрес во Петриња, граѓаните од страв излегоа на улиците

CENTAR MKD
Нов земјотрес ја погоди областа Петриња во Хрватска. Според првите податоци на ЕМСЦ, земјотресот бил со јачина од 3,6 степени според Рихтеровата скала, а епицентарот...
Коронавирус Свет Во тренд...

Во Хрватска 73 починати и 2.360 новозаразени

CENTAR MKD
Во последните 24 часа, во Хрватска се регистрирани 2.360 нови случаи на инфекција со коронавирус, така што бројот на активни случаи сега се зголеми на...
Коронавирус Centar

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

CENTAR MKD
Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21 декември. Меѓу нив се и...
Коронавирус Свет

Во Хрватска повеќе од 4.000 новозаболени, голем број починати

CENTAR MKD
Хрватска објави 4.009 нови случаи на инфекција со коронавирус, пренесува порталот „Индекс“. Тамошниот кризен штаб изјави дека биле тестирани 11.487 лица, а починале дури 51...
Коронавирус Centar Во тренд...

Хрватска воведува најстроги мерки

CENTAR MKD
Хрватскиот министер за внатрешни работи и шеф на Националниот штаб за цивилна заштита Давор Божиновиќ најави дека Националниот штаб до утре ќе подготви построг пакет...
Коронавирус Свет

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

CENTAR MKD
Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се тестираат околу 50.000 луѓе што...
Коронавирус Centar Свет Во тренд...

Короната ексалира на Балканот: Во Словенија заразени 30 отсто од тестираните, Хрватска воведе нови мерки

CENTAR MKD
Во Словенија и Хрватска продолжува да расте бројот на заразени со коронавирус. Во изминатите 24 часа во Словенија беа регистрирани 1.024 нови случаи, од 3.432...
Коронавирус Во тренд...

Во Хрватска рекордни 2.848 новозаболени од коронавирус

CENTAR MKD
Рекордни 2.848 нови случаи на коронавирус се регистрирани денес во Хрватска. Од нив, повеќе од 400 новозаболени лица се во Загреб. Во текот на изминатите...
Коронавирус Свет Во тренд...

Во Хрватска 26 починати и повеќе од 2.400 заразени во последните 24 часа

CENTAR MKD
Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 2.480 новозаразени со коронавирус и 26 смртни случаи, објави Националниот штаб за цивилна заштита. Бројот на активни...
Коронавирус Centar Во тренд...

Хрватска на колена поради коронавирусот: Рекордни 23 починати и 2378 новозаразени од ковид 19

CENTAR MKD
Во последното деноноќие во Хрватска се регистрирани 2378 случаи на заразени со Ковид 19, забележан е и црн рекорд на починати 23 , биле направени...
Коронавирус Свет

Коронавирус и во детското одделение во болница во Хрватска

CENTAR MKD
Коронавирус има и во Хрватска на одделот за рехабилитација на деца во Специјалната болница за медицинска рехабилитација во Крапинска Топлица во Хрватска. Медицинска сестра од...
Коронавирус Centar Свет ТОП ВЕСТИ

Во Хрватска 828 новозаразени, починаа 15 лица

CENTAR MKD
Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 828 нови случаи на инфекција со коронавирус, а 15 лица починале, објави Националниот штаб за цивилна заштита....