27.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Tag : седница

Бизнис

Бесими: Учесниците на пазарот мора да придонесат во надминување на тековните состојби

M T
Денеска, во Министерството за финансии се одржа седница на Советот за развој на пазарот на капитал, на која министерот за финансии, Фатмир Бесими, најави дека...
Македонија

Османи: Словенечкото претседателство ќе ја реафирмира европската перспектива на Западен Балкан

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска се обрати на заедничката седница на Комисијата за европски прашања и на Националниот совет за евроинтеграции на која...
Македонија ТОП ВЕСТИ

СДСМ вечерва на седница на Извршниот комитет се очекува да ги потврди првите кандидати за градоначалници

M T
Првите дваесеттина кандидати за градоначалници се очекува да бидат потврдени на денешната седница на Извршниот одбор на СДСМ. Засега е извесно дека за градоначалник на...
Македонија Бизнис

Вицепремиерот Битиќи и министерот Бесими на седница на Комисијата за јавно-приватен дијалог: Формираме посебен фонд за средствата од еколошка такса со кој ќе обезбедиме подобри услови за зелен развој

M T
Во рамките на континуираниот процес на дијалог и дискусија помеѓу Владата и преставниците на бизнис секторот, денес во Владата на Република Северна Македонија се одржа...
Македонија Во тренд...

Заврши владината седница попладнево – Ова се сите донесени одлуки

CENTAR MKD
Од 59-тата седница: Владата ги достави во Собрание измените на Законот за попис; Започна постапката за законска гаранција за 100.000.000 евра од ЕИБ за мали...
Centar Македонија Во тренд...

Владата излезе со нови кадровски промени: Смени на директор и членови на одбори

CENTAR MKD
Владата донесе серија одлуки за кадровски решенија согласно предлогот на владината комисија за кадровски прашања: – Марко Ѓоргиевски е отповикан од должноста независен и неизвршен...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Во тек седница на Владата – се носат нови мерки во борбата против коронавирусот

CENTAR MKD
Владата на Република Северна Македонија, денеска, преку видео-конференциска интернет комуникација ќе ја одржи редовната 17-та седница со повеќе точки на дневен ред од својата Програма...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Заврши владината седница – Ова се сите одлуки

CENTAR MKD
– Утврден Закон за финансиска поддршка за исплата на платите за месеците октомври, ноември и декември 2020 година од Ковид економските мерки; Одлуки за разрешувања...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Заврши владината седница – Донесени се серија важни одлуки и нови рестриктивни мерки поради ковид 19 пандемијата

CENTAR MKD
Се ограничува работното време на угостителските објекти до 23 часот; Премиерот го прифати барањето да препорача разрешување на Димова од директорската функција на Националната агенција...
Centar Македонија

Владата ја продолжи 12-тата седница – Донесени нови одлуки

CENTAR MKD
Во продолжението на 12-тата редовна седница кое што се одржа денеска, Владата на Република Северна Македонија го разгледа извештајот на Агенцијата за странски инвестиции, дополнет...
Centar Македонија Во тренд...

Владата закажа седница за во 20 часот – Меѓу темите и последиците од ковид 19

CENTAR MKD
Владата на Република Северна Македонија вечерва ќе ја одржи својата редовна 12-та седница, која ќе се одржи преку видеоконференциска врска. На дневен ред на оваа...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Заврши владината седница, донесени серија важни одлуки

CENTAR MKD
Владата на Република Северна Македонија на денешната 11-та седница ги разгледа препораките на Комисијата за заразни болести за задолжително носење заштитни маски или заштитна опрема...
Centar Македонија

Владата закажа седница – се носат битни одлуки

CENTAR MKD
Владата на Република Северна Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна, 6-та седница, со повеќе точки на дневен ред од својата програма за работа и...
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Денеска се носат важни одлуки, Владата закажа седница во 12 часот

CENTAR MKD
Владата на Република Северна Македонија денеска, (01.09.2020 година) вторник со почеток во 12:00 часот во свечената сала ќе ја одржи првата конститутивна седница. На првата...