1.8 C
Скопје
11. декември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » оружје
СВЕТ

Експлозии во фабрика за оружје во Бугарија, тројца загинати

M T
Две силни експлозии ја потресоа фабриката за оружје „Арсенал“ во Казанлак, јавија бугарските медиуми, наведувајќи дека се уште не е позната причината за несреќата. Во...
МАКЕДОНИЈА

Приведени четири лица на подрачје на Чаир и Бутел, пронајдено оружје, дрога…

M T
На 16/17.09.2022 во периодот од 20.00 до 01.00 часот на подрачје на општините Чаир и Бутел, постапувајќи по оперативен план, полициски службеници од Полициските станици...
Војна во УкраинаСВЕТИЗБОР

САД најавија нов пакет оружје за Украина во вредност од 600 милиони долари

M T
Американскиот претседател Џо Бајден најави нов пакет со оружје во вредност од 600 милиони долари што ќе и помогне на украинската армија во борбата против...
МАКЕДОНИЈА

Претрес во прилепско, пронајдено оружје и муниција, приведено едно лице

M T
Денеска (07.09.2022) во 08.30 часот во с.Дебреште, прилепско, полициски службеници од СВР Битола- ОВР Прилеп го лишиле од слобода И.Р.(41) од Дебреште. При претрес во...
МАКЕДОНИЈАТОП ВЕСТИ

Ковачевски: Стратешките комуникации на НАТО се најсилното оружје против дезинформациите и хибридните дејствија

M T
Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски денеска се обрати на НАТО конференција за комуникатори. Во продолжение ви го проследуваме обраќањето во целост:...
Војна во УкраинаСВЕТ

Шолц критикуван за сериозни пропусти во испораката на оружје за Украина

M T
Лидерот на водечката опозициска партија во Германија го обвини канцеларот Олаф Шолц за сериозни неуспеси во испораката на оружје за Украина. Тврдењата на Шолц за...
СВЕТ

Нарко банда опремена со тешко оружје ја нападна полицијата во Мексико

M T
Шест полицајци загинаа, а четворица се ранети во пограничната држава Њу Леон на северот на Мексико, откако биле нападнати од нарко банда, опремена со 10...
Војна во УкраинаСВЕТТОП ВЕСТИ

САД ќе испратат ново оружје во Украина вредно милијарда долари

M T
Претседателот на САД, Џо Бајден најави дополнително оружје за Украина, вредно милијарда долари. За новото оружје, Бајден телефонски го известил украинскиот претседател Володимир Зеленски. Како...
Војна во УкраинаСВЕТ

Столтенберг: Украина треба да има повеќе тешко оружје

M T
Да, Украина треба да има повеќе тешко оружје, изјави генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на прес-конференција во Хаг. Tој одржа состанок со лидерите на...
СВЕТ

Американските сенатори го поддржаа законот за поголема контрола на оружјето

M T
Група американски сенатори составена од членови на Демократската и Републиканската партија изјавија дека се договориле за нацрт-законот кој ќе ја заостри контролата на оружјето во...
Војна во УкраинаСВЕТ

Подољак објави список на оружје што ѝ е потребно на Украина за да се стави крај на војната

M T
Советникот на украинскиот претседател Михајло Подољак денеска објави список на оружје кое, како што тврди, ѝ е потребно на Украина за да ја заврши војната....
Војна во УкраинаСВЕТ

Германија досега и доставила на Украина оружје во вредност од 350 милиони евра

M T
Досега Германија и доставила на Украина оружје во вредност од 350,1 милиони евра, се вели во одговорот на Министерството за економија и заштита на климата...
Војна во УкраинаСВЕТ

Украински воен разузнавач: Немаме повеќе оружје, сега се зависи од Западот

M T
Заменик-шефот на украинската воена разузнавачка служба изјави за Гардијан дека Украина губи од Русија на првите линии и дека сега речиси исклучиво се потпира на...
Војна во УкраинаСВЕТ

Захарова: Дел од оружјето од Украина е прошверцувано во БиХ

M T
Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова рече дека западните земји го игнорираат фактот дека испораката на оружје за Украина сигурно ќе доведе...
Војна во УкраинаСВЕТ

Подољак: Нема да користиме американско оружје за да ја нападнеме Русија

M T
Советникот на украинскиот претседател Михаил Подољак на Твитер напиша дека Украина нема намера да користи американско оружје за напад на руска територија и додаде дека...
СВЕТ

Швајцарија го одби барањето на Данска за извоз на оружје во Украина

M T
Швајцарската влада не дозволи Данска да испрати оклопни транспортери од швајцарско производство во Украина, а одлуката ја образложи со својата политика на неутралност, што значи...
СВЕТТОП ВЕСТИ

САД подготвуваат досега најмоќно оружје против Русија

M T
Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се подготвува да го зголеми оружјето на Украина. Амдминистрацијата има намера да го направи тоа со испраќање напредни ракетни...
СВЕТ

Американската војска успешно тестираше ново хиперсонично оружје кое лета пет пати побрзо од звукот

M T
Воздухопловните сили на САД соопштија дека извршиле успешен тест на хиперсонично оружје, кое лета пет пати побрзо од брзината на звукот, како дел од програмата...
Војна во УкраинаСВЕТ

Шефицата на британската дипломатија: За Украина уште оружје, за Русија уште санкции

M T
Министерката за надворешни работи на Велика Британија, Лиз Тас денеска изјави дека е од витално значење да се задржи притисокот врз Русија, со испраќање уште...