25.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » поддршка
МакедонијаВо тренд...

58-ма Владина седница: Претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел ја пренесе поддршката на ЕУ за почеток на преговорите со Северна Македонија; Усвоен дополнет Предлог-Буџет за 2022 година; предложен нов Закон за енергетика усогласен со прописите на ЕУ

M T
Владата на Република Северна Македонија денеска ја одржа 58-та редовна седница на која покрај премиерот Димитар Ковачевски и членовите на Владата присуствуваше и се обрати...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

СДСМ: Нова поддршка за земјоделството, полесно исплаќање субвенции и 100% зелена нафта за земјоделците

M T
Собранието ги усвои измените на Законот за земјоделство и рурален развој, поднесен од пратеници на СДСМ и парламентарното мнозинство. Со измените на Законот се олеснува...
МакедонијаВо тренд...

МТСП: Во тек етапната исплата на априлските пензии, со дополнителни 1000 денари финансиска поддршка

M T
Министерството за труд и социјална политика известува на ден 26.04.2022 год. (вторник) започнува етапната исплата на априлските пензии. Пензиите ќе бидат исплатени предвреме и етапно,...
Свет

ДПС со поддршка на малцинската влада, Ѓукановиќ : Поголемиот дел од условите се исполнети

M T
Главниот одбор на Демократската партија на социјалистите (ДПС) ѝ даде поддршка на малцинската влада на Црна Гора, пишуваат медиумите во Црна Гора. „На вечерашната седница...
МакедонијаБизнисТОП ВЕСТИ

Ковачевски: 400 милиони евра поддршка за животниот стандард и економската стабилност

M T
Ги насочуваме парите онаму каде е најпотребно – за финансиска поддршка на граѓаните и компаниите. Единствен приоритет во моментов е да го заштитиме стандардот на...
Бизнис

Стабилноста на финансискиот систем – поддршка на домашната економија

M T
Стабилноста на финансискиот систем е поддршка за економијата, особено во услови на сè поголеми предизвици кои доаѓаат од надворешното окружување. На седницата на Советот на...
Свет

Руски дипломат во ОН: Со поддршка на Кина ќе воспоставиме рамнотежа на силите со Европа и САД

M T
Русија смета на поддршката на Кина во воспоставувањето рамнотежа на силите со европските земји и САД, изјави заменик постојаниот претставник на Русија во ОН Дмитриј...
МакедонијаБизнис

Битиќи: Продолжуваме со поддршка на домашната економија

M T
Во пресрет на новогодинешните празници и заокружување на календарската 2021 година, Вицепремиерот Битиќи направи ретроспектива и ги презентираше неколкуте поважни програми на Владата и другите...
Македонија

Царовска: Со поддршка од ЕУ градиме нов интегриран систем на податоци за основно, средно и високо образование, алатка која ќе го олесни одлучувањето и ќе ја забрза дигитализацијата

M T
Министерството за образование и наука ќе добие нов интегриран податочен систем, кој ќе содржи податоци за основното, за средното и за високото образование. Тој ќе...
Македонија

Имав среќа образовната асистенција да се воведе на почетокот на образованието на моето дете и веднаш да ги почувствуваме придобивките и од финансиски и од психолошки аспект

M T
Дијана Рикаловска, мајка на ученик со атипичен развој кој користи поддршка на образовен асистент во редовната настава е задоволна од развојот на оваа услуга, но...
Македонија

Пендаровски: Ја цениме постојаната поддршка од Полска за нашата европска интеграција

M T
Посетата на полскиот претседател Анджеј Дуда е потврда за пријателството меѓу нашите две држави и цврстите македонско-полски односи, посочи претседателот Стево Пендаровски на социјалните мрежи....
Македонија

Австрискиот министер Линхарт на Османи му изрази силна поддршка на европските интеграции

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска му беше домаќин на австрискиот министер за европски и меѓународни работи, Михаeл Линхарт. Линхарт во рамки на посетата...
Македонија

Партијата за движење на Турците со поддршка за кандидатот за градоначалник на Битола, Христо Кондовски

M T
Партијата за движење на Турците јавно упати поддршка за кандидатот за градоначалник на Општина Битола од СДСМ и коалициските партнери, Христо Кондовски. „На средба со...
Македонија

Републичкото здружение на децата бегалци „Т’га за југ“ со поддршка за Шилегов

M T
Републичкото Здружение на децата бегалци и нивните потомци од Егејскиот дел на Македонија Т’га за југ од Скопје која брои 7.800 членови, ќе даде поддршка...
МакедонијаВо тренд...

Демократскиот сојуз со поддршка за Шилегов: „Во вториот круг ќе се случи пресврт“

M T
Во вториот изборен круг ќе се случи пресврт во резултатите, имајќи предвид дека кандидатите на СДСМ и коалицијата водат или имаат реални шанси за победа...
Македонија

Герасимовски: Финансиска поддршка и соработка со активистите за права на животните

M T
„Во соработка со невладините организации и активистите за правата на животните ќе ги креираме стратегиите за подобрување на условите и намалување на бројот на бездомни...
МакедонијаВо тренд...

Никола Димитров со искрена и сесрдна поддршка за Петре во недела – Ќе гласам за него со чиста совест!

M T
Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, се јави на социјалните мрежи со порака за поддршка на актуелниот градоначалник Петре Шилегов. Димитров пишува дека се мислел...
МакедонијаВо тренд...

Колозова со поддршка на Шилегов: „Лајка“ е стационарот за каков се борев цел живот

M T
Во својот фејсбук статус, професорката Катерина Колозова, истакната активистка за правата на животните, му дава поддршка на Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, иако гласала за...
МакедонијаВо тренд...

Окрупнува поддршката за Петре Шилегов за вториот круг

M T
По завршувањето на првиот круг од локалните избори во неделата и добиените резултати, започна обединувањето на демократските сили во државата. Со повик за поддршка на...
МакедонијаТОП ВЕСТИ

Градоначалникот на Љубљана, Зоран Јанковиќ, со поддршка за Шилегов

M T
Градоначалникот на Љубљана, главниот град на Словенија, Зоран Јанковиќ, со видеопорака во пресрет на локалните избори во недела, го поддржа актуелниот градоначалник на Град Скопје...