29.8 C
Скопје
26. септември 2023
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Шахпаска
МАКЕДОНИЈА

Шахпаска: После 40 години, децата од Кавадарци добиваат нова, современа и инклузивна детска градинка, со капацитет од 142 места

M T
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска присуствуваше на официјалното отворање на новата градинка „Сонце“ при ЈОУДГ „ Рада Поцева “ во Кавадарци....
МАКЕДОНИЈА

Министрите Спасовски и Шахпаска на предновогодишно дружење со децата од Јавната установа за згрижување деца “25 Мај”

M T
Претставници на децата од малите групни домови при Јавната установа за згрижување деца со воспитно социјални проблеми и нарушено поведение – Скопје, денеска предновогодишно се...
МАКЕДОНИЈА

Шахпаска: Социо-емоционалниот развој кај децата е клучен за понатамошниот развој на личноста, секој влог во квалитетното предучилишно образование е влог во нашата иднина

M T
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска заедно со заменик амбасадорката на Велика Британија во земјава, Џулија Смит, претставничката на УНИЦЕФ во државата, Патриција...
МАКЕДОНИЈА

Шахпаска: Со регулација на нестaндардните форми на вработување ќе создадеме нови работни места

M T
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска учествуваше на работилница на тема „Валидација на нестандардни форми на вработувања во македонски контекст“, организирана од...
МАКЕДОНИЈА

Шахпаска за Утрински брифинг: Оваа година МТСП имаше висока реализација на капиталните инвестиции, за наредната година обезбедивме двојно повеќе

M T
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпска во интервју за Утрински брифинг посочи дека најмногу пари од буџетот на МТСП за наредната година ќе...
МАКЕДОНИЈА

Средба Шахпаска-Григоријан: УНДП е наш партнер и голем поддржувач, заедно создаваме услови за целосна инклузија и вработување на ранливите категории на граѓани

M T
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска се сретна со новоименуваниот постојан претставник на УНДП во Република Северна Македонија, г. Армен Григорјан. Министерката...
МАКЕДОНИЈА

Шахпаска: Со заедничка работа ќе ги подобриме правата на работниците во случаи на несолвентност на работодавачите

M T
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска учествуваше на конференцијата за Твининг Проектот „Зајакнување на заштитата на вработените во случај на несолвентност на...
МАКЕДОНИЈА

Шахпаска: Со новиот Закон за работни односи ја олеснуваме работата на сезонските работници и во земјоделието

M T
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска оствари средба со претставници од Германското друштво за меѓународна соработка (ГИЗ). На средбата се разговараше за...
МАКЕДОНИЈА

Шахпаска: Вклучувањето на општините во интеграцијата на Ромите на локално ниво е клучно во решавањето на предизвиците со кои се соочуваат

M T
„Денес е Меѓународниот ден за човековите права. Се радувам што со оваа денешната конференција ја испраќаме пораката за еднаквост во правата, слободата и пристапот до...
МАКЕДОНИЈА

Шахпаска: Аудио-читачот „Хана“, достапен за слепите лица кои говорат албански јазик, е потврда на концептот „Едно општество за сите“

M T
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска заедно со првиот заменик претседател на Владата Артан Груби денеска го промовираа аудио-читачот на албански јазик наречен...
МАКЕДОНИЈА

Шахпаска: Го одбележуваме Меѓународниот ден на лицата со попреченост, но нивната инклузија во општеството е наше секојдневие

M T
„Сите заедно треба да ја зголемиме свеста и да ја разбереме различноста на лицата со попреченост, бидејќи секој човек е подеднакво важен“. Ова е пораката...
МАКЕДОНИЈА

Шахпаска: Со политики за инклузија на лицата со попреченост создаваме општество во кое различностите се почитуваат и вреднуваат

M T
Преку сеопфатни политики и мултинституционален пристап градиме инклузивно општество во кое лицата со попреченост ќе имаа еднаков пристап за напредок и развој. Создаваме услови за...
МАКЕДОНИЈА

Средба Шахпаска – Канем: Северна Македонија е лидер во регионот во унапредувањето на човековите права, родовата еднаквост и борбата против родово базираното насилство

M T
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска, денеска имаше средба со извршната директорка на УНФПА Наталија Канем, како и со Алана Армитаж, директорка на...
МАКЕДОНИЈА

Шахпаска на Меѓународна конференција за жените Ромки: Со политики против родови стереотипи и сексизам создаваме општество кое интегрира

M T
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска учествуваше на 8. Меѓународна конференција на жената Ромка, во организација на Советот на Европа во Стразбур, на...
МАКЕДОНИЈА

Шахпаска: Предложените измени на менито во градинките се клучни за правилен детски развој

M T
Работната група за ревидирање на Правилникот за нормативи и стандарди за исхрана во градинките денеска во Министерството за труд и социјална политика одржа работен состанок....
МАКЕДОНИЈАБИЗНИС

Министерката Шахпаска ги додели признанијата за најдобро рангирани компании во нашата држава согласно Националната награда на компанија со најдобра пракса за безбедност и здравје при работа 2021 година

M T
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска ги додели плакетите на трите најдобро рангирани компании во нашата држава согласно Националната награда на компанија...
МАКЕДОНИЈА

Средба Шахпаска – Дуџак: Досегашната соработка со ООН дава одлични резултати, продолжуваме со реализација на заедничките цели, кои значат еднакви шанси за сите, особено за ранливите категории граѓани

M T
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска имаше работна средба со постојната координаторка на ООН земјава Росана Дуџак, на која присуствуваа и претставниците...
МАКЕДОНИЈА

Шахпаска: Со надградба на градинката во Крива Паланка ќе бидат згрижени уште 102 дечиња

M T
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска направи увид во изградбата на новиот кат на постојниот објект „Поточиња“ на градинката „Детелинка“, лоциран во центарот...
МАКЕДОНИЈА

Средба на министерката Шахпаска со ССНМ: Медиумските работници се наши партнери во унапредувањето на работничките права

M T
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска имаше работен појадок со претставници на Сојузот на синдикатите на новинарите на Македонија (ССНМ), на кој...
МАКЕДОНИЈА

Шахпаска на средба со пензионерите во Кочани: Работиме на нова методологија со која пензиите ќе се усогласуваат и со растот на просечната плата

M T
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска денеска се сретна со членови на Здружението на пензионерите од Кочани, во кое членуваат и пензионерите од...